Під час наради у Верховному Суді щодо здійснення правосуддя в умовах воєнного стану за участю керівництва Верховного Суду, голів апеляційних судів України, голови Вищого антикорупційного суду заступник керівника Офісу Президента Андрій Смирнов закликав суддів «отямитися та самостійно усвідомити свої проблеми і почати працювати над їх вирішенням, не чекаючи на нагадування від суспільства і не спонукаючи його створювати запит на подальші реформи з очищення», пише «Судово-юридична газета».
«Хотілося би, щоб ви трішки ширше подивилися на ту проблематику, якою живе судова система. Треба розуміти, що судову систему за великим рахунком рятувати ніхто не буде», - заявив Смирнов суддям.
Він пригрозив, що якщо судова система не почне самоочищуватися, то будуть нові й нові етапи судової реформи, «які ніколи не завершаться».
Зокрема він розкритикував «операцію із порятунку» керівника Державної судової адміністрації України Олексія Сальнікова, якому оголосили підозру в підбурюванні до закінченого замаху на надання хабаря, а також шахрайстві, для отримання потрібного рішення суду (Вищий антикорупційний суд призначив підозрюваному заставу 805 200 грн).
«Те, що відбувається, бачать під мікроскопом зараз всі, особливо міжнародні партнери. Коли представники судової влади фотографуються з ними, розказують та бідкаються, як тяжко живеться судовій владі, а потім їх ловлять з хабарями», - заявив представник ОП.
Смирнов додав, що судова влада «має повернути повагу і авторитет до судового рішення», але Верховний Суд не може розібратися з єдністю та сталістю судової практики, сталого правозастосування та правової визначеності, а правові позиції постійно змінюються.
«Мені здавалося, що вже з усіх сторін натякали і прямо говорили про те, що самоочищення у вас самих, не бійтеся, будь ласка, виганяти паразитів. Інакше за вас це будуть робити інші, що завдасть удару по авторитету судової влади», - перейшов він до доволі жорсткіших формулювань.
«Верховний Суд. Тут можна багато чого говорити, скажу вам чесно – є багато думок, і у міжнародних партнерів, особливо після скандалу з головою ВС. Я не є прихильником того, щоб різати по живому всю екосистему, яка сформувалася. Очевидно, є питання національної безпеки, релігії, але піднімати на розгляд ВС у вигляді виключної правової проблеми абсолютно все для того, щоб на виході показати кількість розглянутих справ – це не вихід. Тому необхідні жорсткі процесуальні фільтри, можливо, повернення до практики роботи Пленуму як фактично нормотворчого органу в системі правосуддя, який відповідав за єдність судової практики. Має бути вирішено питання з формуванням Великої Палати, має бути передбачено механізм відкликання членів ВП ВС зборами суддів касаційних судів», - додав заступник голови офісу президента.
Він заявив суддям, що вони зараз мають всі інчструменти для норпмлаьної реформи, як от створену Вищу раду правосуддя, Вищу кваліфікаційну комісію суддів і можливість розширити повноваження Громадської ради доброчесності, щоб сформулювати чіткі правила визначення доброчесності суддів.
Також він прокоментував законодавчі ініціативи стосовно тимчасового повернення ВРП функції з розгляду дисциплінарних скарг на суддів.
«Дійсно, ми зараз хочемо тимчасово повернути членам ВРП дисциплінарну функцію, адже дивитися на те, як суддя збиває насмерть військовослужбовця і залишається на посаді, погодьтесь, це дивно. Служба дисциплінарних інспекторів буде створена, я сподіваюся, незабаром, з виключенням потенційних ризиків впливу на неї з боку самих членів ВРП. Я про це говорю публічно», - зазначив заступник керівника ОП.
При цьому Смирнов натякнув, що якщо реальних змін не буде досягнуто, то може повернутись досвід так званої «мусорної люстрації» 2014 року.
«Дуже не хотілося б, аби це повторилося», - підсумував він.
Водночас джерела ZN.UA, які буди присутні на нараді, розповіли, що розповіли, що профільний заступник голови ОПУ Смирнов досить по-господарськи розмовляв із представниками судової гілки влади країни. При цьому, критикуючи суддів усіх мастей та калібрів, він забув згадати про роль політиків, чиновників та депутатів в історії їхнього корумпування, а також про позицію Кабміну, який уже кілька років тримає працівників апаратів суден на голодному пайку, "не зовсім розуміючи, як функціонує судова система", про що прямо в інтерв’ю ZN.UA розповідав голова профільного комітету Денис Маслов.