Без програми та виборчих штабів — у Греції праворадикали сенсаційно потрапляють до парламенту

Поділитися
Міцотакіс з правоцентристської партії «Нова демократія» виграє другий термін прем’єр-міністра, однак поява у парламенті невідомої досі групи викликала шок.

Вибори в Греції проштовхнули до парламенту ультраправу групу під назвою «Спартанці», пише The Guardian. Раніше невідома політична сила увійшла до законодавчого органу за допомогою ув’язненого неонацистського лідера нині забороненої в Греції партії «Золотий світанок».

У той час як правоцентристський політик Кіріакос Міцотакіс виграв другий термін на посаді прем’єр-міністра, партія «Спартанці» стали п’ятою найбільшою групою у 300-місному парламенті після того, як набрали  4,7% голосів виборців.

«Спартанці» змогли заявити про справжню перемогу в блоці відвертих неофашистів, релігійних фундаменталістів і ультранаціоналістів, які увійшли до парламенту разом із двома іншими схожими ультраправими групами: «Грецьке рішення» і «Перемога».

«Я думаю, що склад нового восьмипартійного парламенту породить багато викликів... з якими ми всі разом будемо боротись. Я бажаю кращого для країни», — заявила президентка Греції Катарина Сакелларопулу під час зустрічі з Кіріакосом Міцотакісом, який отримав мандат на формування уряду, набравши зі своєю партією «Нова демократія» 40,5% голосів. 

Результатами виборів був приголомшений не лише політичний істеблішмент Греції.

Зростання крайніх правих – у країні, де спогади про Золотий світанок ще не зникли, незважаючи на ув’язнення лідера нині неіснуючої організації Іліаса Касідіаріса – змусило здригнутися ЗМІ та, безсумнівно, частину судової системи, яка раніше цього року завадила розпалюючій ненависть партії Касідіаріса «Елліни» взяти участь у загальнонаціональному голосуванні.

«Вибори дали «найтемніший» результат за останні півстоліття», — написала ліва газета «Синтакон», описуючи голосування 25 червня як найпохмуріший день з часів відновлення демократії в 1974 році після краху військового правління.

Загалом три ультраправі партії набрали близько 13% голосів, що дає їм 34 місця в парламенті. «Спартанців» представлятимуть 12 депутатів.

Економічна невизначеність, пронатівська позиція Греції у війні в Україні, гнів через угоду про назву Македонії, розчарування через імміграцію та зростання антизахідних настроїв створили благодатний грунт для повернення популістських радикальних правих.

Прогалина, яку залишила партія «Золотий світанок» після того, як усе її керівництво було засуджене до тривалих термінів ув’язнення, чекала на заповнення.

Подібно до того, як екстремістське угруповання використовувало гнів через політику жорсткої економії, якої вимагали кредитори Греції під час її боргової кризи, праві, що відродились, змогли використати гнів через різке зростання цін.

Недільна гонка була першою, в якій брали участь «Спартанці», група, яка не мала навіть виборчої програми, не кажучи вже про партійний штаб.

І «Грецьке рішення», і новостворена «Перемога» брали участь у нерезультативних виборах у травні, де Міцотакіс не зміг отримати переконливої більшості.

Однак  незважаючи на очевидну відсутність виборчої кампанії, «спартанців» біля урн для голосування підтримали понад 240 тисяч греків, а лідер партії Василіс Стігас у своїй першій публічній заяві щиро подякував Касідіарісу за те, що той надав «паливо» для партії, яке забезпечило їй перемогу.

Подібно до глибоко релігійної «Перемоги», яка виступала проти абортів і згуртувала грецьку православну церкву, щоб заручитися підтримкою в селах і містечках балканської північної Греції, екстремістську партію підтримували молодь і люди старшого покоління по всій країні.

На думку аналітиків, негативна реакція на ліву партію «СІРІЗА», підтримка якої впала до 18% – рівня, якого не було з 2012 року – також зіграла свою роль у реанімації правих.

«Те, що ми бачимо, — це відродження «Золотого світанку» через троянського коня під назвою «Спартанці», — говорить лівий письменник Дімітріс Псаррас, чиї наполегливі розслідування зіграли центральну роль у розкритті темної ідеології «Світанку» та її прихильності до насильства.

«Шестеро з 12 депутатів-спартанців були в «Еллінах» Касідіаріса. Риторично та ідеологічно це копія расистської, антимігрантської партії «Золотий світанок», але чи буде вона настільки ж жорстокою, чи створить розстрільні загони, ще невідомо. Вони організовуються саме зараз,  поки ми говоримо», — додав він.

За його словами, у підсумку репресії проти Касідіаріса, який радісно писав у Твіттері про перемогу «спартанців», були абсолютно контрпродуктивними, адже упродовж трьох місяців ЗМІ широко писали про нього та «еллінів». 

«Це була найкраща реклама, яку він міг отримати», — підсумував Псаррас.

«Золотий світанок» виступає за обмеження міграції та скасування санкцій ЄС проти Росії, підтримала анексію Криму. На дострокових виборах до парламенту Греції в 2015 році ультраправі набрали трохи менше 7% голосів і отримали 18 депутатських мандатів. 

На виборах 2019 року партія набрала 2,9% і не пройшла до парламенту.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі