Напередодні голова депутатської групи «Платформа за мир та життя», створеної з колишніх членів забороненої ОПЗЖ, Юрій Бойко опублікував заяву, просякнуту проросійськими наративами, зокрема щодо мови та віросповідання. На його відео вже відреагували його колеги по парламенту і не лише.
Так, у своєму відео, Бойко заявив про «радикалів», які «почали зносити пам'ятники по країні, перейменовувати міста, забороняти людям розмовляти рідною мовою, забороняти ходити до тієї церкви, до якої вони хочуть ходити». При цьому заборону Московського патріархату, який підпорядковується РПЦ, знесення пам’ятників комуністичного режиму, встановлених за часи СРСР, забезпечення функціонування в Україні державою мовою Бойко назвав «насиллям над людьми».
«Тому все більше людей підтримують нас – тих, хто виступає проти такого насильства, за єднання в країні, за підтримку людей», – заявив наостанок проросійський народний депутат.
Керівник Центру протидії дезінформації при Раді нацбезпеки та оборони Андрій Коваленко зауважив, що слова про «радикалів», «мовні заборони», тези про церкву, зазвичай поширюють росіяни. А Бойко своєю чергою повторив ворожий наратив і словом не згадав саму РФ, яка розв’язала війну проти України.
«Доволі дивно чути від Юрія Бойка у 2024 році слова про «радикалів» якісь «мовні заборони», тези про церкву, які поширюють зазвичай росіяни та про насильство над людьми, без згадки Росії. Хочу нагадати Бойку, що єдині, хто здійснює насильство над українцями - це росіяни. Шахедами, ракетами, боєприпасами, солдатами. Вони знищують цілі міста. І було б дуже корисно, якби народний депутат (якщо звісно він працює в інтересах України), публічно про це постійно нагадував. Втім, бачимо дещо інше. І це відверто, м’яко кажучи, обурює», – заявив Коваленко.
Після появи відео, народна депутатка з «Європейської солідарності» Ірина Геращенко зазначила, що у ВРУ вже два з половиною роки зареєстрований законопроєкт №8089 про юридичні наслідки для народних та місцевих депутатів, які мали відношення до заборонених в Україні партій.
«Але хто ж заборонить надійних партнерів слуг, фактичних членів коаліції…», – додала Геращенко.
Про цей же законопроєкт згадав і міський голова Рівного Олександр Третяк. На його думку, законопроєкт у парламенті досі не розглянули, тому що без депутатів, які раніше входили до забороненої ОПЗЖ, зокрема й Бойка, правляча партія вже не може прийняти більшість законопроєктів.
«Час не лише обурюватися, а й діяти. Інакше ми самі дамо шанс рашистам на реванш», – додав Третяк.
Голова ВРУ Руслан Стефанчук прокоментував заяву Бойка у Facebook.
«Не можна говорити про заборону ходити в церкву, не згадуючи про знищені рашистами понад 500 храмів різних конфесій. Не можна говорити про наругу над памʼятниками, не згадуючи прострілену російськими мародерами голову памʼятника Шевченко у Бородянці. Ну і взагалі, не можна говорити про будь-яке насильство над людьми, не згадуючи Путіна — єдиного, хто винен у всьому цьому», – написав Стефанчук.
Своєю чергою очільник Центру протидії корупції Віталій Шабунін зазначив, що Бойко досі перебуває на волі лише через те, що «вісім постамайданівських генпрокурорів не спромоглися посадити його за «вишки Бойка».
«Вісім генпрокурорів – від двох президентів – за 10 років – не спромоглися посадити чорта, корупцію якого в деталях розписали Юрій Ніколов та Олекса Шалайський ще в 2011 році! Російська агентура завжди використовувала неспроможних та жадібних «правоохоронців». Топкорупціонери, як і неспроможні силовики, – зовсім трішки менш небезпечний ворог ніж власне Росія. І завжди надійний союзник останньої», – додав Шабунін.
Загалом, будучи міністром енергетики за часів президентства Віктора Януковича, засудженого за держзраду, Бойко відзначився численними зловживаннями службовим становищем, відмиванням грошей, фальшуванням тендерів та земельними махінаціями. Про те, як генпрокуратура не тільки легалізувала крадіжку «вишки Бойка», а й заклала фундамент для майбутніх розкрадань, ще 2018 року писав Олекса Шалайський у статті «12 друзів «вишки Бойка» для ZN.UA.
У «Детекторі медіа» після виходу відео Бойка зауважили, що інші члени забороненої партії «Опозиційна платформа – За життя» із жовтня цього року почали ходити на канал пропагандистки Лани Шевчук. Остання колись була ведучою заборонених в Україні каналів NewsOne та «НАШ», а також YouTube-каналу, заблокованого за російську пропаганду. Зокрема, вже четверо членів проросійської партії з’явилися в дев’яти відео Шевчук. І це всього лиш за два місяці. Вони говорять на чутливі, електорально вигідні теми – це корупція у владі, бідність українців, примусова мобілізація, дерусифікація. При цьому вони жодного разу не згадали про відповідальність персонально Владіміра Путіна чи РФ як держави за війну в Україні. У виданні додали, що таким чином РФ готується до виборів в Україні.
Журналістка Яніна Соколова назвала Бойка «сплячим ДРГ», яке прокидається. Вона зазначила, що Служба безпеки України має зайнятися цим депутатом, інакше «це вважатиметься державною зрадою з боку правоохоронної системи і найвищого політичного командування». Соколова також зауважила, що коли у ВРУ не вистачає голосів, то президент Володимир Зеленський мав би вести діалог з проукраїнською опозицією чи своєю монобільшістю, а «не вступати в угоду з ворогом, який співпрацював з російською владою довгі роки. Працює на неї зухвало, судячи з заяв і зараз». Журналістка також нагадала, що Бойка попри його проросійську позицію та ворожі наративи досі не позбавили звання Героя України, отримане ще за часів президентства Леоніда Кучми.
При цьому, уряд, починаючи з 2022 року, кілька разів не зміг позбавити Бойка цього звання. А прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявляв, що про недостатність підстав для застосування санкцій щодо проросійського депутата.
Нагадаємо, партію ОПЗЖ, співголовою якої є Бойко, остаточно заборонили ще 2022 року. В СБУ тоді заявляли, що ОПЗЖ фактично ретранслювала офіційну позицію країни-агресора щодо України та завдавала значної шкоди інтересам держави. Спецслужба встановила причетність провідних функціонерів «ОПЗЖ» до діяльності, що створює реальні загрози національним інтересам, безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України. Після заборони ОПЗЖ її представники у Верховній Раді створили нову групу – «Платформу за життя та мир».