Омбудсмен зможе відвідувати режимні об’єкти без попередження. Верховна Рада внесла зміни до закону про діяльність омбудсмена, що істотно розширюють його повноваження. Документ ухвалено в рамках міжнародних зобов’язань України щодо створення державного органу, який відповідає за запобігання жорстокому поводженню в місцях позбавлення та обмеження волі.
Уповноважений ВРУ з прав людини зможе без попередження відвідувати низку режимних об’єктів. Крім СІЗО та в’язниць, це пункти тимчасового перебування іноземців і осіб без громадянства, місця для тримання тимчасово затриманих військовослужбовців, спеціальні дитячі виховні заклади, військові частини, гауптвахти, дисциплінарні батальйони, спеціальні приймальники для тримання осіб, підданих адміністративному арешту, а також усі без винятку відділи органів внутрішніх справ. Крім цього, до списку потрапили психіатричні заклади, психоневрологічні інтернати, будинки-інтернати для громадян похилого віку та інвалідів.
Правозахисники позитивно поставилися до ухваленого закону, однак у можливості його реалізації сумніваються, пише «Коммерсантъ».
«Те, що омбудсмен зможе наймати на роботу представників правозахисних організацій і делегувати їм частину повноважень, - це, безумовно, дуже добре й дозволить незалежним правозахисникам працювати ефективніше. Однак Валерія Лутковська покликала керувати процесом створення Національного превентивного механізму колишніх співробітників МВС, а це ні до чого хорошого не приведе, і механізм повноцінно не працюватиме», - упевнений очільник Вінницької правозахисної групи Дмитро Гройсман.