Колишній голова офісу президента Андрій Богдан дав велике інтерв'ю вперше після відставки.
За понад чотири години своєї розмови з Дмитром Гордоном Богдан розповів багато цікавого про роботу команди президента Володимира Зеленського і про самого президента.
Про ідею висунути Зеленського в президенти
За словами Богдана, Зеленський остаточне рішення балотуватися в президенти України ухвалив ще взимку 2018 року, проте підготовка до висування велася задовго до цього. Так, ще в 2016 році він радив коміку спробувати себе як кандидата.
"Повиннен бути якийсь політичний майданчик, мінімальний фундамент, з якого ти можеш йти туди - в президенти. У мене є така фраза, яка, я вважаю, дуже сильно на нього вплинула. Що після серіалу "Слуга народу" ти дав людям якусь надію. якщо ти навіть не спробуєш, то вони розчаруються. Це буде черговий кидок. якщо у тебе не вийде і ти не виграєш, то ніхто тебе не дорікне, але якщо навіть не спробуєш, то так, ось особисто я розчаруюсь", - переказав Богдан зміст своєї розмови з майбутнім президентом.
Про теплу ванну Зеленського
Зараз Зеленського його оточення тримає в теплій ванні, яка може дуже скоро зміниться «бетонним склепом».
«На сьогодні неможливо потрапити до президента, не погодивши з главою Офісу президента (Андрієм Єрмаком - ред.). Це не нормально. Завжди має бути друга і третя думка", - говорить Богдан.
Богдан запевняє, що при ньому такого не було, він завжди намагався, щоб Зеленський "не був у теплій ванні" і сам "вибирав, куди ми йдемо".
Крім того, ексголова ОПУ розкритикував оточення Володимира Зеленського за спроби зробити з глави держави генсека ЦК КПРС Леоніда Брежнєва.
"Володимир Олександрович зараз бронзовий. Вони не просто його наживо зализали до бронзового кольору, а зробили з нього якогось Брежнєва. Слухай, ну як можна?! Свій хлопець, наш, з народу, і ось - бах-бах! - м'ячик закинув, а там в ряд [стоять] чиновники, як пінгвіни: "га-га-га-га!" Я взагалі не розумію... Може, це не готувалося, але таке не можна в ефір пускати", - сказав він.
Про невідання Зеленського
Зеленський дуже чутливий до критики і занурений в теплу інформаційну ванну, оскільки не розуміє, до чого призведе ця ситуація.
"Кажуть, наприклад, що президент не розуміє, що відбувається навколо нього і в державі. Що тепла ванна перетворилася в якийсь бетонний склеп", - заявив Богдан, наголосивши, що Зеленський дуже гостро реагує на критику в соціальних мережах.
"Він сам читає Facebook. О другій годині може прийти... Приходила есемеска: "Хто це такий?" А там взагалі якийсь бот - 20 лайків - щось про нього погане написав. Він дуже чутливий до цього. Що мене теж дивує. Він все життя критикував інших політиків. Сатира - це теж форма критики... ти критикував тих - ти повинен розуміти, що тебе теж будуть критикувати. Не можна так реагувати: ти показуєш свою слабкість. Існує думка (і я з ним абсолютно згоден): Володимир Олександрович взагалі не розуміє, куди ми котимося. взагалі. Нікому сказати. Мало того, якщо ти можеш потрапити до президента, то тільки з радісними новинами, зі щасливою посмішкою і задоволеним поглядом", - розповів Богдан.
Тищенко найбільше впливає на Зеленського
За словами Богдана, найбільший вплив на президента Володимира Зеленського надає депутат Верховної Ради від "Слуги народу" Микола Тищенко.
Він зазначив, що Тищенко - "це не просто моральний авторитет, а й візіонер, який користується довірою суспільства, довірою менеджменту Офісу президента і самого президента".
"Дивись, на ефірах він постійно з'являється. Чиновників Офісу президента там немає. Я ходив завжди і своїх заступників змушував. Але якщо ти не вмієш спілкуватися, якщо тобі нічого сказати, то ти і працювати не вмієш. Зараз ніхто не ходить. А я вважаю, що вони повинні ходити. Загалом, Микола Тищенко в усіх ефірах. Ну, я вважаю, це як би показник", - закінчив свій стьоб над командою і самим президентом Богдан.
Про кадрові рішення Зеленського
«Він 20 років вибирав акторів. Він був продюсером, сценаристом, актором, він знімав фільми, він ставив шоу, він був мегапопулярним. Ось він вірить в свій талант вибирати правильних людей. Але оскільки 20 років він вибирав правильних акторів, він бачить не картинку, а замкову щілину - він вибирає типажі. Ось йому не подобався міністр оборони [Андрій] Загороднюк, тому що він не схожий на міністра оборони. Він реально не схожий на нього. Це бізнесмен. Так він повинен бути бізнесменом. Його завдання - правильні контракти, чесна економіка, бюджет і купувати те, що треба, а не те, що вигідно. А йому потрібен був генерал, знаєш, такий вусатий, повинен ходити, очей, дивиться вдалину, тупий... Ось так всіх міністрів він і поміняв. Він звільнив тих, хто йому не подобався, і понабирав тих, які на роль. А що в голові?"
