Заступник директора Amnesty International по країнах Європи і Центральної Азії Джон Дальгузен розповів в інтерв’ю Deutsche Welle, чому правозахисна організація наразі не вважає колишнього прем’єр-міністра України Юлію Тимошенко «в’язнем сумління».
За його словами, Amnesty International має чітке визначення для поняття «в’язень сумління». Це той, кого затримали за дії, які є правом людини, наприклад - на свободу вираження думок. Тобто це люди, затримані за висловлювання, публічні вимоги або переконання. І хоча вирок Ю.Тимошенко був винесений з політичних мотивів і став результатом несправедливого судового процесу, для Amnesty International цього замало. Тут, з погляду правозахисників, ідеться про політичне суперництво, про «війну» між конкуруючими політичними групами.
Проте ситуація «не статична». Ставлення Amnesty International може змінитися, як це сталося зі справами Ходорковського і Лебедєва в Росії. Якщо з’ясується, що її переслідують не тільки з політичних мотивів, а за висловлення поглядів, небажаних владі, за заклики, думки та погляди опозиційного руху, пояснив Д.Дальгузен. «Справа Юлії Тимошенко дуже важлива, і масштаб несправедливості величезний», - підсумував він.
А за словами правозахисника Євгена Захарова, Європейський суд з прав людини навряд чи визнає Юлію Тимошенко політичною ув’язненою, але, ймовірно, визнає порушення Україною її права на свободу та особисту недоторканність. Зараз перша скарга Тимошенко в Євросуд уже проходить процедуру комунікації, і вносити зміни в неї на цій стадії не можна. На момент подачі цієї скарги справи Тимошенко ще не розглянув навіть суд першої інстанції. Це означає, вважає Захаров, що захисту Тимошенко слід подати нову скаргу на порушення статті 6 Конвенції про права людини - право на справедливий суд, але для цього все-таки пройти касаційну інстанцію в Україні.
«Захисники кажуть, що касаційна інстанція неефективна. Але кращий спосіб довести це - подати касаційну скаргу й отримати відмову в її задоволенні. На мою думку, Європейський суд не почне розглядати заяву про порушення статті 6 без касації. І, як на мене, це буде ведмежа послуга з боку захисту Тимошенко, якщо він цього не зробить», - сказав правозахисник.
Щодо першої скарги, яка вже проходить комунікацію, - про порушення статей 2, 3, 5, 18 Захаров поки що не береться сказати, яким буде рішення, повідомляє ЛІГАБізнесІнформ.
«Гадаю, щодо другої статті (право на життя. - Ред.) порушення не буде визнане - занадто велика натяжка, не було загрози життю Юлії Володимирівни умовами утримання. Умови в неї були кращі, ніж в інших ув’язнених. Стосовно третьої статті (заборона катування. - Ред.) - теж, гадаю, за умовами утримання порушення визнане не буде, а от спір про ненадання належної медичної допомоги - серйозний. Я просто не знаю аргументів захисту і держави. Статтю 5 порушено безумовно - про право на свободу та особисту недоторканність», - зазначив Захаров. Він вважає, що найправильніший спосіб виконати рішення Європейського суду за статтею 5 - звільнити ув’язненого. «Але у випадку з Тимошенко це неможливо: порушенням можуть визнати арешт, а в неї вже є вирок, що набрав законної сили», - пояснив правозахисник.
Що стосується статті 18 («межі застосування обмежень прав». - Ред.), то Захаров сумнівається в тому, що Європейський суд визнає її порушення: «Боюся, будуть проблеми. Але визнання її порушення фактично означатиме, що арешт Тимошенко мав політичні мотиви. Багато що залежить від того, що напише держава, як відповість захист. Скарга в цьому плані, на мій погляд, є недостатньою, але вже міняти нічого не можна».