Голова Конституційного суду України Андрій Стрижак розкритикував анонсований у пресі проект конституційної реформи, що передбачає ліквідацію Конституційного суду та передачу його повноважень відповідній палаті Верховного суду України.
На його думку, метою законопроекту є усунення «незручного» органу, рішення якого, за Конституцією, є остаточними і не підлягають оскарженню.
«Замість запровадити відповідальність за невиконання рішень Конституційного суду України, планується ввести в дію механізм перегляду та скасування ухвал новоствореної конституційної палати Верховного суду України», — пояснив Андрій Стрижак.
В якості прикладу невиконання рішень Конституційного суду він навів закон про державний бюджет України на 2008 рік, положення якого, за словами Стрижака, суперечать шести рішенням Конституційного суду стосовно соціального захисту громадян.
«Захищаючи конституційні права і свободи громадян нашої держави, Конституційний суд України, вочевидь, створює проблеми для певних органів державної влади та їхніх посадових осіб», — наголосив голова Конституційного суду.
«Замінимо незручний єдиний орган конституційної юрисдикції на кишенькову палату, підпорядковану голові Верховного суду та його заступникам, надамо про всяк випадок повноваження пленуму Верховного суду скасовувати її рішення, і… немає органу — немає проблеми!» — підсумував Стрижак.
Він також нагадав, що переважна більшість конституційних подань з питань відповідності правових актів Основному закону пов’язана з порушенням прав і свобод людини і громадянина, і звернення до Конституційного суду є сьогодні «єдиною можливістю для громадянина України захистити свої конституційні права від свавілля посадовця».
Докладніше читайте у статті Андрія Стрижака «Про роль і місце КС» у свіжому номері «ДТ».