Чим закінчилися переговори в Мінську: документи і заяви сторін

12 лютого, 2015, 13:36 Роздрукувати
Відправити
Відправити

Учасники чотиристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації в Україні за підсумками переговорів в Мінську підписали "Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод", прийняли спільну декларацію "нормандської четвірки", а також зробили заяви після завершення переговорів.

Чим закінчилися переговори в Мінську: документи і заяви сторін
Переговори в Мінську закінчилися результативно

"Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод"

"1. Негайне і всеосяжне припинення вогню в окремих районах Донецької та Луганської областей України і його суворе виконання починаючи з 00 год. 00 хв. (київський час) 15 лютого 2015.

2. Відведення всіх важких озброєнь обома сторонами на рівні відстані з метою створення зони безпеки шириною мінімум 50 км один від одного для артилерійських систем калібром 100 мм і більше, зони безпеки шириною 70 км для РСЗВ і шириною 140 км для РСЗВ "Торнадо-С" , "Ураган", "Смерч" і тактичних ракетних систем "Точка" ("Точка У"):

- Для українських військ: від фактичної лінії зіткнення;

- Для збройних формувань окремих районів Донецької та Луганської областей України: від лінії зіткнення згідно Мінському меморандуму від 19 вересня 2014

Відведення вищезазначених важких озброєнь має розпочатися не пізніше другого дня після припинення вогню і завершитися протягом 14 днів.

Цьому процесу сприятиме ОБСЄ за підтримки Тристоронньої Контактної групи.

3. Забезпечити ефективний моніторинг і верифікацію режиму припинення вогню і відведення важкого озброєння з боку ОБСЄ з першого дня відводу, із застосуванням всіх необхідних технічних засобів, включаючи супутники, БПЛА, радіолокаційні системи та ін.

4. У перший день після відводу почати діалог про модальності проведення місцевих виборів відповідно до українського законодавства і Закону України "Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей", а також про майбутнє режимі цих районів на підставі зазначеного закону.

Негайно, не пізніше 30 днів з дати підписання даного документа, прийняти постанову Верховної ради України із зазначенням території, на яку поширюється особливий режим відповідно до Закону України "Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" на основі лінії, встановленої в Мінському меморандумі від 19 вересня 2014

5. Забезпечити помилування і амністію шляхом введення в силу закону, що забороняє переслідування і покарання осіб у зв'язку з подіями, що мали місце в окремих районах Донецької та Луганської областей України.

6. Забезпечити звільнення і обмін всіх заручників і незаконно утримуваних осіб на основі принципу "всіх на всіх". Цей процес має бути завершений найпізніше на п'ятий день після відводу.

7. Забезпечити безпечний доступ, доставку, зберігання і розподіл гуманітарної допомоги нужденним на основі міжнародного механізму.

8. Визначення модальностей повного відновлення соціально-економічних зв'язків, включаючи соціальні перекази, такі як виплата пенсій та інші виплати (надходження і доходи, своєчасна оплата всіх комунальних рахунків, відновлення оподаткування в рамках правового поля України).

У цих цілях Україна відновить управління сегментом своєї банківської системи в районах, охоплених конфліктом, і, можливо, буде створений міжнародний механізм для полегшення таких переказів.

9. Відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України у всій зоні конфлікту, яке має розпочатися в перший день після місцевих виборів і завершитися після всеосяжного політичного врегулювання (місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей на підставі Закону України та конституційна реформа) до кінця 2015 року за умови виконання пункту 11 - в консультаціях і за погодженням з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей в рамках Тристоронньої Контактної групи.

10. Виведення всіх іноземних збройних формувань, військової техніки, а також найманців з території України під спостереженням ОБСЄ. Роззброєння всіх незаконних груп.

11. Проведення конституційної реформи в Україні з набуттям чинності до кінця 2015 року нової конституції, яка передбачає в якості ключового елемента децентралізацію (з урахуванням особливостей окремих районів Донецької та Луганської областей, узгоджених з представниками цих районів), а також прийняття постійного законодавства про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей відповідно до заходів, зазначеними в примітці [1], до кінця 2015 року. (Див. Примітку)

12. На підставі Закону України "Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" питання, що стосуються місцевих виборів, будуть обговорюватися і узгоджуватися з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей в рамках Тристоронньої Контактної групи. Вибори будуть проведені з дотриманням відповідних стандартів ОБСЄ при моніторингу з боку БДІПЛ ОБСЄ.

13. Інтенсифікувати діяльність Тристоронньої Контактної групи, у тому числі шляхом створення робочих груп щодо виконання відповідних аспектів Мінських угод. Вони будуть відображати склад Тристоронньої Контактної групи.

