Верховна Рада України на засіданні 23 серпня прийняла у другому читанні закон про формування сучасної системи адміністративно територіального устрою Автономної Республіки Крим. За відповідне рішення проголосували 309 депутатів, повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
Законопроект передбачає реформу адміністративно-територіального устрою Крриму відповідно до норм українського законодавства. При цьому зміни мають бути проведені до деокупації півострова, аби бути базою для плану відновлення після звільнення.
Також Кабінет міністрів впродовж місяця має визначити адміністративні центри територіальних громад та їх території в АРК як геопросторову основу для формування оновленого та сучасного адміністративно-територіального устрою базового рівня.
У цьому напрямку Кабмін повинен протягом трьох місяців здійснити процедуру ліквідації чи реорганізації районних державних адміністрацій відповідно до нового районування АРК. Зокрема уряд має надати на розгляд Верховної Ради проект закону про особливості відновлення публічної влади в Автономній Республіці Крим та Севастополі.
На півострові також проведуть перейменування окремих населених пунктів та районів АРК та Севастополя відповідно до закону «Про перейменування окремих населених пунктів та районів Автономної Республіки Крим та міста Севастополя» від 12 травня 2016 року, не чекаючи на момент повернення території під загальну юрисдикцію України.
Ухвалення закону прокоментував у Facebook голова підкомітету Верховної з питань адміністративно-територіального устрою України та місцевого самоврядування Віталій Безгін, який є ключовим співавтором законопроекту. За його словами, документ пропонує дві ключові речі:
- Вже зараз впровадити нове районування на півострові на основі 10 районів, затверджених ВРУ в 2020 році. Що дозволить Уряду вже зараз перезавантажити місцеві органи виконавчої влади. (раніше ця норма набувала чинності з моменту деокупації).
- Надати Уряду повноваження вже зараз затвердити на території Криму тимчасові територіальні громади, на основі яких можна буде утворити широку мережу військових адміністрацій. Які і стануть в основі управління на перехідний період після деокупації.
«Дякую за ініціативу, спільну роботу над проектом та неймовірну адвокацію [постійному представнику Президента України в АР Крим] Тамілі Ташевій та команді Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим! Ми це зробили!» – написав Безгін.
Зазначимо, що Крим тимчасово окупований Російською Федерацією з 20 лютого 2014 року.
Секретар РНБО Олексій Данілов заявив, що Україна, найімовірніше, звільнятиме Крим військовим шляхом. За його словами, Київ отримує велику кількість анонімних повідомлень про те, що півострів деокуповувати не потрібно.