У листі-відповіді МЗС України на запит, що надійшов від Верховної Ради, МЗС визнало відсутність документів, які б свідчили про набуття РФ статусу члена ООН, і, своєю чергою, подало запит до ООН із вимогою надати такі документи. Про це у своєму матеріалі для ZN.UA "Найбільша геополітична афера ХХ століття: чому перебування Росії в ООН безпідставне" пишуть колишній постпред України в ООН Володимир Єльченко та співзасновник Ініціативної групи з вигнання РФ з ООН Максим Баришніков.
"Документи, зміст яких став нам відомим, свідчать: з самого початку процедури потрапляння Російської Федерації до ООН відбувалися численні підміни понять, підтасовки та нехтування процедурними нормами ООН", - зазначають автори.
Положення ст. 3 Статуту ООН передбачають, що первісними членами Організації Об’єднаних Націй є держави:
- які взяли участь у Конференції в Сан-Франциско (1945) зі створення міжнародної Організації або
- підписали Декларацію Об’єднаних Націй від 1 січня 1942 року (Вашингтон);
- підписали та ратифікували Статут ООН відповідно до положень ст.110 Статуту ООН.
Наразі Російська Федерація не відповідає жодній із наведених вимог, зазначають автори. Зокрема, РРФСР не була учасником Конференції 1945 року чи підписантом у 1942 році.
Окремою перепоною для РФ є вимога про ратифікацію Статуту ООН. Як відомо, Радянський Союз подав ратифікаційну грамоту 24 жовтня 1945 року, ставши 29-ю країною, що депонувала її відповідно до ст.110 Статуту ООН, завдяки чому сам Статут почав діяти. І тепер 24 жовтня відзначається у світі як День ООН. Також були подані ратифікаційні грамоти БРСР та УРСР (Президія Верховної Ради УРСР ратифікувала Статут ООН 22 серпня 1945 року). Тимчасом ані РРФСР (через відсутність підстав для цього), ані Російська Федерація ніколи не ратифікували Статут ООН, завдяки чому він сам собою не є обов’язковим для цієї країни, що цілком нормально і властиво країні-не членові, зазначають автори статті.
Стаття 4 Статуту ООН допускає набуття членства іншими державами в ООН за таких умов:
- миролюбна держава, яка бере на себе зобов’язання дотримуватися Статуту ООН і яка, на думку Організації, може і прагне ці зобов’язання виконувати;
- прийом здійснюється постановою Генеральної Асамблеї ООН за рекомендацією Ради Безпеки.
"Обидві ці умови ніколи не були виконані РФ, а перша їх частина взагалі не може бути виконана на сьогодні, оскільки, відповідно до положень частини 4 статті 2 Статуту ООН, члени ООН зобов’язані утримуватися від погрози силою або її застосування проти територіальної недоторканності або політичної незалежності будь-якої держави, - йдеться в матеріалі. - Також жодних слідів голосувань чи документів про дотримання другої частини вимог до держав-членів ООН наразі немає. Натомість є ціла низка рішень, які, за результатами голосувань Російської Федерації в Генеральній Асамблеї ООН та Раді Безпеки ООН, були зірвані, як це добре продемонстровано в Дослідницькій доповіді Ради Безпеки "Вето" від 19 жовтня 2015 року".
З огляду на вищенаведене, абсолютно безпідставно вважати Російську Федерацію країною — членом ООН чи її Ради Безпеки, підсумували автори статті. Жодної іншої держави, котра б потрапила до родини країн-членів ООН без дотримання передбаченого Статутом ООН порядку, не існує.
Детальніше по цій темі читайте сьогодні у матеріалі "Найбільша геополітична афера ХХ століття: чому перебування Росії в ООН безпідставне" о 13:00 на ZN.UA.