Міністр економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавічус має намір надати детективам Антикорупційного бюро докази не тільки тиску, який на нього чинився, але і за зловживання в держкомпаніях. Про це глава МЕРТ повідомив в інтерв'ю "РБК-Україна", опублікованому ввечері 5 лютого.
"Я зараз справами міністерства практично не займаюся. Я займаюся тим, що збираю пакет документів, щоб в понеділок піти в НАБУ і передати його. У мене, у інших є достатньо фактажу..., принесемо документи й по держпідприємствах", − пообіцяв Абромавічус.
При цьому міністр констатував, що суспільство не довіряє правоохоронним органам і судовій системі, й висловив надію, що НАБУ зможе розслідувати надані факти об'єктивно.
"На жаль, у суспільстві довіри до судів і прокуратури немає. Я про це неодноразово говорив, звертав увагу і просив прискоритися з судовою реформою. Що стосується НАБУ, то дуже сподіваюся, що цей новий орган буде працювати зовсім по-іншому. Мої заяви стануть своєрідним тестом. Вони мали резонанс, суспільство стежить за ними, тому дуже сподіваюся на результат", − сказав міністр.
Нагадаємо, 4 лютого НАБУ викликало Абромавичуса на допит, який має відбутися у понеділок, 8 лютого.
Перед цим Бюро повідомило про відкриття кримінального провадження у зв'язку з заявами Абромавичуса про участь у корупційних схемах заступник голови парламентської фракції "Блоку Петра Порошенко" Ігоря Кононенка.
3 лютого міністр економіки Айварас Абромавичус заявив про намір подати у відставку, однією з причин він назвав наростаючий тиск з боку близької до Порошенко народного депутата Ігоря Кононенка, а саме його спроби блокувати проведення реформ і бажання отримати контроль на потоками державних коштів на держпідприємствах.
У свою чергу Кононенко спробував відхреститися від висунутих Абромавичусом звинувачень і заявив про готовність скласти мандат "за рішенням фракції".
Нагадаємо, заяву про відставку глави МЕРТ Айвараса Абромавичуса викликало широкий суспільно-політичний і міжнародний резонанс. Про недопустимість звільнення міністра завили посол США в Україні Джеффрі Пайетт, представник Держдепартаменту Джон Кірбі та європейські дипломати.
Голова Верховної Ради Володимир Гройсман назвав рішення міністра початком "серйозної політичної кризи".
Президент України Петро Порошенко 3 лютого зустрівся з Абромавичусом і заявив, що голова МЕРТ повинен продовжити роботу на своїй посаді.
Незважаючи на те, що 4 лютого ряд раніше подали у відставку міністрів відкликали заяви, Абромавичус не став змінювати своє рішення.
Скандальна відставка Абромавичуса оголила протиріччя, які існують між різними гілками влади і групами впливу в українській політиці. І заява міністрів і глави уряду на відкритому засіданні Кабміну не є вирішенням цих протиріч, вважає головний редактор ZN.UA Юлія Мостова.
"Публічна заява про готовність працювати разом в ім'я реформ значить так само мало, як і перманентні посиденьки на Банковій у вузькому колі, що закінчуються обіймами між прем'єром і президентом. Маневри відволікають увагу від причин внутрішньополітичної війни між президентом і прем'єром. Але ці причини нікуди не поділися", − пише вона у своїй статті.
Детальніше про протистояння між Порошенком і Яценюком та обставини відставки Абромавичуса читайте в статті Юлії Мостової За ширмою у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".