Розпочалася ця історія в грудні 1997 року. Група відповідальних співробітників Софіївського міжколгоспного комбікормового заводу на чолі з головним технологом Анатолієм Ластовченком провела контрольні виміри зернових і масляних культур, які зберігалися на заводському складі, внаслідок чого виявили понад 40 тонн надлишків насіння соняшнику, про що відразу ж і доповіли директору МКЗ Анатолієві Давиденку.
Проте замість логічно очікуваної реакції та прийняття належних заходів усі перевіряючі... були відправлені у відпустку без утримання, включаючи головбуха Любов Ващенко. Її вимогу провести на заводі повну інвентаризацію ніхто не почув.
Після вимушеної відпустки головний бухгалтер у березні 1998 року, висловлюючись бюрократичним сленгом, провела зняття залишків на заводському складі і виявила недостачу 74 тонн насіння соняшнику. Л.Ващенко написала офіційну доповідну на ім’я директора МКЗ А.Давиденка і зажадала вжити термінових заходів.
Належні чи ні, але заходи провели: у період із 22 червня 1998-го по 2 червня 1999 року щодо наполегливого головбуха Софіївський РВ УМВС у Дніпропетровській області порушив чотири кримінальні справи, які підпадають під такі статті Кримінального кодексу України, як розкрадання державного майна, посадовий підлог і зловживання службовим становищем.
А розслідування кримінальної справи по факту недостачі на МКЗ 74 тонн насіння соняшнику все затягувалося...
У цей же період Л.Ващенко направила десятки скарг і заяв про непорядки на МКЗ у різні правозахисні та контролюючі органи області та держави: про нецільову витрату коштів; зловживання службовим становищем; про створення напівзаконних, на її погляд, цехів (маслоцех, хлібопекарня, млин) на території Софіївського міжколгоспного комбікормового заводу.
29 квітня 1999 року начальник управління АПК Дніпропетровської облдержадміністрації пан Любович повідомив Л.Ващенко про те, що за вимогою правоохоронних органів КРУ Софіївського району та інших ревізорів провели повну перевірку фінансово-господарської діяльності комбікормового заводу, у результаті якої було виявлено ряд серйозних недоліків, порушень і зловживань. Всупереч цьому висновку прокурор Софіївського району Федір Кириєнко не знайшов фактів зловживання службовим становищем із боку директора МКЗ А.Давиденка і 30 вересня минулого року своєю постановою відмовив у порушенні кримінальної справи...
Викривальна наполегливість головбуха МКЗ закінчилася для неї звільненням із роботи — наказ №63 від 25 серпня 1999 року, по ст. 40 п.2 КЗпроП України за результатами атестації.
Після такого «подарунку» Л.Ващенко передала журналістам цілий пакет дуже цікавих документів. Були направлені інформаційні повідомлення за скаргою Л.Ващенко прокурору Дніпропетровської області Василеві Щуру.
Проте заступник прокурора області А.Ідемичева, прокурор В.Щур не знайшли ніяких зловживань на МКЗ і... винесли вердикт про законність порушення кримінальної справи проти Л.Ващенко.
Такий перебіг подій спровокував звернутися по допомогу до парламентського Комітету по боротьбі зі злочинністю. Заступник голови цього комітету В.Развадовський двічі офіційно просив прокурора області В.Щура провести об’єктивне розслідування фактів, указаних Л.Ващенко (про реакцію обл-прокуратури на ці звертання сказано вище). Двічі намагався допомогти в пошуку істини і заступник генпрокурора України С.Винокуров. Відповіді його підлеглих з облпрокуратури були ідентичні попереднім.
У грудні минулого року пішло звертання з даного питання в Раду національної безпеки й оборони України. 30 грудня перший заступник секретаря РНБО Володимир Радченко доручив перевірити «софіївську справу» заступникові генпрокурора Миколі Гарнику. І вже 20 січня нинішнього року Дніпропетровська облпрокуратура на все це представила відповіді... аналогічні колишнім.
