Група народних депутатів з фракції "Народний фронт" внесли до Конституційного суду України подання щодо відповідності основному закону указу президента України "Про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України та призначення позачергових виборів" від 21 травня 2019 року. Про це повідомив журналістам у п'ятницю перший заступник голови фракції Андрій Тетерук.
Він стверджує, що коаліція фракцій "Європейська Україна" у Верховній Раді була створена у відповідності з законодавством і припинила своє існування 17 травня 2019 року, коли було оголошено про вихід фракції "Народного фронту" з коаліції. На думку депутатів цієї фракції, саме з цього дня почався відлік 30-денного строку для формування нової коаліції в парламенті.
Депутати просили Конституційний Суд розглянути їхнє подання упродовж двох місяців, тобто "в найкоротші терміни", щоб "суспільство отримало відповідь".
Зазначимо, що станом на день п'ятниці, 24 травня, Верховний суд України подано вже три позову, оскарження указ президента Володимира Зеленського про розпуск Верховної Ради і призначення позачергових парламентських виборів.
17 травня голова Верховної Ради Андрій Парубій на ранковому пленарному засіданні парламенту оголосив про припинення діяльності парламентської коаліції "Європейська Україна" і виході з неї депутатської фракції політичної партії "Народний фронт". Також Андрій Парубій закликав народних депутатів розпочати консультації щодо створення нової коаліції в парламенті.
У понеділок, 20 травня, новообраний президент Володимир Зеленський розпустив Верховну Раду України. Про це він заявив під час виступу в парламенті, після того, як склав присягу народу України.
Згідно із законодавством, після оголошення про відсутність коаліції фракції можуть протягом 30 днів домовитися про створення нової. У разі, якщо вона не буде створена, президент має право оголосити про розпуск парламенту і призначити дострокові вибори. Проте заступник головного редактора DT.UA Сергій Рахманін звертає увагу на те, що після вилучення із закону про регламент Верховної Ради норм про правила формування коаліції, вони так і залишилися неврегульованими.
Згідно Конституції, президент не може розпускати парламент протягом останніх шести місяців строку повноважень Верховної Ради.