На питання, "хто найбільша кадрова помилка Зеленського", Богдан відповів, що це складне питання і його краще задати президенту.
"Не можу сказати. Там взагалі трагедія. Це питання, який шматок гівна красивіше", - сказав ексголова ОПУ.
Про дурні бажання Зеленського
У Зеленського багато «недосвідченості, помноженої на дурне бажання піару".
"Найгірше у справі Шеремета, якщо ти подивишся пресконференцію, ти там не побачиш тільки одного чиновника вищої ланки - мене... Не треба було їхати президенту на пресконференцію. Я говорив, що не треба. Це дурний піар і ні до чого доброго не приведе. Навіть, якщо суд їх засудить, то вони зможуть звертатися в ЄСПЛ, що присутність президента заздалегідь визначило вирок. Але недосвідченість, помножена на дурне бажання постійного піару, дають помилки", - сказав Богдан.
"Помилок дедалі більше. Швидше за все це призведе до трагедії", - вважає Богдан.
Про переговори з Путіним
Під час першої телефонної розмови Путін з повагою поставився до Зеленського. Побачив в ньому себе самого на початку першої каденції.
У грудні 2019 року під час саміту "Нормандської четвірки" переговори проходили складно, але Путін "дуже шанобливо" спілкувався з президентом України Володимиром Зеленським.
При цьому він вважає, що "на сьогоднішній день ситуація кардинально змінилася".
"Я можу тільки судити про публічних якихось моментах, які я добре розумію. Ось якщо публікується повідомлення, що пройшла телефонна розмова Путіна і Зеленського, але пресрелізи про розмову виходять різні... Це називається "дипломатичний провал". Значить, переговори пройшли погано. Те, що я бачу, - мені здається, що ми його якось жорстко кинули: наобіцяли одне - не зробили нічого", - заявив ексчиновник.
У керівництві країни є дитяча впевненість, що Росія виплатить якусь контрибуцію за Крим і Донбас.
Про Баканова
Богдан каже, що неодноразово просив президента Зеленського заборонити голові СБУ Івану Баканову їздити за кордон, тому що він може потрапити в залежність від спецслужб інших держав.
"Я Володимиру Олександровичу говорив 20 разів, не тому що, він мені подобається або не подобається, але глава СБУ не літає за кордон, взагалі не літає, не їздить відпочивати. Тому що якщо його вкрадуть, підсипаючи наркотики, підкладуть якусь свиню або свина. Якщо щось трапиться, він стане залежним від професійних спецслужб інших країн", - сказав колишній глава ОП.
Загалом ексголова ОП вважає, що Баканов не повинен займати пост глави СБУ.
"Іван Геннадійович не на своєму місці... Це безпека країни. Вони займаються всім, чим хочеш, тільки не безпекою", - сказав Богдан.
Операція по «вагнерівцях»
За словами Богдана, «спецоперацію» українських спецслужб із затримання бойовиків ПВК Вагнера зірвали після дзвінка з «найближчого оточення» Зеленського. «Людина, яка зробила цей дзвінок, фактично зізналася, що це зробила... З найближчого оточення президента», - сказав Богдан, відмовившись називати прізвище цієї людини, запевнивши, що про це скоро «розповість прокурор».
За його словами, він «знає, що все було саме так», як описав спецоперацію журналіст Юрій Бутусов, «або все навіть гірше».
«Там дійсно була створена фірма в Венесуелі, набраний персонал, якісь люди вже поїхали туди працювати на якісь конкретні вишки. Їм платили там реальні гроші, вони реально там охороняли вишки. Це не просто якась казка... Цій операції більше року - вона суперсекретна і суперсерйозна», - розповів Богдан.
Про таємні домовленості Єрмака з росіянами
Іноземні дипломати і спецслужби вірять в те, що між Україною і Росією існує якась таємна домовленість про спільні поступки.
За словами Богдана, такий документ нібито склав нинішній глава ОПУ Андрій Єрмак за підсумками переговорів з Росією. Богдан зазначає, що особисто не бачив цього документа, проте чув багато згадок про нього серед дипломатів і представників спецслужб.
"Я не бачив цього документа, але серед дипломатів і спецслужб багато разів зустрічав згадка про нього. У ньому є чи 12, чи то 13 пунктів. Але в це вірять усі іноземні спецслужби... Це якийсь алгоритм дій. "Ми вам - кораблі, ви нам - воду в Крим, ми вам - полонених, ви нам - пряме авіасполучення. Ми вам - $3 млрд за рішенням суду, а ви нам щось", - сказав він.