Примітка:

Такі заходи відповідно до Закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" включають наступне:

- Звільнення від покарання, переслідування і дискримінації осіб, пов'язаних з подіями, що мали місце в окремих районах Донецької та Луганської областей;

- Право на мовне самовизначення;

- Участь органів місцевого самоврядування у призначенні голів органів прокуратури та судів в окремих районах Донецької та Луганської областей;

- Можливість для центральних органів виконавчої влади укладати з відповідними органами місцевого самоврядування угоди щодо економічного, соціального та культурного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей;

- Держава надає підтримку соціально-економічного розвитку окремих районів Донецької та Луганської областей;

- Сприяння з боку центральних органів влади транскордонного співробітництва в окремих районах Донецької та Луганської областей з регіонами Російської Федерації;

- Створення загонів народної міліції за рішенням місцевих рад з метою підтримання громадського порядку в окремих районах Донецької та Луганської областей;

- Повноваження депутатів місцевих рад та посадових осіб, обраних на дострокових виборах, призначених Верховною Радою України цим законом, не можуть бути достроково припинені.

Документ підписали учасники Тристоронньої Контактної групи:

Посол Хайді Тальявіні

Другий Президент України Л.Д. Кучма

Посол Російської Федерації на Україні М.Ю. Зурабов

О.В. Захарченко

І.В. Плотницький"

Декларація "нормандської четвірки".

Сторони також узгодили "непідписну" спільну декларацію "нормандської четвірки" - президента України Петра Порошенка, президента Росії Володимира Путіна, президента Франції Франсуа Олланда і канцлера Німеччини Ангели Меркель.

"Президент РФ Володимир Путін, президент України Петро Порошенко, президент Французької республіки Франсуа Олланд і канцлер ФРН Ангела Меркель підтверджують повну повагу суверенітету і територіальної цілісності України. Вони твердо переконані в безальтернативності виключно мирного врегулювання. Вони цілком готові зробити будь-які можливі заходи як окремо, так і спільно в цих цілях.

У цьому контексті лідери схвалюють Комплекс заходів з виконання Мінських угод, прийнятий і підписаний в Мінську 12 лютого 2015 усіма, хто також підписав Мінський протокол від 5 вересня 2014 року і Мінський меморандум від 19 вересня 2014 року. Лідери будуть робити внесок у цей процес і використовувати свій вплив на відповідні сторони, щоб сприяти виконанню цього Комплексу заходів.

Німеччина і Франція нададуть технічну підтримку для відновлення сегмента банківської системи в порушених конфліктом районах, можливо, шляхом створення міжнародного механізму для сприяння здійсненню соціальних виплат.

Лідери поділяють переконання в тому, що зміцнення співробітництва між Європейським Союзом, Україною і Росією буде сприяти врегулюванню даної кризи. У цих цілях вони підтримують продовження тристоронніх переговорів між Європейським Союзом, Україною і Росією з питань енергетики з тим, щоб здійснити кроки в розвиток "зимового газового пакету".

Вони також підтримують тристоронні переговори між Європейським Союзом, Україною і Росією з метою вироблення практичного вирішення питань, що викликають стурбованість Росії, у зв'язку з виконанням Угоди про глибоку та всеосяжну зону вільної торгівлі між Україною та Європейським Союзом.

Лідери як і раніше прихильні ідеї створення спільного гуманітарного та економічного простору від Атлантики до Тихого океану на основі повної поваги міжнародного права та принципів ОБСЄ.

Лідери будуть і надалі віддані виконанню Мінських угод. З цією метою вони домовилися про створення контрольного механізму в "нормандському форматі", який проводитиме зустрічі з регулярною періодичністю, як правило, на рівні старших посадових осіб, що представляють міністерства закордонних справ ".

Слово Порошенка

Головне, що вдалося досягти, це те, що о 00.00 15-го числа в ніч з суботи на неділю має бути оголошено безумовне і всеохоплююче припинення вогню.

Супроводжується припинення вогню відведенням важких озброєнь, важкої артилерії калібром понад 100 мм. Було домовлено, що артилерія відводиться на відстань від "мінської лінії" незаконними збройними формуваннями і від фактичної лінії Збройними силами України на 25 км. Тобто, загальна буферна зона буде становити 50 км.

Досягнуто домовленості про звільнення всіх заручників. Вони звільняються протягом 19 днів. Мають бути звільнені всі заручники. 14 днів відводиться на відведення важкої артилерії і 5 днів - для остаточного звільнення всіх заручників.

