Фігурант "бурштинової справи" депутат Борислав Розенблат в Україні живе у палаці на 700 квадратних метрів, але в Німеччині мільйонер уже тривалий час сплачує іпотеку на будинок на околиці пролетарського району Дортмунда, для чого здає половину помешкання румунському заробітчанину за 350 євро на місяць, пише Deutsche Welle.
"Українського мільйонера у цій німецькій реальності видає лише авто під вікнами - білий позашляховик "Мерседес" з номерами, виданими у Житомирській області. Хоча і авто цього тут, у Німеччині, у Борислава Розенблата формально немає. Як свідчить база Національної поліції, позашляховик з трилітровим двигуном оформлений на українську фірму дружини депутата", - пише видання
Будучи півроку "невиїзним" через слідство, Борислав Розенблат неодноразово просився до Німеччини. Навесні цього року суд повернув Розенблату його закордонний паспорт. Відтоді він, як свідчать пости на Facebook, щонайменше, тричі бував у Дортмунді, щоразу фотографуючись з велосипедом.
Згідно з електронною декларацією Розенблата за 2017 рік, він отримав понад 400 тисяч гривень від дортмундської компанії Büroservice 71 UG у вигляді гонорару "за наукову діяльність". У фірми, яка заплатила тримісячну зарплатню професора випускнику Житомирського автодорожного технікуму і Камишинського військово-будівельного училища, у відкритих джерелах немає ні телефона, ні електронної пошти. Крім "гонорарів", Büroservice 71 UG ще близько 400 тисяч заплатила Бориславу Розенблату за "оренду нерухомості". Депутат проігнорував неодноразові запити DW щодо німецьких доходів.
Як з'ясувалось, Büroservice 71 UG - це всього лише дві людини. Як пояснила директорка Ірина Кондрашова, вона разом з колегою допомагає невеличким фірмам із бухгалтерією і податковою звітністю. Запитання про гонорари Бориславу Розенблату її стурбували.
"До України і Порошенка ми не маємо жодного стосунку. Ми - маленька фірма", - заявила німецький роботодавець Розенблата.
При цьому розповісти за що фірма платить українському депутату, жінка говорити навідріз відмовилась, як і засновник фірми, автор тренінгів із ораторського мистецтва Дмитро Ляховецький з Харкова.
Водночас до 2017 року, коли у декларації Розенблата з'явилися 800 тисяч гривень від фірми ведучого з Харкова, гонорари йому - так само "за наукову діяльність" - платила німецька "дочка" його ж власної британської фірми I.S.R. International. Однойменна німецька компанія зареєстрована за тією ж адресою у Дортмунді, що і Büroservice 71 UG. Наприкінці 2017 року, невдовзі після того, як НАБУ звинуватило Розенблата у корупції, його британську компанію було ліквідовано.
Кошти, отримані від Büroservice 71 UG, разом з орендною платою від румунського заробітчанина і від ще одного українця, який володіє у Дортмунді суші-баром - це і є всі задекларовані німецькі доходи Борислава Розенблата. Вкупі вони приблизно дорівнюють сумі коштів, виплачених подружжям Розенблатів за кредитами на два об'єкти нерухомості у Дортмунді. Останній кредит - 650 тисяч євро - депутат з дружиною взяли у банку Sparkasse Dortmund наприкінці 2016 року. Сума відсотків, які депутат і його дружина сплачують за цим кредитом, в два з половиною рази перевищує суму погашення тіла кредиту. У Німеччині таке погашення характерне лише для позичальників, яким ледь-ледь вистачає хоча би на мінімальні темпи погашення кредиту.
При цьому кілька десятків тисяч євро, які за дивних обставин "наскріб" у Німеччині Борислав Розенблат, не підпадають під ретельну перевірку на предмет відмивання грошей, як це відбувається з грошима політиків з-за кордону, які зазвичай надходять через офшори.
Іпотечні кредити є непрямим підтвердженням заяв Спеціалізованої антикорупційної прокуратури про те, що у Борислава Розенблата є дозвіл на проживання у Німеччині. Адже, як правило, банки не дають кредити на нерухомість іноземцям, в яких немає права на необмежене в часі проживання.
Водночас, законність німецького виду на проживання Борислава Розенблата викликає запитання, адже робота депутатом Верховної Ради і постійне проживання у Німеччині – речі взаємовиключні. Для того, аби посвідка на проживання не втратила чинність, її власник не має права залишати країну більш ніж на півроку і його місцем переважного перебування має бути саме Німеччина.
У липні минулого року детективи НАБУ затримали охоронця-водія члена парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко" Борислава Розенблата під отримання хабара.
200 тисяч доларів, за наявними даними, призначалися самому Розенблату і члену парламентської фракції "Народний фронт" Максиму Полякову за розробку та прийняття законопроектів, спрямованих на забезпечення права на видобуток бурштину фірми з ОАЕ.
11 липня депутати Верховної Ради проголосували за зняття недоторканності з народних депутатів Максима Полякова і виключеного з фракції БПП Борислава Розенблата, але не дали дозвіл на їх затримання і арешт.
Через день генпрокурор Юрій Луценко вручив Розенблату і Полякову повідомлення про підозру у скоєнні злочинів. Тоді суд обрав обом запобіжний захід у вигляді застави і зобов'язав носити електронні браслети.