Координаційне бюро Управлінь із боротьби з організованою злочинністю СНД у вівторок, 28 червня, о 18.00 затримало колишнього керівника Державного управління справами Ігоря Бакая у Москві, після чого о 22.00 його відпустили. Про це журналістам у Грузії сказав міністр внутрішніх справ Юрій Луценко. «Ми офіційно одержали шифровку від координаційного бюро УБОЗу СНД про те, що вчора у відповідь на запит МВС України в місті Москві о 18.00 було затримано пана Бакая, о 22.00 його відпустили з Ізмайлівського райвідділу», — сказав Луценко.
Згідно з даними прес-служби МВС, під час затримки Бакай їхав на власній машині з російськими номерними знаками в супроводі двох машин із охороною.
Одна з машин, що супроводжувала Бакая, належить приватній фірмі, в другій знаходилися співробітники позавідомчої охорони, підпорядковані Головному управлінню МВС Росії у Москві. Після затримки Бакая, близько 21.30, невстановлена людина принесла до міліції закордонний паспорт громадянина Росії на ім’я Бакая, виданий міністерством закордонних справ Росії. Після чого о 22.00 без пояснень українській стороні Бакай був відпущений і в супроводі охорони поїхав на місце свого проживання в Москві.
Водночас Державна міграційна служба Росії заперечує факт набуття Бакаєм російського громадянства.
29 червня за дорученням Луценка українське бюро Інтерполу направило офіційне звернення керівництву МВС Росії із вимогою пояснити причини, з яких відпустили Бакая. Міністр наголосив, що він прикро вражений тим, що сталося, оцінюючи це як прецедент безкарності й можливості уникнення відповідальності. Міністр сподівається: те, що сталося, могло бути помилкою виконавців.
«Я дуже сподіваюся на те, що це люди не розібралися, оскільки прізвище Бакай для нас є символом розкрадання держави, і якщо він проходить у 15 кримінальних справах, де завдано шкоди Україні на більш як мільярд гривень, то, очевидно, немає жодних обставин, щоб не віддати його правосуддю України», — сказав Луценко.
МВС України просить Міністерство внутрішніх справ Росії пояснити причини звільнення колишнього керівника Державного управління справами Ігоря Бакая в Москві 28 червня відразу після його затримки. «Я підписав листа до міністра внутрішніх справ Росії із проханням надати пояснення цьому безпрецедентному факту, що порушує міжнародні домовленості в рамках співробітництва міністерств внутрішніх справ країн СНД», — сказав він.
Відповідно до телеграми, одержаної від Бюро з координації боротьби з організованою злочинністю та іншими небезпечними видами злочинів на території СНД, у зведенні Головного управління МВС Росії у Москві про оперативну обстановку за 28 червня факт затримки Бакая не значиться.
Інтерпол пояснює звільнення колишнього керівника Державного управління справами Ігоря Бакая халатністю російської міліції. Про це журналістам повідомив начальник центрального бюро Інтерполу Кирило Куликов. «Я не думаю, що це питання політичне — це питання халатності», — сказав він. Куликов зазначив, що ці дії не мали умисного характеру й є помилкою правоохоронних органів Росії.
За словами Куликова, причина звільнення Бакая поки що не відома Україні.
Він також зазначив: такі дії російської міліції суперечать міжнародним конвенціям і угодам, підписаним Росією і Україною.
«Факт, що хтось відпускає злочинця, — це факт для розгляду Генпрокуратури Росії», — сказав Куликов. За його словами, з боку України буде прохання провести службове розслідування у Росії і покарати співробітників міліції, що допустили незаконне звільнення Бакая.
За його словами, Росія повинна це зробити, бо підписувала міжнародні конвенції й угоди, згідно з якими зобов’язалася сприяти затримці злочинця. Куликов додав, що під час затримки Бакай пред’явив міліції закордонний паспорт, виданий Міністерством закордонних справ Росії 4 травня. Тоді як у документі міграційної служби Росії, датованому 18 травня, сказано, що Бакай громадянином Росії не є.