Про активні зусилля одного з приватних підприємств Тернопілля — фірми «Велет», яке подало місцевим аграрним чиновникам неправдиву інформацію про завдані стихією збитки і ось-ось мало заробити на розгніваній природі 127,7 тисячі держбюджетних коштів, «Дзеркало тижня» писало ще наприкінці минулого року. Але подвиг цієї комерційної структури не минув даремно. Стихійні лиха в останні три роки в Україні трапляються часто, майже зі сталою періодичністю — у березні—липні. І у згаданої фірми не менш періодично з’являються достойні наступники. Давай, бюджет, відшкодовуй втрати!
Приміром, у червні минулого року гнів природи відчули чимало сільськогосподарських підприємств регіону. Кабінет міністрів вирішив допомогти потерпілим аграріям і прийняв від 29 січня нинішнього року постанову «Про відшкодування збитків сільськогосподарським товаровиробникам, які постраждали внаслідок стихійних явищ у березні—липні 2002 року». Тернопільській облдержадміністрації було виділено кошти для часткового відшкодування збитків сільгоспвиробникам…
Серед сільськогосподарських підприємств, в яких негода позбиткувалася над врожаєм, було ТзОВ «Синява», що у Збаразькому районі. І на виконання урядової постанови голова райдержадміністрації розпорядився виділити цьому господарству 43 тисячі гривень держбюджетних коштів. Кабінет міністрів встановив і порядок використання «грошей порятунку». Їх було дозволено спрямовувати виключно для придбання матеріально-технічних ресурсів, щоб своєчасно провести цьогорічні весняно-польові роботи. Працівники прокуратури Збаразького району у ході дослідчої перевірки встановили, що директор товариства, знаючи про цільове призначення цих коштів, використав 19 тисяч гривень для інших потреб — повертав минулі борги.
Його колега — директор товариства «Старий Збараж» — вчинив так само. Із 126 тисяч гривень отриманої цільової фінансової допомоги для погашення старих боргів «пустив» аж 68 тисяч гривень! За матеріалами перевірок прокуратура Збаразького району порушила проти службових осіб ТзОВ «Синява» і «Старий Збараж» кримінальні справи за ознаками злочину, передбаченого ч.2 статті 210 Кримінального кодексу України («порушення законодавства про бюджетну систему, предметом яких були бюджетні кошти в особливо великих розмірах…»)
Перша справа уже розглянута в районному суді. Вирок? Для службової особи — адмінштраф (враховуючи відшкодовані бюджету збитки) та поруки.
Для невеликої Тернопільщини цифри не такі вже й мізерні: лише впродовж восьми місяців нинішнього року органи прокуратури області виявили 39 кримінальних діянь у бюджетній сфері. Справи по 29 з них уже направлено до суду. 149 осіб притягнуто до адміністративної і кримінальної відповідальності, а бюджетам різних рівнів відшкодовано майже мільйон гривень. І хоч закон — суворий батько, чимало спритних директорів та підприємців сподіваються, що минулорічна стихія в області не остання. Побільше б природних катаклізмів! Бо навіть відшкодовані бюджету збитки, адмінштрафи (а це типові рішення місцевих судів!) для багатьох керівників — запаси далеко не останні…