Парламент ухвалив постанову про тимчасовий порядок звільнення та призначення суддів на адміністративні посади. За документ проголосували в середу 253 народні депутати. Постанова передбачає, що тимчасово, до законодавчого врегулювання, запроваджується такий порядок призначення і звільнення суддів на адміністративні посади: голову суду, заступника голови суду (окрім голови Верховного суду України та заступника голови Верховного суду України) призначає на посаду строком на п’ять років із числа суддів відповідного суду й звільняє з посади Вища рада юстиції на підставі рекомендації Ради суддів України (а стосовно спеціалізованих судів — відповідної ради суддів), голови Верховного суду України (а стосовно спеціалізованих судів — голови відповідного вищого спеціалізованого суду), зборів суддів відповідних судів, членів Вищої ради юстиції.
Пунктом 2 постанови передбачається, що повноваження голів і заступників голів суду, призначених після дня ухвалення рішення Конституційного суду України від 16 травня 2007 року на підставі визнаних неконституційними окремих положень частини 5 статті 20 Закону «Про судоустрій України», підлягають підтвердженню в порядку, встановленому пунктом 1 цієї постанови.
Передбачається, що постанова набирає чинності з дня ухвалення і діє до набрання чинності змінами до законів про судоустрій України і про статус суддів.
Постанова ВР «Про тимчасовий порядок призначення суддів на адміністративні посади та звільнення з цих посад» є черговою спробою свідомої і цілеспрямованої руйнації судової системи, котра «істотно підсилить залежність судів і суддів, додасть передумов для системного й відвертого втручання в діяльність судів і тиску на суддів із допомогою неправового механізму їх призначення на адміністративні посади та звільнення з посад». Про це йдеться в заяві ВСУ. У ній також стверджується, що ухвалений документ ставить судову систему під загрозу цілковитої розбалансованості, підриває правові засади функціонування органів судової влади щодо захисту конституційних прав і свобод громадян.
«Відповідно до ст. 92 Конституції України судоустрій, судочинство, статус суддів визначаються виключно законами України, зокрема Законом «Про судоустрій України». Саме до питань судоустрою належать питання призначення суддів на адміністративні посади в судах і звільнення їх із цих посад. Змінити такий порядок призначення та звільнення можна лише шляхом ухвалення відповідного закону. Таким чином, з огляду на правові засади, порядок призначення суддів на адміністративні посади не може встановлюватися підзаконним актом, у тому числі указом президента, постановою ВР чи уряду», — пояснили у ВСУ.
Крім того, представники ВСУ впевнені, що вирішення питань призначення та звільнення суддів з адміністративних посад до компетенції Вищої ради юстиції Конституцією та законами України не віднесене. Водночас «здійснення цим органом даних функцій, з одного боку, буде перевищенням ним передбачених Конституцією повноважень, з іншого — не може мати правових наслідків у вигляді отримання суддею повноважень голови суду чи позбавлення його таких повноважень».
Печерський райсуд Києва зупинив дію постанови Верховної Ради про тимчасовий порядок призначення суддів на адміністративні посади і звільнення з цих посад.
Про це йдеться в ухвалі суду від 30 травня 2007 року, яка підлягає «негайному виконанню» і може бути оскаржена в Київському адміністративному апеляційному суді у встановленому порядку. Відповідно до документа, ухвалу прийнято на підставі позову громадянина Олександра Волкова до Верховної Ради.
Тепер депутати фракції Партії регіонів вимагають відставки суддів Печерського райсуду Києва, які ухвалили таке рішення. У зверненні до Вищої ради юстиції, повідомляє прес-служба Партії регіонів, депутати вказують на те, що рішення суддів Печерського райсуду Волкової, Фінагєєва і Козлова призупинити дію постанови ВР від 30 травня 2007 року «було ухвалене заднім числом, та ще й без позову з боку конкретної персони».
У зверненні зазначається «точний час голосування в парламенті за цей акт, а саме — 16.54 (дані електронної системи Рада) і час фізичної підготовки документа — після 18.00».
«Рішення ж Печерського суду було «ухвалене» цього ж дня. Яким чином і о котрій годині райсуд призупинив дію парламентської постанови — залишається загадкою. Одне відомо точно: це було не протягом робочого дня 30 травня 2007 року!» — зазначають у Партії регіонів.
Депутати вимагають від Вищої ради юстиції «за грубе порушення присяги судді внести подання про звільнення суддів Фінагєєва, Волкової і Козлова, а також звернутися в правоохоронні органи з питання порушення кримінальної справи».
На думку депутатів, у діях суддів є ознаки злочинів, передбачених статтею 366 КК «службове підроблення» і статтею 375 КК «винесення суддею/суддями завідомо неправосудного вироку, рішення, ухвали або постанови».