Зокрема, після розпаду Радянського Союзу З. Бжезінський писав про Україну як про геополітичний центр, новий і важливий простір на євразійській шахівниці.
Щодо сьогоднішньої ситуації він висловив думку, що "Україна - це країна, яка могла б вплинути на еволюцію Росії. Водночас Україна - це країна, яка в якийсь момент могла б бути і має бути частиною Великої Європи".
За словами експерта, якщо Україна буде рухатися у напрямку до Європи, вона повинна бути демократичною, тому що Європа не прийме Україну, якщо в країні не буде реальної демократії. "І якщо Україна як реальна демократія буде рухатися в напрямку Європи, то, на мою думку, досить високі шанси, що Росія буде слідувати за нею", - зазначив З. Бжезінський.
Водночас він сказав, що дуже поганим знаком для майбутнього демократії України є те, що деякі з попередніх політичних лідерів нашої країни знаходяться в даний час за гратами.
На його думку, якщо президент Віктор Янукович хоче поваги до себе як з боку світової громадськості, так і з боку українського народу, він повинен докласти всіх можливих зусиль, щоб зберегти в Україні демократію і повагу до закону.
Але закон сам по собі має заслужити повагу. Базування деяких судових звинувачень на застарілих радянських законах, створених в той час, коли Радянський Союз був тоталітарною диктатурою, не свідчить про повагу до закону, і це, звичайно, не свідчить про повагу до демократії", - сказав З. Бжезінський.
Крім того, кажучи про те, як змінилася Україна за 20 років незалежності, З. Бжезінський, який у квітні цього року відвідав нашу країну, "побачив автентичну національну державу, яку вже дуже важко повернути в 80-і роки".
"У першу чергу я побачив появу в цілому європейської нації, хоча рівень життя в Україні значно нижчий, ніж у Польщі. Важлива зміна - це відчуття того, що Україна - автентична національна держава. Це не штучне утворення. Це - нова дійсність, яку буде дуже важко змінити і повернути на тридцять років назад", - сказав З. Бжезінський.