Кабінет міністрів України видав постанову, яка дозволяє правоохоронним органам оминати стандартну процедуру отримання дозволу суду на доступ до конфіденційної інформації громадян, на проникнення в житло тощо. Про це заявили представники «Інтернет Асоціації України» (ІнАУ).
Ідеться про постанову КМУ «Про затвердження Порядку отримання дозволу суду на здійснення заходів, які тимчасово обмежують права людини, та використання добутої інформації» №1169 від 26 вересня 2007 року. Відповідно до документа, «цей порядок визначає процедуру отримання дозволу суду на здійснення заходів, які тимчасово обмежують права людини». Зокрема, це стосується негласного проникнення в житло чи інше володіння особи, застосування технічних засобів добування інформації, зняття її з каналів зв’язку, встановлення контролю за листуванням, телефонними розмовами, телеграфною та іншою кореспонденцією особи.
«Порядок застосовується в разі, якщо інше не передбачено законом, і не регулює питання здійснення правосуддя... Отримання дозволу та використання інформації здійснюються відповідно до вимог режиму секретності... Подання (на отримання дозволу. — Ред.) вноситься на розгляд голови апеляційного суду області, мм. Києва та Севастополя, Апеляційного суду Автономної Республіки Крим або уповноваженого ним заступника за місцем провадження справи», — ідеться в документі.
Як заявляють представники ІнАУ, цей документ дозволяє правоохоронним органам «добувати» дозволи на порушення конституційних прав і свобод людини. При цьому в дозволі на проведення заходів не наводиться рішення суду, оскільки ця інформація, відповідно до затвердженого порядку, не підлягає розголошенню. З таким рішенням представник правоохоронних органів може прийти до будь-якої компанії, наприклад, інтернет-провайдера, і зажадати надати йому конфіденційні дані про клієнтів. При цьому на руках у компанії не залишається рішення суду чи іншого документа на підтвердження того, що видача конфіденційної інформації, яка належить їхньому клієнтові, провадилася на законних підставах, і це може стати приводом для судових розглядів, повідомляє «ЛІГАБізнесІнформ».
«Постанова КМУ №1169 порушує основи законного судочинства, змінюючи мотивоване рішення суду, яке ухвалюється відповідно до чинного законодавства України, на дозвіл, що видається одноосібно головою апеляційного суду без дотримання відповідних процедур і фактично не підлягає контролю у зв’язку з його так званою цілковитою таємністю, — заявила голова правління ІнАУ Тетяна Попова.
Представники ІнАУ заявили, що надіслали відповідні листи про незаконність і необхідність негайно скасувати зазначену постанову до Мін’юсту, Держкомітету України з питань підприємництва, Генеральної прокуратури України, Верховного суду України, Кабміну, уповноваженому з прав людини та відкритого листа президенту України.
До речі, згідно з Кримінально-процесуальним кодексом, арешт кореспонденції та зняття інформації з каналів зв’язку можуть бути застосовані лише за наявності достатніх підстав вважати, що в листах, телеграфній та іншій кореспонденції підозрюваного чи обвинувачуваного або листах, телеграфній та іншій кореспонденції інших осіб підозрюваному чи обвинувачуваному, а також в інформації, якою вони обмінюються з допомогою засобів зв’язку, містяться дані про скоєний злочин чи документи й предмети, які мають доказове значення, якщо іншими засобами цю інформацію отримати неможливо. Така слідча дія провадиться на вимогу слідчого з санкції прокурора та за наявності постанови голови апеляційного суду. Відповідно до Кримінально-процесуального кодексу в постанові має бути зазначено кримінальну справу та підстави для здійснення слідчих дій.