Відверто лобістська законотворча діяльність, спрямована на захист приватних чи корпоративних інтересів, є однією з основних загроз для системи судочинства в Україні, заявив в інтерв’ю «Дзеркалу тижня» голова Верховного суду України Василь Онопенко.
«Ще одна загроза почала особливо виявлятися останнім часом. Це — відверто лобістська законотворча діяльність, спрямована на втілення у закон приватних або вузькокорпоративних інтересів. Якщо раніше до судів застосовували переважно засоби політичного впливу, впливу правоохоронних органів, ВРЮ, зрештою — банального підкупу, то тепер основний акцент робиться на те, щоб «поставити на місце» всю судову владу чи окремі суди або суддів із допомогою… закону», — заявив голова ВСУ.
При тому він привів приклади ситуацій, в яких законотворча діяльність використовується для обслуговування приватних інтересів.
«Право законодавчої ініціативи і можливість її втілення використовуються для того, щоб своєму власному інтересу надати форму закону, досягти приватної мети. Не вдається вирішувати господарські справи у ВСУ — вноситься законопроект про позбавлення ВСУ права переглядати рішення у таких справах. Надто незалежною і самостійною видається діяльність Ради суддів України — з’являється проект про її переформування», — констатував Онопенко.
На думку голови ВСУ, превалювання в процесі законотворення приватних інтересів над суспільними є вкрай небезпечною тенденцією.
«Підступність цієї загрози в тому, що зовні вона має форму державної діяльності, а насправді, на моє переконання, спрямована проти правосуддя, проти держави. Універсальність і суспільна цінність закону полягає в тому, що в ньому закріплюється воля народу. А в даному разі закон хочуть зробити волею однієї особи чи кількох людей. Це — кінець законотворенню», — певен Онопенко.
Детальніше читайте в інтерв’ю Олександри Примаченко з Василем Онопенком у свіжому номері «ДТ».