Замість ОАСК: у чому проблема з двома новими судами, проголосованими Радою?

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Замість ОАСК: у чому проблема з двома новими судами, проголосованими Радою? © Цензор.нет

26 лютого Верховна Рада України ухвалила законопроєкт про внесення змін до закону "Про судоустрій і статус суддів", який передбачає створення Київського міського окружного адміністративного суду та Київського міського апеляційного адміністративного суду. Ці суди мають перебрати повноваження ліквідованого Окружного адміністративного суду Києва (ОАСК). Проте деякі аспекти цього рішення залишаються неясними.

По-перше, незрозуміло, звідки братимуть кошти на їхнє утримання. Народні депутати та експерти зазначали, що ці суди мають стати аналогом Вищого антикорупційного суду (ВАКС) і функціонувати за схожими принципами. При цьому бюджет ВАКС становить 430 мільйонів гривень на рік, тоді як загальне недофінансування судової системи сягає 40%. Де знайти додаткові ресурси — питання відкрите.

По-друге, коли проводити конкурс на посади в цих судах? За інформацією Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), конкурс до апеляційних судів завершиться не раніше 2026 року. Наразі розпочато конкурс до судів першої інстанції, а також оголошено новий конкурс до ВАКС, оскільки попередній провалився. Після завершення відбору до апеляційних судів, Верховний Суд просить оголосити конкурс на свої вакансії. Крім того, має стартувати конкурс до Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Така кількість паралельних процесів створює значне навантаження на ВККС.

По-третє, варто згадати приклад Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Його створили ще у 2017 році, зареєстрували у 2020-му, але досі він існує лише на папері: є працівники апарату, бюджет у розмірі близько 4,5 мільйона гривень на рік, але судді так і не призначені. Конкурс, який свого часу заблокувала відсутність ВККС, зараз призупинено на користь більш пріоритетних відборів. За нинішніми темпами його старт можливий не раніше середини 2026-го, а то й 2027 року.

І це лише початок: суди утворюються та ліквідуються шляхом прийняття відповідного законодавчого акту, так записано в Конституції і Законі України "Про судоустрій і статус суддів". Президент має право внести проєкт закону про утворення або ліквідацію суду до Верховної Ради після консультацій з Вищою радою правосуддя.

Отже, наразі складається враження, що два нові суди можуть повторити долю Вищого суду з питань інтелектуальної власності — залишитися проєктом без реального втілення. Водночас вони стануть додатковим викликом для нових складів Вищої ради правосуддя та ВККС.

Докладніше про те, як замість Вищого адміністративного суду ми отримали щонайменше на рівні законопроєкту "ОАСК-2", читайте у статті Каріни Асланян "ОАСК-2. Що отримає Україна — незалежний Вищий адмінсуд чи ще одного кишенькового монстра?".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі