Брюссель розкритикував рішення низки країн відмовитись від участі у нобелевській церемонії
14 сiчня, 2011, 12:26
Поділитися
Євросоюз розкритикував рішення низки країн не брати участь у церемонії вручення Нобелівської премії миру в Осло. Передусім для Сербії, яка відкрито бойкотує церемонію, це може мати негативні наслідки.Євросоюз розкритикував рішення низки країн не брати участь у церемонії вручення Нобелівської премії миру в Осло. Передусім для Сербії, яка відкрито бойкотує церемонію, це може мати негативні наслідки.Єврокомісія «розчарована та занепокоєна» рішенням Сербії бойкотувати церемонію вручення китайському правозахисникові Лю Сяобо Нобелівської премії миру, яка має традиційно відбутися 10 грудня. «Звичайно, ми очікуємо, що країна, яка має намір вступити до Європейського Союзу, цілковито і повністю поділяє цінності Євросоюзу», - заявила у середу, 8 грудня, речник Єврокомісії у Брюсселі. Вона наголосила, що усі 27 країн-членів ЄС чітко домовилися про участь у церемонії вручення Нобелівської премії миру. Дотримання політичних критеріїв, за її словами, є вирішальним для рекомендації Єврокомісії щодо того, чи готова та чи інша країна до вступу в Євросоюз.
Речник Єврокомісії також висловила сумнів з приводу рішення проігнорувати церемонію низки інших країн, зокрема й України, які хоч і не є кандидатами на вступ до ЄС, проте пов’язані з ним у рамках політики добросусідства. «Основні цінності є базою для нашого партнерства, - зазначила вона. - Ми розчаровані, що час від часу наші партнери не поділяють ці цінності». У Брюсселі ще сподіваються, що зокрема такі країни як Україна, Білорусь, Марокко та Єгипет ще можуть змінити свої рішення щодо ігнорування церемонії в Осло.
На відміну від офіційного Києва, який стверджує, що не буде представлений в Осло «з технічних причин», Белград відкрито говорить про мотиви бойкоту. Міністр закордонних справ Сербії Вук Єреміч визнав, що Белград бойкотує церемонію вручення Нобелівської премії миру за наполяганням Пекіна. «Сербія дуже серйозно ставиться до порушень прав людини, але відносини з Китаєм важливіші», - заявив Єреміч. Глава сербського МЗС нагадав, що Китай завжди підтримував Сербію у конфлікті навколо статусу Косова.
Водночас колишній глава МЗС Сербії Вук Драшковіч назвав бойкот «серйозною помилкою».
Нагадаємо, норвезький Нобелівський комітет повідомив, що Україна, Китай і ще 17 країн відхилили запрошення відвідати церемонію вручення Нобелівської премії миру цієї п'ятниці.
Український посол в Норвегії Олександр Цвєтков в бесіді визнав, що Китай письмово рекомендував йому утриматися від участі в церемонії вручення Премії миру китайському правозахиснику Лю Сяобо, але запевнив, що рішення є «технічним», не пов'язане з позицією Пекіна і викликане необхідністю готуватися до наради послів в Києві 14-15 грудня.