Коли обраний президент США Дональд Трамп під час свого першого терміну в Білому домі розмірковував про купівлю Гренландії, данський прем'єр називав цю ідею “абсурдною”. Але зараз урядовці Данії отримують попередження від союзників і радників Трампа про те, що обраний американський лідер налаштований серйозно. Про це CNN розповіли кілька данських чиновників.
У Данії наразі ретельно обмірковують, як відреагувати, аби не спровокувати серйозний розрив із близьким союзником.
“Екосистема, яка підтримує цю ідею, зараз зовсім інша”, ніж у 2019 році, коли Трамп вперше висловив її, сказав один високопоставлений данський урядовець.
“Це виглядає значно серйозніше”, - сказав інший чиновник.
У вівторок, 7 січня, Трамп заявив, що Гренландія потрібна США для цілей національної безпеки.Данські чиновники вважають, що відверта розмова про висловлювання Трампа, а не припущення, що його наміри насправді несерйозні, ймовірно, буде єдиним способом запобігти кризі.
З цією метою міністр закордонних справ Данії Ларс Люкке Расмуссен у середу, 8 січня, дав зрозуміти, що країна хоче більше говорити з новою адміністрацією Трампа.
“Ми відкриті до діалогу з американцями про те, як ми можемо співпрацювати ще тісніше, ніж зараз”, - сказав Расмуссен журналістам. США вже давно активно співпрацюють з Данією в Арктиці та Гренландії, де розташована “найпівнічніша” американська військова база.
Трамп також попередив, що Данія ризикує зіштовхнутися з високими тарифами, якщо не відмовиться від контролю над Гренландією, і навіть не виключив можливості застосування військової сили для захоплення Гренландії. А у вівторок, 7 січня, старший син Трампа, Дональд Трамп-молодший, відвідав Гренландію — поїздка, за якою пильно стежили данські чиновники, але яка не включала жодних офіційних урядових зустрічей.
Американські чиновники також спостерігають за прагненням Гренландії до незалежності. Гренландія вже давно розглядається як ключова для інтересів національної безпеки США, особливо для відбиття можливого нападу Росії.
Водночас деякі американські та данські чиновники кажуть, що не розуміють одержимості Трампа придбанням Гренландії, яке той назвав “абсолютною необхідністю”, особливо тому, що США вже мають десятирічну оборонну угоду з цією територією.
Втім представник оборонного відомства Штатів визнав, що існує занепокоєння щодо прагнення Гренландії до незалежності від Данії — союзника США і НАТО. Якщо Гренландія стане незалежною, це може зробити її більш політично нестабільною, а також вразливішою до російського й китайського впливу — за останні п'ять років військова співпраця Китаю з Росією в Арктиці значно зросла.
“Дискусійним” є й питання про те, чи залишиться Гренландія членом НАТО, якщо проголосить незалежність.
Водночас, за словами американських і данських офіційних осіб, управління безпекою Гренландії може бути важким тягарем для США і вимагатиме нових інвестицій. Представник оборонного відомства Штатів вважає, що коментарі Трампа, як мінімум, додали актуальності й без того важливій дискусії про цінність Арктики для інтересів національної безпеки США.
“Це демонструє, що Гренландія, має величезну геостратегічну цінність для світу”, - сказав він.
Коментарі Трампа вже створюють напруженість у відносинах США з партнерами та союзниками. Зокрема, міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро сказав, що ЄС “не дозволить іншим країнам світу атакувати свої суверенні кордони”.
Данія оголосила про новий великий пакет заходів із посилення безпеки Гренландії. Копенгаген планує витратити на новий оборонний пакет суму, еквівалентну приблизно 1,5 мільярда доларів.