За всі злочини головний кат «Ізоляції» отримав 15 років, а не довічне: Матвійчук указала на недоліки законодавства

Поділитися
За всі злочини головний кат «Ізоляції» отримав 15 років, а не довічне: Матвійчук указала на недоліки законодавства © Станіслав Асєєв/Facebook
Голова організації, нагородженої Нобелівською премією, назвала дві причини недостатньо жорсткого покарання.

Шевченківський районний суд Києва 3 січня оголосив вирок колишньому керівнику катівні «Ізоляція» Денису Куліковському («Паличу»), що діяв у тимчасово окупованому росіянами Донецьку. Голова правозахисної організації «Центр громадянських свобод», яка отримала Нобелівську премію миру в 2022 році, Олександра Матвійчук має суперечливі враження щодо судового рішення, про що написала у Facebook.

“З одного боку, вирок суду утверджує ідею, що ті, хто катували, гвалтували та вбивали людей в полоні, будуть покарані. З іншого, за все вчинене Палич мав отримати довічне, натомість буде сидіти 15 років, із яких ще вирахують час перебування у слідчому ізоляторі”, — зазначила вона.

Матвійчук нагадала, що Куліковський працював комендантом підпільної в’язниці в приміщенні заводу на території ворожої військової бази. Полонені там, зокрема, ріжуть метал, варять грати та миють військову техніку. За свідченнями людей, які там були, заручників постійно б’ють, гвалтують, катують електричним струмом, піддають удушенню та іншим формам тортур. Зокрема, були розповіді, як людей забивали ногами під нари та примушували лаяти, як собаки.

Як написала правозахисниця, головного ката «Ізоляції» мали б судити за звинуваченнями у вчиненні різних воєнних злочинів, у тому числі умисного вбивства, катування, нелюдського поводження, умисного заподіяння сильних страждань чи серйозних тілесних ушкоджень, зґвалтування. Адже, за словами звільнених з катівні полонених, Куліковський робив це все особисто чи руками підлеглих протягом 2014−2018 років.

Голова «Центру громадянських свобод» назвала дві причини, чому в результаті державне обвинувачення запросило лише 15 років ув'язнення для «Палича».

“По-перше, у пред’явленому Куликовському обвинуваченні лише стаття 438 ККУ свідчить, що він вчиняв воєнні злочини, які не мають терміну давності. Решта три статті загальнокримінальні, за однією із них, про торгівлю людьми, суд Палича взагалі виправдав”, — розповіла Матвійчук.

Вона наголосила, що в Кримінальному Кодексі досі не закріпили чіткий перелік воєнних злочинів і відповідальність за злочини проти людяності. Для цього є лише 438 стаття “Порушення законів та звичаїв війни”. Відповідно, виникають проблеми із кваліфікацією правопорушень.

“По-друге, санкція ч.1 ст. 438 про порушення законів та звичаїв війни передбачає до 12 років. Довічне позбавлення волі можливе за ч.2 ст. 438, але ще треба довести, що Палич вчиняв діяння, поєднані із умисним вбивством. Я не мала доступу до матеріалів справи, самі судові засідання над Паличем були закритими, тож мені складно оцінити якість проведеного розслідування. Я можу тільки припустити, що розслідування не змогло довести причетність Палича до вбивств, які відбувалися в Ізоляції, і тому не кваліфікувало його дії за ч. 2 статті 438, яка передбачала довічне”, — додала правозахисниця.

Ефективність слідчих, на її думку, можуть оцінити адвокати, які працювали у справі. Але Матвійчук вважає абсурдним, що найтяжчим злочином Куліковського визнали не воєнні злочини, зокрема катування та згвалтування полонених, а створення терористичної групи. Оскільки 15 років передбачені саме відповідною ч. 1 ст. 258-3 КК.

Водночас адвокати потерпілих не можуть подати апеляцію, тому що суд повністю задовольнив вимогу обвинувачення. Апеляцію може подати сторона захисту Куліковського, але щоб пом’якшити йому вирок.

“Проте можливість змінити цю ситуацію таки існує. Адвокати кажуть, що треба шукати нових потерпілих, реєструвати кримінальні провадження та приділяти особливу увагу розслідуванню причетності Палича до вбивств полонених. Ну і нарешті внести зміни до Кримінального Кодексу — закріпити чіткий перелік воєнних злочинів, встановити відповідальність за злочини проти людяності, та надати правові інструменти органам слідства для належного переслідування воєнних злочинців, щоб таких ситуацій більше не виникало. 10 років війни, як-не-як, вже пройшло, пора”, — підсумувала Матвійчук.

У вересні 2023 року повідомлялося, що співробітники Національної поліції виявили на території України 80 катівень і місць несвободи, які створили російські військові під час окупації. Як писав після цього Центр національного спротиву, загарбники облаштовують нові катівні на тимчасово окупованих територіях нашої держави.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі