Туреччина відкликала свого посла в Ізраїлі, посилаючись на «гуманітарну трагедію» в Газі та «відмову Ізраїлю на заклики до припинення вогню», пише POLITICO.
Перед цим на знак протесту проти бомбардування ізраїльським урядом сусідньої Гази своїх послів відкликали Бахрейн та Йорданія.
«Прем’єр-міністр Ізраїлю Нетаньяху більше не той, з ким можна говорити. Ми його списали», — заявив президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган.
В заяві МЗС Туреччини йдеться, що незважаючи на гуманітарну трагедію, що розгортається в Газі, спричинену продовженням нападів Ізраїлю на цивільне населення, і відмову Ізраїлю у припиненні вогню та безперервному і безперешкодному надходженні гуманітарної допомоги, було вирішено відкликати посла країни в Тель-Авіві Сакіра Озкана Торунлара в Анкару для консультацій.
У МЗС Ізраїлю рішення відкликання Туреччиною свого посла в Ізраїлі назвали «ще одним кроком турецького президента, який стоїть на боці ХАМАС».
Водночас, за словами Ердогана, відкликання послів не означає повного розриву дипломатичних відносин між двома країнами.
«Повне роз'єднання неможливе, особливо в міжнародній дипломатії. Але Нетаньяху несе головну відповідальність за насильство. Йому потрібно зробити крок назад і зупинити це», — сказав він.
Посол Ізраїлю в Анкарі Іріт Ліліан залишила Туреччину в жовтні після попередження Ради національної безпеки Ізраїлю проти поїздок до Туреччини, посилаючись на побоювання, що ізраїльтяни можуть стати мішенню протестувальників.
Під час виступу на мітингу у Стамбулі на підтримку Палестини президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган назвав Ізраїль «окупантом» та «воєнним злочинцем» і звинуватив Захід у кровопролитті в Секторі Гази.
Держсекретар США Ентоні Блінкен під час зустрічі з главами МЗС країн Близького Сходу заявив про те, що США не підтримують негайного припинення вогню в Секторі Гази, проте вважають потрібними гуманітарні паузи.