За підсумками нормандського саміту можна сказати, що немає ніяких підстав вважати, що плани президента Росії Володимира Путіна щодо України – або її інтеграція у так званий "русский мир", або її розвал – хоч якось змінилися за минулі роки. Просто зараз Москва припинила активні дії, дозволяючи українцям руйнувати державу своїми руками, пише оглядач відділу міжнародної політики DT.UA Тетяна Силіна.
"Кремлівський хижак холоднокровно вичікує, із задоволенням спостерігаючи за тим, як в Україні дедалі сильніше поляризується суспільство, періодично вбиваючи нові клини для розширення його розколу. Він розважається, споглядаючи, як вірні міньйони Кремля з медведчуківської ОПЗЖ і записні "патріоти" з "Європейської солідарності" знижують рейтинг "найбільш народного" Зе!президента, люто звинувачуючи його на підконтрольних каналах, хто - в нездатності "привезти мир із Парижа" та "слідуванні Порошенку"; а хто - в "поступках Путіну", безсоромно приписуючи Зеленському "мінські" гріхи самого Порошенка", – пише авторка.
При цьому, поки українці активно з'ясовують стосунки, Росія продовжує роздавати в ОРДЛО свої паспорти, залякувати людей "жахами" України і насаджувати там свої цінності та пропаганду. Більш того, у Москви є план – не за рахунок дотацій з центру, а за рахунок кооперації з підконтрольним їй євразійським простором зробити невизнані республіки "ЛНР/ДНР" успішнішими за Україну. При цьому підвищення соціальних стандартів в ОРДЛО буде міцно пов'язуватися із наявністю російського громадянства.
Чи зуміє Київ гідно відповісти на цей виклик – поки невідомо. Проблема в тому, що виходити з Мінських угод Україні просто нікуди, та й це може відізватися наслідками. А нормандський саміт чудово продемонстрував, що ці угоди є для України великою небезпекою.
Як повідомлялося, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі.
Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.
Наступна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії запланована на березень 2020 року. За цей час політичні радники лідерів нормандської четвірки повинні узгодити кроки з імплементації політичних заходів: прийняття закону про особливий порядок самоврядування ОРДЛО на постійній основі, інкорпорації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство та підготовки місцевих виборів.
Детальніше про результати переговорів у нормандському форматі в Парижі та їхній вплив на Україну читайте матеріалі Тетяни Силиной "Нормандський айсберг" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".