Одинадцять членів Національної академії наук України (НАНУ) вважають, що розслідування справи другого президента України (1994-2005) Леоніда Кучми проводиться вибірково.
«Одні обставини надмірно роздуваються, інші - чомусь замовчуються і забуваються, ніби викреслюються з історії. Часом має місце підміна понять, у результаті чого служіння інтересам країни піддається осуду, а торгівля державними таємницями залишається безкарною», - йдеться у відкритому зверненні академіків НАНУ до президента України Віктора Януковича.
Автори звернення дивуються, чому з часом «забулося» «протизаконне походження» записів колишнього офіцера управління Державної охорони України майора Миколи Мельниченка.
«Забулося» і те, що він вивіз за кордон дані, які є державною таємницею України. Невиправдано ігнорується і те, що саме Мельниченко звинуватив нашу країну у продажу РЛС «Кольчуга» до Іраку, що призвело до втрати її позицій на світовому ринку зброї», - зазначено в листі.
Академіки НАНУ підкреслюють, що сьогоднішня поведінка М.Мельниченка підкріплює чутки про «надані йому владою гарантії недоторканності. Навряд чи це можливо «у правовій державі, що має власні інтереси і власну гідність», зазначено в листі.
Автори звернення підтримують прагнення встановити істину у справі про вбивство журналіста Георгія Гонгадзе.
Підкреслюючи внесок Л.Кучми у становлення і зміцнення сучасної української державності, академіки НАНУ закликають «не допустити його неправедного переслідування».
Звернення підписали президент НАНУ Борис Патон, академік, ректор Київського Національного університету імені Т.Шевченка Леонід Губерський, академіки Юрій Кундієв, Валерій Смолій, Валерій Геєць, Іван Неклюдов, Юрій Зозуля, Геннадій Книшов, Ярослав Яцків, Борис Олійник, Петро Толочко.
Кримінальну справу щодо Л.Кучми порушено 21 березня 2011 року. Він звинувачується у перевищенні влади і службових повноважень, що призвели згодом до вбивства журналіста Г.Гонгадзе (ч.3 ст.166 Кримінального кодексу в редакції 1960 року). Плівки майора управління Держохорони Миколи Мельниченка визнано речовим доказом у справі.
На «плівках Мельниченка» зафіксовано голоси багатьох високопоставлених чиновників, у тому числі діючого президента Віктора Януковича і прем'єра Миколи Азарова, які обговорюють з Л.Кучмою «не зовсім законні» дії.