Також він розповів, що за чутками є вимога "звільнити прозахідних політиків". Причому на їх місце пропонують ставити "ідіотів". Як сказав Богдан, з прозахідних політиків на керівних посадах залишився тільки Аваков.
Про Донбас і «особливий статус»
«Я не розумію, щодо чого ми можемо зійтися (з Росією по Донбасу - ред.). Тобто вони ні на секунду не готові відходити від Мінських угод. Для них важливий пункт перший: зміни в Конституції. Вони не готові продовжувати розмову далі поки не будуть внесені зміни про особливий статус... Це закон "Про Особливий статус", зміни до Конституції, які передбачає цей закон. У них все чітко і логічно побудована. Але у нас суспільство не готове це обговорювати. Ось дивись: є замінники, є логічні... Для країни це правильно: проводити децентралізацію.
В принципі, всі європейські країни, всі розвинені країни - вони пройшли шлях від унітарної держави до децентралізації. Окремі штати США - це ж, фактично, різні країни, які тільки федеральним законодавством якось тримаються, там... армія... А там своя поліція, свої податки, своє це. Німеччина, Франція, Італія - візьміть. Там все... де провінції - у них там в кожному свої... Швейцарія - це взагалі кантони».
Про Авакова
Останні кілька місяців влада займається питанням відправки у відставку міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.
На питання, чи правда, що відставка Кабміну задумана з метою звільнити Авакова, Богдан відповів, що не знає.
"Я не знаю, правда чи не правда. Запитайте у Авакова. Але я точно знаю, що останніх три місяці вони активно займаються цим питанням. Тобто вже була спроба зняти Авакова безпосередньо у Верховній Раді, збирали вони там голоси. У них не вийшло. Вони зрозуміли, що не зберуть. І зараз мусується тема Кабінету Міністрів ", - сказав він.
За словами Богдана, з уряду звільняють людей з прозахідною позицією на розвиток країни.
"Аваков - це контроль вулиці. Просто подивися, кого звільняють. Це люди з прозахідними поглядами на розвиток країни. Останній, хто самостійно і чітко фіксує свою позицію, - Аваков. І Аваков - ключове", - сказав колишній глава ОПУ.
Про зв'язки Офісу Зеленського з Порошенком
Деякі співробітники Офісу президента ведуть кулуарні домовленості з п'ятим президентом, народним депутатом від "Європейської солідарності" Петром Порошенком.
«Я чув, що деякі чиновники Офісу президента часто бувають в [ресторані] Sanahunt, де зовсім випадково обідають з Петром Олексійовичем. Але ці збіги бувають дуже-дуже часто... Я в нашому інтерв'ю не буду називати прізвищ, але все все розуміють. Чому не можу називати прізвищ? Тому що мені подобається, коли дехто буде бігати по стелі, обурюватися: "Що він сказав?" - а все йому будуть говорити: "Так він же тебе не називав. Чого ти нервуєш?" - зазначив Богдан.
Пізніше він уточнив, що за його інформацією, з Порошенком зустрічається нинішній керівник Офісу президента Андрій Єрмак.
"Я чув такі чутки, що зустрічалися. Саме Єрмак з Порошенком. Ти мене зловив", - сказав Богдан.
За його даними, така зустріч була не одна. Богдан припустив, що йдеться про якісь домовленості.
Про провал "слуг" на місцевих виборах
"Слуга народу" програє місцеві вибори. Буде тотальний програш. Вони зараз розглядають можливість перенесення, скасування місцевих виборів», - вважає Богдан.
Також він стверджує, що згідно з "планом ОПУ", нардепа від "Слуги народу" Ірину Верещук хочуть призначити головою Київської міськдержадміністрації.
"Наскільки я знаю, зараз план Офісу президента: Ірина Верещук заходить до другого туру. Зрозуміло, програє. Соціологію не обдуриш і вже нічого не виправиш. Ну тільки якщо якісь інопланетяни прилетять. А так - шансів нуль. Але якщо вона заходить у другий тур, то вони хочуть призначити Ірину Верещук главою КМДА, залишивши Кличко фактично спікером Київради без можливості управляти безпосередньо... Це як спікер і прем'єр-міністр. Один робить - куди витрачає, а другий - як витрачає", - сказав він.
Про альтернативу Зеленському
Всього на сьогоднішній день в українській політиці є чотири фігури, які могли б поборотися за найвищий пост. Це Віталій Кличко, Дмитро Разумков, Андрій Портнов і Володимир Гройсман.
"Чому я прийшов на інтерв'ю? Я хочу передати меседж політикам, чиновникам, суспільству: у нас реально все йде в неправильному напрямку. У нас реально будуть проблеми. І якщо ми зараз все не відповімо на забаганки, що "немає, це неправильно, треба ось туди", то ми можемо... Будь-яка наступна революція буде пов'язана з територіальними втратами. Це не я сказав"