"Ми стурбовані тим, що Росія, відчувши зацікавленість Вашої адміністрації в "співробітництві ", буде домагатися будь-яких можливих поступок. Ці поступки можуть підірвати безпеку Сполучених Штатів і наших союзників", - йдеться в листі, відправленому з Капітолійського пагорба до Білого дому.
Глава МЗС Росії Сергій Лавров вважає стурбованість сенаторів необгрунтованою, а сам лист - політичною саморекламою його авторів.
Серед авторів послання немає жодного сенатора від демократів.
Після відмови Вашингтона від розроблених республіканською адміністрацією Джорджа Буша планів з розміщення радара і батареї ракет-перехоплювачів у Східній Європі Обама представив новий план більш сучасної та мобільної системи відбиття загрози балістичних ракет.
Відтоді Москва кілька разів висувала пропозиції створити спільну систему ПРО для країн-членів НАТО і Росії від Ванкувера до Владивостока, однак поки всі пропозиції існують лише на рівні декларацій.
Приводом для звернення групи сенаторів до Обами стали слова віце-прем'єра РФ Сергія Іванова, зроблені ним під час візиту до Вашингтона на початку квітня.
Пояснюючи, що означає "рівна участь" Росії під всеєвропейською або глобальною ПРО, Іванов заявив, що Москва повинна контролювати "червону кнопку".
Російські фахівці повинні "сидіти, наприклад, у Брюсселі" і давати згоду на запуск ракети-перехоплювача, незалежно від того, де базується протиракета - у Польщі, в Росії чи в Британії, стверджував віце-прем'єр, який раніше очолював російське міністерство оборони.
Республіканці в сенаті обурені подібними вимогами.
"Жоден американський президент не повинен допустити, щоб іноземна держава диктувала США, коли і як ми повинні захищати свою країну і наших союзників", йдеться у їхньому листі.
Сенатори вимагали від президента США письмових гарантій, що Росії не будуть передані дані про параметри американської системи протиракетної оборони, системи раннього виявлення, відстеження і наведення.
Автори послання вважають, що довіряти Москві не можна, оскільки вона продовжує активну шпигунську діяльність проти Америки і до цих пір не припинила підтримку ядерних програм Ірану і Сирії.
Глава російської дипломатії Сергій Лавров вважає, що лист 39 сенаторів викликаний бажанням політиків привернути до себе увагу. "Росія не вимагає собі права вето в глобальній системі ПРО, це й уявити неможливо", - сказав Лавров у п'ятницю після зустрічі ради Росія-НАТО в Берліні.
Питання про спільну систему ПРО було підняте на зустрічі Лаврова з міністрами закордонних справ країн-членів НАТО, однак лише в загальних рисах.
"У нас спільна мета - захистити своє населення від загрози балістичних ракет, - заявив у Берліні генсек альянсу Андерс Фог Рассмуссен. - Але нам ще потрібно вирішити, як повинен виглядати ескіз майбутньої співпраці між НАТО і Росією у сфері протиракетної оборони".