Заступник секретаря РНБО В.Радченко вже 1 лютого направив повторне прохання особисто М.Гарнику: не направляти скарги для розгляду тим органам, на які скаржаться люди з областей, і одночасно висловив побажання виїхати для розгляду на місце. На що старший прокурор управління Генпрокуратури В.Ковбасюк відповів, що всі матеріали зі справи Л.Ващенко затребувані з області для вивчення... фахівцями Генпрокуратури.
У цей же час Л.Ващенко передала представникам ЗМІ інтригуючий документ: постанова старшого слідчого СУ УМВС у Дніпропетровській області І.Локотькова (датоване 22 листопада 1999 року) про... закриття об’єднаної кримінальної справи проти Л.Ващенко і про переведення її в свідки з тієї ж справи. Як випливало з вище-згаданої постанови, справа було закрито... за відсутністю в діях Л.Ващенко складу злочину на підставі ст. 6 п. 2 КПК України. Хоча в Київ І.Локотьков направив подібну постанову, лише з посиланням на ст. 7 КПК України. Що б це означало?
Матеріали цієї кримінальної справи були вивчені фахівцями вищого органу України, який наглядає за виконанням законності, і 18 лютого ц.р. Генпрокуратура України зняла всі обвинувачення на адресу опального бухгалтера (за ст. 6 п. 2 КПК України), назвавши порушення всіх чотирьох кримінальних справ проти Л.Ващенко протизаконними і необгрунтованими...
За порушення норм кримінально-процесуального законодавства, допущене при розслідуванні «справи Ващенко», начальнику слідчого відділу Софіївського РВ УМВС В.Мудраченку винесено... суворе стягнення. Докази про неналежне розслідування кримінальної справи по розкраданню на МКЗ 74 тонн насіння соняшнику підтвердилися. Перевіркою встановлено, що з моменту порушення кримінальної справи (17.09.98 р.) за цим фактом слідчими органами допущені тяганина і неповнота попереднього слідства, внаслідок чого злочин не розкритий. За допущені порушення при розкритті дійсної справи ряд посадових осіб Софіївського РВ УМВС притягнуті до дисциплінарної відповідальності. За результатами перевірок заяв Л.Ващенко щодо зловживань директора МКЗ А.Давиденка Генпрокуратура погодилася з висновками Софіївського прокурора.
Але... Незважаючи на ці висновки, як зазначила вкотре вже Л.Ващенко, робота «лівих» цехів на МКЗ триває, усупереч усім прокурорським заходам реагування...
10 квітня 2000 року РНБО знову змушена була втрутитися і знову просила заступника генпрокурора М.Гарника виїхати до Софіївки для розгляду в присутності автора скарги. На що в.о. начальника управління Генпрокуратури П.Рабченюк 15 травня повідомив, що перевірка незаконної діяльності маслоцеху і хлібопекарні на Софіївському МКЗ і ухилення посадових осіб заводу від сплати податків за реалізацію продукції проводиться безпосередньо прокуратурою області. З цієї причини, мовляв, немає підстав для виїзду співробітників Генпрокуратури в смт Софіївку...
За твердженням Л.Ващенко, донині все так і залишилося на своїх місцях.
8 червня РНБО просить Дніпропетровську облпрокуратуру поінформувати його апарат про стан справ у Софіївському МКЗ. Що відповіли працівники облпрокуратури такому відповідальному держоргану, лише Богу відомо...
Після всього, що трапилося, на жаль, залишається враження, що ні прокурори різного рівня, ні КРУ, ні інші перевіряючі органи, ні народні депутати України, ні РНБО не в змозі перемогти гідру злочинності, яка міцно прижились у невеличкому райцентрі Дніпропетровщини. А що ж тоді казати про боротьбу з цим злом у масштабах держави?..
У результаті багатомісячної боротьби з протизаконними діями, поки що, виходить, Л.Ващенко так і не змогла довести весь перелік порушень її шефа А.Давиденка, звільненого 10 років тому колишнім начальником УВС Дніпропетровського облвиконкому генералом міліції А.Біликом із посади оперуповноваженого БХСС ВВС Софіївського району (із 1 серпня 1990 року за ст. 67 п. «д» — службова невідповідність в атестаційному порядку).