З тезою статті президента РФ Владіміра Путіна «Про історичну єдність росіян і українців» про те, що «не було і не могло бути історичного підґрунтя для уявлення про окремий від російського український народ» не згодні більшість українців. Про це йдеться в результатах опитування, проведеного «Центром Разумкова».
Так, 70% опитаних не згодні з тезою, що ніякої історичної основи для уявлень про окремий від російського український народ не було і не могло бути, а виділення українців і білорусів як окремих народів було результатом радянської національної політики. Водночас 12,5% громадян погоджуються з такою думкою Путіна. Ще 17% не визначилися з цього приводу.
При цьому, свою незгоду висловлюють більшість жителів усіх українських регіонів. Зокрема, на сході країни не згодних 52%, згодних - 22%. На півдні з тезою погоджуються 59% українців, протилежну думку мають 19%. У центральному регіоні незгодних 74%, згодних - 12%. Водночас на заході України не погоджуються з тезою 90% громадян, а тих, хто погоджуються - 0,4%.
Частка тих, хто згоден з думкою президента РФ, трохи вище серед жителів 60 років і старше. Таких 16%. При цьому, серед тих, кому менш як 40 років з тезою погоджуються 10%.
Однак, незгоду з думкою Путіна істотно переважає у всіх вікових групах. Таких від 66% у старшій групі до 75% серед тих, кому від 30 до 39 років.
Частка тих, хто згоден з тезою, вища серед етнічних росіян громадян України в порівнянні з етнічними українцями. Серед перших згодні 30%, серед других - 11%. Правда і серед етнічних росіян переважає незгоду з тезою Путіна. Незгодних серед них 49%, серед етнічних українців - 72,5%.
Якщо говорити про респондентів, які вдома спілкуються українською мовою, то серед них 81% не поділяє позицію Путіна. Згодні з його тезою серед таких громадян 7% опитаних.
Серед російськомовних українців не підтримують позицію президента РФ 55% опитаних. Тих, хто поділяє таку позицію 21%.
Крім того, з тезою Путіна не згодні 92% виборців партії «Європейська солідарність». Згодні з нею 3% таких опитаних. Серед представників електорату «Батьківщини» не згодні 82%, згодні - 8,5%. Серед виборців партії «Слуга народу» не згодних 79,5%, згодних - 6%. Якщо говорити про електорат «Опозиційної платформи — За життя», то 40% не згодні з тезою, 33% - згодні.
Водночас з іншою тезою Путіна, про те, що «територія сучасної України значною мірою створювалася за рахунок територій історичної Росії, в результаті чого РФ фактично була пограбована», не згодні 76% громадян. Чи згодні з такою думкою 7%, ще 17% - не визначились.
При цьому незгоду висловлюють більшість жителів усіх регіонів України. На сході країни не згодні з цим твердженням 59% опитаних, тоді як згодні - 11% жителів цього регіону. На півдні незгодних 65%, згодних - 12%. У центральному регіоні цю позицію Путіна не поділяють 81%, згодні з нею - 7%. Що стосується західного регіону, то там не згодні 91%, згодні - 0,4%.
Частка згодних з цим твердженням трохи вища серед старших 60 років - 10%, тоді як серед тих, кому менше 30 років згодних 5%. Незгода з ним істотно переважає у всіх вікових групах (71% у старшій групі і від 76% до 81% в інших вікових групах).
Дослідження провели з 29 липня по 4 серпня 2021 року методом інтерв'ю «обличчям до обличчя» за місцем проживання респондентів. Всього опитали 2019 респондентів віком від 18 років у всіх регіонах України, крім окупованих Криму і Донбасу. Вибірка репрезентує доросле населення за основними соціально-демографічними показниками. Теоретична похибка вибірки (без врахування дизайн-ефекту) не перевищує 2,3% з імовірністю 0,95.
12 липня пресслужба президента РФ опублікувала останню статтю Путіна про Україну. У матеріалі містяться тези про те, ніби наша країна є «дітищем радянської епохи».
Детальний розбір статті Путіна читайте в статті Олексія Резнікова «Про банкрутство і страхах імперії».