У документі є чітке зобов'язання про виведення всіх іноземних військ з території України. Всі найманці з території України повинні бути виведені найближчим часом.

Дуже важливо, що вперше детально розписана імплементація частини Мінського протоколу та меморандуму в частині перекриття державного кордону. Чітко підкреслено, що після завершення політичного врегулювання з першого ж дня після місцевих виборів має бути переданий контроль (над держкордоном - ред) під спільний захист представників ОБСЄ та українських прикордонників та на другому етапі до кінця поточного року українські прикордонники в повному обсязі повинні відновити український суверенітет, український контроль на державному кордоні.

Я підняв питання звільнення Надії Савченко і я був поінформований, що це має бути зроблено найближчим часом після завершення медичної експертизи та попередніх висновків слідства. Я звернувся, щоб це було зроблено негайно і моє звернення підтримали президент Франції і канцлер Німеччини. Це була наша спільна позиція

Це було непросто, і фактично нам виставляли всякі неприйнятні умови, відходи, здачі. Ми не пішли ні на які ультиматуми і чітко проявили позицію, що припинення вогню має відбутися без попередніх умов.

Незважаючи на жорстке наполягання, ні на який статус автономії ми не пішли. У нас на сьогоднішній день підкреслено, що ми будемо це робити в рамках конституційних змін щодо децентралізації. Також ні на який компроміс по федералізації ми не пішли. Ні автономії, ні федералізації в документі немає.

Слово Путіна

Незважаючи на всі складнощі переговорного процесу, нам все-таки вдалося домовитися про головне. До речі кажучи, чому так довго йшли узгодження, я думаю, що це пов'язано з тим, що київська влада досі відмовляються від прямих контактів з представниками ДНР і ЛНР. Навіть незважаючи на те, що вони невизнані, але треба виходити з реалій життя, якщо всі хочуть домовитися, на довгостроковій основі вибудувати відносини, то потрібно піти на прямі контакти.

Related video

Але ми працювали в тих умовах, які є і домовилися, на мій погляд, багато про що.

Перше, домовилися про припинення вогню з 00 годин 15 лютого. Друга позиція, яку я вважаю надзвичайно важливою - це відведення важких озброєнь від сьогоднішньої лінії зіткнення для українських військ, і від лінії, позначеної 19 вересня 2014 в мінських угодах - для ополчення Донбасу.

Далі - комплекс питань, пов'язаних з довгостроковим політичним врегулюванням. Тут кілька позицій. Перше - це конституційна реформа, в якій повинні бути враховані законні права людей, які проживають на території Донбасу. Далі йдуть питання, пов'язані з вирішенням прикордонних питань за погодженням з ополченням Донбасу, гуманітарні питання, імплементація, тобто введення в дію раніше прийнятого закону про особливий статус цих територій, Донецька та Луганська. І, нарешті, цілий комплекс питань економічного та гуманітарного характеру.

Виходимо з того, що всі сторони проявлять стриманість в найближчий час до повного припинення вогню, хоча проблема тут спочатку полягала в тому, що представники ДНР і ЛНР стверджують, що у відповідь на агресивні дії київської влади вони не тільки стримали атаки армії силових структур Києва, але і, перейшовши у наступ, оточили значну угруповання, від 6 до 8 тисяч осіб. І вони, звичайно, виходять з того, що це угруповання складе зброю і припинить опір. Ми все-таки закликаємо обидві сторони проявляти стриманість і щоб уникнути зайвого непотрібного кровопролиття і жертв, зробити все для розведення військ і головним чином важкої техніки пройшло без зайвого, нікому непотрібного кровопролиття.

Керівництво України вважає, що оточення немає і тому вони вважають, що все пройде досить спокійно. У мене спочатку були сумніви. Якщо дійсно таке оточення є, то виходячи з нормальної логіки речей, ті, хто в оточенні, будуть робити спроби з нього вирватися. А ті, хто знаходиться зовні, буде робити спроби для того, щоб організувати коридор для виходу своїх оточених військовослужбовців. Ми домовилися з президентом Порошенком про те, що ми дамо доручення, я готовий це зробити зі свого боку, нашим військовим експертам з тим, щоб встановити, що ж все-таки насправді відбувається зараз в ареалі життя. І хоча б спробувати виробити якийсь комплекс заходів верифікації прийнятих рішень, перевірки та дотримання їх з обох сторін. Ще раз хочу закликати обидві конфліктуючі сторони якнайскоріше припинити кровопролиття і перейти до реального політичного процесу врегулювання.

За матеріалами: Інтерфакс-Україна / ZN.UA / Підготував/ла : Лесь Димань
Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК