Для проведення в країні дієвих реформ необхідно зруйнувати існуючу систему домовленостей, що визначає "своїх". Отже, реформи потрібно доручити не бюрократам, а реформаторам, пише cтарший економіст CASE Україна Володимир Дубровський у своїй статті "За прапорці!" для DT.UA.
"А це - зовсім різні люди, починаючи від необхідних кожній професії особистих якостей (обережність у бюрократа - рішучість і широта мислення у реформатора) і закінчуючи очевидним для всіх, крім совка, конфліктом інтересів: ну не може орган влади сам під себе виписувати положення про себе коханого!" - зазначає автор.
До того ж, при наявності старих порядків не вистачає людей, здатних мислити в нових категоріях. Реформатор повинен володіти власним чітким баченням реформ і мати свою команду, інакше він або не затримається на посаді, або стане чиєюсь маріонеткою.
Почати реформи необхідно буде з тих, кого іменують "своїми". "Потрібно самим рішучим чином покінчити з системою неформальних привілеїв.... Ця система, у свою чергу, тримається на виборчому застосуванні нездійсненних або неоднозначних законів", - пише Дубровський, додаючи, що першими повинні "піти під ніж справжні доходи "своїх"".
Крім того, не можна підходити до реформ механічно, а варто враховувати соціальні процеси.
"Не варто сподіватися, що уряд зробить все як треба: ми вже переконалися, що навіть коли, начебто, хочуть, як краще, виходить, як завжди. І чарівник у блакитному (ООНівському, чи що?) вертольоті не спуститься з небес реформувати нашу з вами країну. Тобто ще довго, якщо не завжди, доведеться самим продумувати реформи, самим переконувати кредиторів та інших благодійників і самим же продавлювати необхідні закони через Раду...", - підсумовує автор.
При цьому експерт зазначає, що уряд України втратив жагу до реформ після першого траншу МВФ. На поточний момент нічого з того, що вимагає економіка України, зроблено не було.