Угода про асоціацію між Європейським Союзом і Україною повністю набуває чинності сьогодні, 1 вересня. Угода про асоціацію, у тому числі створення поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, є основним інструментом зближення України і ЄС: вона сприяє більш глибоким політичним та економічним зв'язкам, а також повазі спільних європейських цінностей, йдеться в прес-релізі Зовнішньої дипломатичної служби ЄС.
"Рішучість - це чеснота. Сьогодні, незважаючи на всі труднощі, ми це зробили. З набуттям чинності Угоди про асоціацію з Україною Європейський Союз виконує свої обіцянки нашим українським друзям. Я дякую всім тим, хто зробив це можливим: тим, хто стояв на Майдані, і тим, хто старанно працює, щоб змінити країну на краще. Це день свята для нашого європейського континенту", - цитує прес-служба слова президента Єврокомісії Жан-Клода Юнкера.
У свою чергу верховний представник Євросоюзу із закордонних справ та політики безпеки, віце-президент Комісії Федеріка Могеріні зазначила, що сьогодні нарешті вдалося досягти більш тісної асоціації між Європейським союзом і Україною.
За її словами, Угода означає більш тісні зв'язки між громадянами України і ЄС, великі ринки і більше можливостей для бізнесу та підприємців, а також збільшення обміну досвідом та інформацією.
"Це показує, що ми поділяємо ті ж цілі, і що український народ може розраховувати на підтримку і співпрацю Європейського Союзу на довгі роки", - сказала вона.
Комісар Єврокомісії з питань політики сусідства та розширення бізнесу Йоханнес Хан заявив: "Покоління громадян України отримають вигоду від більш тісних зв'язків з ЄС. Перші конкретні результати реалізації Угоди вже можна побачити: експорт України в ЄС збільшився, і ЄС підтвердив свою позицію в якості першого торгового партнера України. Недавні реформи в Україні були безпрецедентними, в той же час ще залишається багато роботи, зокрема в боротьбі з корупцією. Європейський союз продовжить підтримувати реформи в Україні як з допомогою експертів, так і з фінансовою підтримкою".
Відзначається також, що ЄС беззастережно підтримує незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, а також постійні амбітні зусилля української влади щодо реформування інститутів та економіки країни, які відкриють весь потенціал Угоди про асоціацію та переваги для українського народу.
У відповідності з Угодою Україна зобов'язалася провести структурні реформи в таких галузях, як демократія, права людини, верховенство закону, ефективне управління, торгівля та сталий розвиток.
В Угоді про асоціацію також передбачається розширення співробітництва в області охорони навколишнього середовища, соціального розвитку, транспорту, захисту споживачів, забезпечення рівних можливостей, освіти, молоді та культури, промисловості і енергетики.
Крім того, в прес-релізі йдеться про те, що вступ в силу Угоди додасть новий імпульс співпраці в таких сферах, як зовнішня політика та політика безпеки, правосуддя, оподаткування, управління державними фінансами, наука і техніка, освіта та цифрові технології.
Як відомо, переговори щодо Угоди про асоціацію велися з 2007 по 2011 роки. Документ був підписаний 21 березня і 27 червня 2014 року. Значна частина Угоди про асоціацію застосовувалася тимчасово з 1 листопада 2014 року, а з 1 січня 2016 року була застосована поглиблена і всеохоплююча зона вільної торгівлі. Рада ЄС завершила ратифікацію Угоди про асоціацію з Україною 11 липня 2017 року.