Зустрічі Білого дому з іноземними лідерами - це ретельно поставлений дипломатичний танець. І недавно запланована зустріч президента США Джо Байдена з президентом України Володимиром Зеленським, безсумнівно, покликана надіслати правильний сигнал в потрібний час - не тільки Україні, але і російському лідерові Владіміру Путіну, йдеться в редакційній колонці американської газети The Boston Globe.
Редакція зазначає, що потрібно щось більше, ніж теплі рукостискання й "тет-а-тет" в Овальному кабінеті 30 серпня, щоб повернути відносини між США та Україною на міцну основу та запевнити цього демократичного союзника, який зіткнувся з новою загрозою існування з боку Кремля, в тому, що альянс залишається непохитним.
Путін, якому вдалося анексувати Крим в України у 2014 році та який відкрито підтримує бойовиків "ЛДНР", минулого тижня в розлогій статті наполягав на тому, що росіяни і українці - "один народ".
"Переконаний, що справжній суверенітет України можливий тільки в партнерстві з Росією", - йдеться в статті, розміщеній на сайті Кремля українською та російською мовами. "Наші духовні, людські та цивілізаційні зв'язки складалися століттями та сягають корінням в одні й ті ж джерела, вони загартовані загальними випробуваннями, досягненнями та перемогами".
Редакція Boston Globe підкреслює, що цієї заяви, безсумнівно, досить, щоб по хребту лідерів України пройшла дрож, і залишити відкритим питання про ще більш пряме втручання Росії в Донбас - конфлікт на сході країни, який забрав 14 тисяч життів за останні сім років.
"Я все більше переконуюся, що Києву просто не потрібен Донбас", - написав Путін у статті. "Тому що, по-перше, жителі цих регіонів ніколи не приймуть ті правила, які вони намагалися і досі намагаються нав'язати силою, блокадою і погрозами".
Так говорить людина, продовжує редакція, яка не хотіла б нічого кращого, ніж повернути дні слави старого Радянського Союзу - час, коли Україна перебувала під владою Москви.
І саме тоді, коли Київ міг би скористатися дружніми обіймами Заходу, адміністрація Байдена на цьому тижні усунула останні перешкоди на шляху будівництва підводного газопроводу "Північний потік 2" між Росією та Німеччиною, проти якого виступають Україна, інші європейські країни, кліматичні активісти й багато прихильників жорсткої лінії в Конгресі. Критики побоюються, що газопровід не тільки збільшить залежність Німеччини від російського природного газу, зміцнюючи тим самим руку Путіна, але і позбавить Україну доходів від транзиту, які вона зараз отримує за газ, що прокачується по наземних трубопроводах радянської епохи, які проходять через Східну Європу. Але німецькі лідери, спокушені дешевим газом та прагнуть вивести з експлуатації атомні електростанції країни, були занадто готові ігнорувати ці геополітичні наслідки, йдеться в редакційній статті.
Відмова Німеччини поступитися поставив Сполучені Штати між горезвісними молотом та ковадлом. Будівництво газопроводу завершено на 90 відсотків. Спроба зупинити його за допомогою, безумовно, виправданих санкцій США проти Росії також привела б до покарання Німеччини, що забила б клин між США і ще одним близьким союзником. Це теж дало б Путіну перемогу.
Тому адміністрації Байдена вдалося вичавити з лимона лимонадне рішення, яке, як повідомляється, буде включати зобов'язання Німеччини створити для України фонд зелених технологій в розмірі 1 мільярда доларів. Метою фонду є просування поновлюваних джерел енергії та допомогу Україні в переході від вугілля.
У спільній угоді, про яку було оголошено в середу, також говориться: "Сполучені Штати та Німеччина єдині у своєму переконанні, що в інтересах України та Європи транзит газу через Україну повинен тривати й після 2024 року" - дати закінчення контракту на транзит газу між Україною і Росією. Німеччина також зобов'язалася використовувати свої важелі впливу, щоб зберегти дію контракту протягом наступного десятиліття.
Угода про газопровід також дала Сполученим Штатам і Німеччині можливість письмово зафіксувати свою прихильність суверенітету України та обіцянку "дати відсіч російській агресії й шкідливій діяльності в Україні та за її межами".
Так що ще до того, як Зеленський увійшов у двері Білого дому, він дещо придбав. Але його нація знає на власному досвіді, що слова не завжди доводять справу до кінця - вони, звичайно, не врятували Крим від довгих рук Кремля.
Boston Globe пише, що через це президент Байден повинен запропонувати щось більше:
- Звичайно, було б корисно мати постійного посла США в Києві. Посольство працює з тимчасовим послом відтоді, як президент Трамп відкликав кар'єрного дипломата Марі Йованович у 2019 році, що стало частиною ланцюга подій, які привели до першого імпічменту Трампа. Байден ще навіть не висунув нікого на цю посаду.
- Сполученим Штатам також давно пора взяти на себе роль лідера в переговорах про припинення конфлікту в Донбасі. Безумовно, Путін у своїй останній заяві чітко позначив свої наміри. Він не зупиниться, поки не зробить Донбас російською територією. Мирне завершення конфлікту заслуговує більшого часу і сил США.
- Збільшення військової допомоги США Україні забезпечить цю силу. Atlantic Council визначив необхідну суму в 500 мільйонів доларів на рік у порівнянні зі 125 мільйонами доларів, виділеними в цьому році.
Atlantic Council у своєму програмному документі також рекомендував Сполученим Штатам підтримати посилення безпеки в Чорному морі в консультації з НАТО та включити Україну в число основних союзників, що не входять в НАТО, відповідно до законодавства США - тепер це група з 17 членів, в яку входять Японія, Південна Корея та Ізраїль. Це теж підкріпить красиві слова і наблизить Україну до стратегічного партнерства. Це також продемонструвало б Путіну серйозність намірів США.
Всі ці важливі кроки Сполучені Штати можуть і повинні зробити, щоб допомогти демократичному союзнику відбити загрозливе просування його корисливого авторитарного сусіда. Вони мають як стратегічний, так і політичний сенс - а його в наші дні як раз не вистачає, резюмує реакція The Boston Globe.