Світ перебуває в сум'ятті, Росія окупує частину України, реформи в Україні ще мають відбутись, і демократія відступає в більшій частині Європи. Здавалося б, українці будуть стурбовані. Здавалося б, їм потрібен досвідчена особа біля керма. Замість цього вони можуть обрати 41-річного телевізійного коміка Володимира Зеленського своїм наступним президентом, пише професор політології в Університеті Рутгерса в Ньюарку Олександр Мотиль для Atlantic Council.
Згідно з останнім соціологічним опитуванням, Зеленський лідирує в першому турі голосування, призначеного на 31 березня з 16,4% серед усіх опитаних, випереджаючи колишнього прем'єра Юлію Тимошенко з її 9,6% і президента Петра Порошенка, в якого 10,8%. У другому турі, запланованому на квітень, Зеленський, згідно з опитуваннями, перемагає Порошенка з 39,6% до 18,1% і Тимошенко з 35,5% до 22,2%.
Автор пише, що популярність коміка, очевидно, є ознакою масового невдоволення українців існуючими політичними елітами, яких вони звинувачують у тому, що вони не виправдали великі очікування, викликані Революцією Гідності 2014 року. Не дивно, що в основному російськомовний Зеленський має хороші показники на південно-сході і серед молоді, так як обидва електоральні кола найбільш відчужені від української еліти.
Які б не були мотиви його прихильників, обрання Зеленського стало б катастрофою для України. Він виглядає порядною людиною, і лише деякі з його публічно висловлених поглядів є образливими або кричуще дурними. Але суть в тому, що він абсолютно недосвідчений як політик. Його єдине зіткнення з чимось, що нагадує світ політики, сталося через роль президента-реформіста по телебаченню. Цього просто недостатньо на такому критичному етапі історії України і світу.
Перемога Зеленського майже негайно мала б такі згубні наслідки для України:
По-перше, відносини України з Заходом будуть атрофовані, оскільки Зеленський намагається з'ясувати, які західні інститути і політики мають найбільше значення для його країни. Переговори з Міжнародним валютним фондом, Світовим банком і Європейським банком реконструкції і розвитку загальмуються. Між тим, американські і європейські політики відкладуть свої відносини з Україною. Як і інвестори, для яких було б нерозумно вкладати свій капітал у країну, керовану коміком.
По-друге, українські олігархи, які в останні п'ять років частково пішли в тінь, скористаються недосвідченістю Зеленського та нездатністю управляти складними структурами влади в Україні, щоб здійснити камбек. Так само зроблять корупціонери на всіх рівнях суспільства і держави. ВВП України буде падати, тіньова економіка буде зростати, безробіття буде рости, торгівля з Європою скоротиться, і витік мізків - особливо молодими людьми, які обрали Зеленського - прискориться.
По-третє, реформа повністю припиниться. По-перше, Зеленський не має найменшого уявлення про те, як змінюються суспільство, економіка і політика, і йому знадобиться рік або два, щоб вчитися. З іншого боку, бюрократичний і адміністративний хаос, який розв'яже прихід до влади Зеленського, змусить його підтримувати або відновлювати базовий порядок в соціальній, політичній та економічній системі, які руйнуються.
По-четверте, Путін і його поплічники в регіонах південного сходу України будуть в захваті від прогресуючого розпаду України під безхазяйним керівництвом Зеленського. Хто краще керує країною, яку вони вважають жартом, ніж клоун? Кому краще не впоратися з можливою провокацією на окупованих територіях, на Азовському морі або на материковій частині України? У Путіна буде спокуса почати збройний напад, скажімо, на Маріуполь відразу після інавгурації Зеленського. Можливо, ще більш небезпечним стало б "наступ чарівності", яке прагне заманити наївного Зеленського в ряд зобов'язань, які рівносильні відмові України від свого суверенітету.
Як ніби ці можливості не були досить поганими, цілком можливо, що парламентські вибори в Україні восени призведуть до тупикової і роздрібленої законодавчої влади, нездатної домовитися ні про що. В України тоді буде найгірший з трьох можливих світів - слабкий президент і слабка Рада, що зіштовхуються з величезними внутрішніми і зовнішніми викликами.
Тоді стане можливою ще одна революція, можливо, навіть через кілька місяців після обрання Зеленського. На цей раз, однак, вона, ймовірно, стала б насильницькою з самого початку, оскільки населення України має надзвичайно великий запас зброї, що перебуває у приватній власності, і українська армія майже напевно буде на стороні протестуючих проти головного коміка. Є невеликий шанс, що Путін зможе протистояти тому, щоб поспішити на допомогу своїм озброєним "російськомовним братам" на тій території, яку він вважає "Малоросією".
Безумовно, ці сценарії - найгірші, які можна собі уявити. Але те, що робить їх страшними, так це те, що з Зеленським на посаді президента їх можна представити відносно легко. На відміну від всіх інших - будь то Порошенко, Тимошенко або колишній міністр оборони Анатолій Гриценко - як глави держави.
Коли Путін піде і якщо Росія коли-небудь вирішить відмовитися від будівництва імперії, українці отримають повне право обрати клоуна своїм президентом. Однак до цього часу вони повинні розуміти, що керувати країною в сучасному небезпечному світі - не жарт.
Президентська кампанія в Україні офіційно стартувала 31 грудня 2018 року. Вибори глави держави призначено на 31 березня. DT.UA зібрало повний перелік усіх кандидатів на пост президента та коротку інформацію про них.
Детальніше про майбутні вибори та електоральну поведінку українців читайте в матеріалі Сергія Рахманіна "Отрута від усього" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".