У Верховній Раді України готують до розгляду шість законопроектів про національні меншини, зокрема нову редакцію про статус кримськотатарського народу, повідомив у вівторок глава ВР Володимир Литвин на зустрічі з верховним комісаром у справах національних меншин ОБСЄ Рольфом Екеусом у Києві. За словами В.Литвина, ці законопроекти стосуються національно-культурної автономії нацменшин, відновлення прав осіб, депортованих за національною ознакою, порядку надання захистку іноземцям без громадянства.
У розмові з Р.Екеусом В.Литвин підкреслив, що мета підготовки нової редакції закону про нацменшини — ще точніша його відповідність сучасним реаліям і критеріям демократії.
Глава парламенту звернув увагу на важливість вирішення проблем депортованих народів у контексті не тільки кримських татар, а й представників інших національностей. Головна мета такої діяльності, за словами глави Верховної Ради, — повне відновлення історичної справедливості. «У цих питаннях важливо враховувати не тільки політичні оцінки, а й усі юридичні деталі», — сказав В.Литвин.
Р.Екеус висловив задоволення рівнем і ефективністю співробітництва його офісу з аналізу та розробки українського законодавства в цій сфері.
«Моя роль — інформувати про це світове співтовариство, щоб активніше фінансувати проекти цих програм», — сказав він.
Одним із питань, як зазначив В.Литвин, залишається виконання цих законів, фінансове забезпечення програм і створення нормальних умов життя для депортованих народів. Водночас глава українського парламенту зазначив, що «ці гроші мають виділятися не для того, щоб їх просто проїли, а для створення умов розвитку малого й середнього бізнесу, створення робочих місць».
Сторони також обговорили проблеми отримання освіти та працевлаштування представників національних меншин. В.Литвин і Р.Екеус дійшли думки, що надмірна політизація проблем депортованих може призвести до негативних наслідків.