Так звані «податкові ями» — підприємства з ознаками фіктивності, які займаються штучним утворенням податкового кредиту для діючих суб’єктів господарювання і тим самим мінімізують сплату податків, — явище уже відоме. Однак в останні роки викопування таких ям стало більш хитрим ділом. Цифри, що фігурують у господарських контрактах, обчислюються десятками мільйонів гривень. Та й самі угоди уже не зовсім фіктивні — зазначені в них товари були поставлені, роботи і послуги виконувалися…
На початку цього року сім підприємств зі столиці, Дніпропетровської та Запорізької областей, втікаючи подалі від фінансових гріхів на своїй малій батьківщині, одночасно перереєструвалися за однією адресою в Тернополі. Працівники податкової міліції Тернопільщини взяли їхню діяльність під оперативний контроль. У перші два-три місяці ці фірми не проявляли ділової активності, але — з однією працюючою особою! — різко наростили обсяги придбання і реалізації. В ході перевірки з’ясувалося, що ці суми рівні, а державі сплачено копійки.
Зокрема, одне із підприємств, ТОВ «СервісБуд» фінансово-господарською діяльністю не займалося. Його директор будь-яких договорів, первинних та банківських документів не підписував, доручень щодо ведення комерційної діяльності нікому не давав, а податкову звітність формував згідно з показниками, які отримував в електронному вигляді від двох київських фірм — засновників товариства. Робота «СервісБуду» полягала у формуванні податкового кредиту іншим підприємствам. З цією метою оформлялися фіктивні договори на виконання робіт. Із них було видно, що роботи виконувалися силами згаданого підприємства. А насправді інших співробітників, крім директора та головного бухгалтера в одній особі, у товаристві немає. «СервісБуд» за зареєстрованою юридичною адресою не знаходиться. Жодних офісних, складських, виробничих та інших приміщень у власності та в оренді не має.
Кошти за нібито виконані за фіктивними договорами роботи перераховувалися на банківський рахунок товариства, а відтак прокручувалися через рахунки підприємств з ознаками фіктивності. Отож діяльність товариства була спрямована на незаконне формування податкового кредиту зі сплати ПДВ та валових витрат, які зменшують податок на прибуток реально діючим підприємствам і «конвертацію» грошей.
Цікаво, що фактично таки роботи було виконано, але іншими підрядниками і, зрозуміло, за менші суми! Внаслідок незаконної діяльності, яку провадили керівники товариства «СервісБуд», державі було завдано шкоди у вигляді ненадходження до бюджету податків від реально діючих підприємств на суму 13,7 млн. гривень.
Прокуратура Тернополя порушила кримінальну справу щодо керівників «СервісБуду» і посадовців київських підприємств-засновників.
Ще одне схоже підприємство — «Євграф», родом з Дніпропетровська, «переїхало» до Тернополя. В ході перевірки, проведеної працівниками податкової міліції, з’ясувалося: за вказаною у реєстраційних документах юридичною адресою воно не значиться. Гаразд, фірма перереєструвалася до Тернопільської об’єднаної державної податкової інспекції. Але службові особи згаданого підприємства формували податковий кредит з ПДВ через сумнівні операції з придбання товарно-матеріальних цінностей від підприємств Дніпропетровська та Донецька, які мають ознаки фіктивності і державна реєстрація яких скасована більше року тому. Далі «придбані» товари нібито реалізовувалися реально діючим підприємствам. Фактично проводилися безтоварні операції. ТОВ «Євграф» передавало діючому підприємству пакет документів та отримувало на розрахунковий рахунок кошти, які в подальшому конвертувало у готівку. Таким чином з розрахункових рахунків було знято майже 6,9 млн. гривень.
Службові особи ТОВ «Євграф» безпідставно сформували реально діючим суб’єктам господарювання податковий кредит на суму понад 2,1 млн. гривень. Управління податкової міліції ДПА в області порушило кримінальну справу за умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
До кримінальної відповідальності притягуються і посадовці тих підприємств, які користуються послугами «податкових ям». Злочинну схему виявлено під час перевірки одного з молокопереробних підприємств області — «Молоко-агрозбут». Для завищення податкового кредиту та валових витрат керівники підприємства у бухгалтерському та податковому обліку вказали, що молокопродукти були закуплені в іншого суб’єкта господарювання — з Львівщини. Насправді «постачальник» являв собою фірму, яка не мала жодних ознак молокозаводу, не мала потужностей із зберігання та переробки молока. Молокопродукти реально були виготовлені з власної сировини і у власних цехах. Втрати бюджету від такої діяльності перевищили 1,3 млн. грн. Щодо організаторів та виконавців оборудок порушено кримінальні справи за умисне ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах.
Назви фірм змінено.