Нескінченний процес

Поділитися
Генеральна прокуратура України нарешті направила в МВС лист із вимогою провести службове розслідування для з’ясування причин стеження за журналістом Георгієм Гонгадзе...

Генеральна прокуратура України нарешті направила в МВС лист із вимогою провести службове розслідування для з’ясування причин стеження за журналістом Георгієм Гонгадзе. Про це заявив у середу на брифінгу в Києві генеральний прокурор Геннадій Васильєв. Уже наступного дня громадськість дізналася про готовність МВС провести за дорученням Генпрокуратури службову перевірку для встановлення причин стеження, про що повідомив заступник міністра внутрішніх справ України Віктор Зубчук. «Прокуратура має право давати такі доручення», - сказав він, підкресливши, що коли такі доручення є, службову перевірку проведуть обов’язково.

Геннадій Васильєв повідомив також, що Генпрокуратура України допитала спікера парламенту Володимира Литвина як свідка у справі, порушеній за фактом розголошення даних досудового слідства у «справі Гонгадзе» у британській газеті The Independent. Генпрокуратура зацікавилася, звідки В.Литвину стала відома інформація про підготовку публікації (на одній із прес-конференцій спікер заявив, що він знав про це). За словами генпрокурора, В.Литвин відповів на це цілком закономірне запитання так: «У Верховній Раді ходить багато чуток». І не назвав жодної людини з тих, хто поширював такого роду інформацію. Загалом допоміг слідству чим міг. Однак генпрокурор не втрачає надії встановити істину. Як він зазначив, кожен, кому щось відомо про підготовку публікації в The Independent, буде допитаний.

Прес-конференція генпрокурора відбулася 14 липня. Рівно чотири роки тому, 14 липня 2000 року, Г.Гонгадзе написав лист, звертаючись до попередника Г.Васильєва, нагадує «Українська правда»: «Пане генеральний прокурор! Я, журналіст Георгій Гонгадзе, висловлюю свій категоричний протест проти нахабної поведінки правоохоронних структур, які розпочали кампанію цькування мене та моїх колег по роботі. Протягом двох тижнів представники міліції активно проводять збір інформації в людей, що знають мене, не пояснюючи при цьому мети цього збору…»

Через чотири роки Генпрокуратура офіційно підтвердила факт ведення стеження. А МВС почне розбиратися, чи були для цього законні підстави.

Втім, швидше за все, причиною проведення прес-конференції стало зовсім не оприлюднення викладених новин. Мабуть, генпрокурор вирішив публічно переказати свій власний гнівний лист. Той, що був оприлюднений приблизно два тижні тому і про який «ДТ» докладно розповідало ще в попередньому номері. Це відкритий лист британському виданню The Independent, яке опублікувало загальновідомі тепер матеріали досудового слідства у справі Г.Гонгадзе. За словами Г.Васильєва, «публікація в цьому виданні завдала найбільшої шкоди розслідуванню цієї кримінальної справи». «Ви запитуєте, на якому етапі перебуває зараз розслідування справи Гонгадзе? Краще пану Крушельницькому (автору статей у The Independent) поставте це запитання», - заявив Г.Васильєв. Виникає сумне передчуття, що й надалі всі запитання, котрі стосуватимуться розслідування цієї резонансної справи, компетентні органи України адресуватимуть журналістові The Independent. Здається, у Генпрокуратурі всерйоз повірили, що Крушельницький зняв із них будь-яку відповідальність за перебіг розслідування. Але тоді, шукаючи винних у розголошенні матеріалів досудового слідства у справі Гонгадзе, професіонали з цього відомства, яких учили при розслідуванні будь-якої справи ставити запитання: «Кому вигідно?» - просто повинні підійти до найближчого дзеркала і тицьнути пальцем у власне відображення.

«УП» навела витяг із листа Генпрокуратури, направленого Раді Європи напередодні слухань українського питання в жовтні 2003 року: «Внаслідок заходів, вжитих органами слідства, стало можливим наблизитись до з’ясування у повному обсязі обставин зникнення Гонгадзе 16.09.2000 року, а також встановлення осіб, безпосередньо причетних до його зникнення та вбивства. Слідством отримані покази свідків та інші докази, достатні для розшуку конкретних осіб за підозрою у причетності до вчинення цього злочину». Лист підписано в.о. генпрокурора Сергієм Винокуровим 26 вересня 2003 року. Г.Васильєв із приводу конкретних осіб каже, що, обійнявши свою нинішню посаду, він скликав слідчих у справі Гонгадзе і повів мову таким чином: «…є чутки, що особи, котрі вчинили цей злочин, встановлені. Слідчі знизують плечима, їм нічого не відомо про це. Я кажу - як же так, я бачив по телевізору. Вони кажуть, що нічого не знають і цього не давали». Коментарі, що й казати, зайві.

Задля справедливості не можна не відзначити, що розповів генпрокурор і про успіхи, досягнуті відомством у першому півріччі. Г.Васильєв наголосив, що коли на 1 січня 2004 року в Україні рівень загальної злочинності на 30% перевищував показник відповідного періоду минулого року, то за шість місяців 2004 року рівень загальної злочинності в Україні відчутно знизився. Говорячи про роботу Генпрокуратури над розкриттям інших резонансних справ, Г.Васильєв нагадав, що за зазначений період було завершено розслідування і передано до суду кримінальну справу щодо вибухів на артилерійських складах в Артемівську Донецької області; завершили і готують до передачі в суд кримінальну справу про вбивство журналіста Ігоря Александрова; на стадії завершення перебуває кримінальна справа про вбивство директора одеської компанії «Антарктика» Валерія Кравченка.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі