У судді Верховного суду України Валентини Сімоненко, яка подала у відставку в березні цього року, знайшли російський паспорт. Вона набула громадянство РФ ще в квітні 2003-го, коли мала прізвище Смірнова, пише проєкт “Схеми” з посиланням на витяг з "Роспаспорту".
Згідно з документом, причиною для отримання громадянства Росії став пункт “а” статті 18 Федерального закону "Про громадянство РФ". У положенні йдеться про те, що відповідний паспорт можуть дати людині, яка має чоловіка/дружину, родича або батьків з громадянством Росії.
На момент набуття російського громадянства Сімоненко працювала суддею в Апеляційному суді Севастополя у Криму.
Як зазначається, станом на зараз паспорт Сімоненко значиться як «недійсний у зв’язку зі спливом строку дії». Однак, згідно з базами даних жителів РФ, станом на 2015 і 2017 роки суддя мала реєстрацію в Ростовській області. У базі вказані дані її російського паспорту, пишуть розслідувачі.
“Це може свідчити про те, що Валентина Сімоненко не виходила з громадянства РФ, адже відповідно до указу президента Росії від 14 листопада 2002 року для цього необхідно подати документ про зняття з реєстраційного обліку за місцем проживання. Що суддя, відповідно до витоку з російських баз даних, вірогідно, не зробила”, – зазначили журналісти.
Вони додали, що в березні 2023 року Сімоненко подала заяву про відставку, але звернули увагу на дані "Слідство.Інфо" – згідно з ними, суддя у відставці буде отримувати довічне грошове утримання, здобувши відповідний стаж роботи, хоча їздила в тимчасово окупований Крим і мала зв’язки з місцевою окупаційною “владою”. Як підрахувала голова об'єднання "Автомайдан" Катерина Бутко, сума утримання Сімоненко може складати приблизно 200 тисяч гривень на місяць.
Стаття 145 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначає можливість припинення відставки в разі набуття суддею громадянства іншої країни. Відповідне рішення ухвалює Вища рада правосуддя.
У коментарі "Схемам" Сімоненко заперечила, що отримувала громадянство РФ. Водночас, вона визнала, що неодноразово їздила в Ростовську область до батьків чоловіка. Також суддя підтвердила отримання близько 200 тисяч грн на місяць грошового утримання з квітня цього року.
“Пізніше у месенджері «Схеми» надіслали судді Сімоненко витяг з «Роспаспорту» на ознайомлення, але суддя більше на зв’язок не виходила”, – зазначили журналісти.
Улітку Слов’янська окружна прокуратура відкрила кримінальне провадження через можливе втручання журналістів "Схем" в діяльність судді Донецького окружного адміністративного суду Людмили Арестової, у якої розслідувачі знайшли російське громадянство.