У Брюсселі у вівторок, 6 жовтня, відбувся 22-й саміт Україна-ЄС - перший "живий" саміт у такому форматі з початку пандемії COVID-19.
Українську делегацію на переговорах очолив президент України Володимир Зеленський, європейську сторону представляли президент Європейської Ради Шарль Мішель і верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки - віце-президент Єврокомісії Жозеп Боррель.
За підсумками зустрічі було оприлюднено спільну заяву. Документ опублікований на сайтах Європейської Ради та Офісу президента України. Із заяви випливає, що:
- Політика Європейського Союзу щодо України залишається незмінною і грунтується на повазі до територіальної цілісності і державного суверенітету в міжнародно визнаних кордонах. Сторони підтвердили прихильність зміцненню політичного і економічного співробітництва на основі Угоди про асоціацію.
- ЄС готовий надати Україні допомогу в боротьбі з пандемією COVID-19, зокрема, надати доступ до вакцини від коронавіруса.
- Сторони домовилися продовжувати співробітництво в сфері просування реформ, забезпечення верховенства права, сприяння «зеленій» і цифровій трансформації, сталому економічному розвитку України.
- ЄС визнає європейські прагнення України і підкреслює важливість виконання Києвом своїх зобов'язань у рамках Угоди про асоціацію.
- Сторони підтвердили пріоритетність підтримки макрофінансової стабільності України, важливість виконання зобов'язань перед МВФ і Євросоюзом, збереження незалежності Національного банку.
- ЄС відзначив успіх України у просуванні реформ і вказав на необхідність прискорення спрямованих на це зусиль. Євросоюз вітає земельну реформу, прогрес в децентралізації і прийняття закону про регулювання банківської діяльності (т.зв. «антіколомойський закон»), початок роботи Вищої антикорупційного суду. ЄС вказав на необхідність активізації судової реформи та боротьби з корупцією, включаючи збереження незалежності антикорупційних органів, а також «боротьби з впливом приватних інтересів» (тобто інтересів олігархів).
- Україна отримала можливість приєднатися до програма ЄС з підтримки сільського господарства, місцевого мікровиробництва, малого і середнього бізнесу, громадянського суспільства, транспорту, інфраструктури, навколишнього середовища. ЄС підтримує децентралізацію, зміцнення місцевого самоврядування та боротьбу з корупцією в Україні.
- ЄС підтримує Україну в боротьбі проти російської гібридної агресії. У тому числі, в боротьбі проти дезінформації шляхом підтримки незалежних ЗМІ, програм з підвищення медіаграмотності, співпраці в сфері кібербезпеки.
- ЄС підтвердив відновлення безвізового режиму з Україною після зниження епідеміологічної загрози.
- Україна і ЄС розраховують на зміцнення економічної інтеграції та регуляторного зближення в рамках виконання Угоди про асоціацію. ЄС погодився оновити положення Угоди в цифровий і деяких інших сферах, а також почати роботу над «промисловим безвізом», укласти угоду про «відкрите небо». ЄС і Україна продовжать співпрацю в сфері газового транзиту та інтеграції енергетичних ринків, поліпшення транспортного сполучення для розвитку торгівлі і зв'язків між людьми, освіти і культури.
- У 2021 році проведена оцінка виконання Угоди про асоціацію.
- ЄС засуджує агресію РФ проти України, ніколи не визнає анексію Криму, продовжуватиме санкційний тиск на РФ до відновлення територіальної цілісності України.
- ЄС підтримує конструктивну позицію України в нормандському форматі, діяльність ОБСЄ та Тристоронньої контактної групи, зусилля Києва, спрямовані на політико-дипломатичне врегулювання конфлікту в Донбасі. Учасники саміту закликали Росію взяти на себе відповідальність за дотримання перемир'я, припинити фінансування угруповань ОРДЛО, засудили роздачу російських паспортів на окупованих територіях
- Україна і ЄС домовилися продовжувати співробітництво для вирішення соціально-економічних та гуманітарних наслідків війни в Донбасі.
- Україна і ЄС закликали Росію взяти на себе відповідальність і всіляко сприяти притягненню до відповідальності винних у катастрофі MH17.
- Сторони підтвердили стратегічну важливість співпраці в рамках Східного партнерства, Шостий саміт якого заплановано на 2021 рік. На ньому планують затвердити довгострокові політичні цілі.