Міністр юстиції: Україні потрібна дієва система примусового виконання судових рішень

Поділитися
Міністерство юстиції працюватиме над створенням в Україні дієвої європейської системи примусового виконання судових рішень. Про це повідомив міністр юстиції Микола Оніщук у своїй статті для «ДТ».

Міністерство юстиції працюватиме над створенням в Україні дієвої європейської системи примусового виконання судових рішень. Про це повідомив міністр юстиції Микола Оніщук у своїй статті для «ДТ».

«Вкрай низький рівень виконання рішень судів є наслідком застарілого підходу до процесу примусового виконання», — визнав міністр, відзначивши, що чинні закони «Про Державну виконавчу службу» та «Про виконавче провадження» значною мірою вичерпали свій потенціал.

Першочерговим заходом для виправлення ситуації, на його думку, є скасування мораторіїв щодо звернення стягнення на майно боржника. Зокрема, це стосується державних підприємств та підприємств паливно-енергетичного комплексу.

За інформацією міністра, на початок 2008 року загальна сума по виконавчих провадженях, зупинених у зв’язку з дією мораторіїв, перевищила 18 мільярдів гривень.

Оніщук нагадав, що за Конституцією судові рішення є обов’язковими до виконання на всій території України, а всі суб’єкти права власності рівні перед законом.

«По суті, йдеться про те, що в Україні свого часу з мотивів доцільності було запроваджено неконституційну практику, дія якої триває й нині, — наголосив він. — Наявність законодавчих заборон про стягнення з підприємств, на які поширюються відповідні пільги, дає їм змогу не виконувати свої договірні зобов’язання, у тому числі щодо виплати працівникам заробітної плати».

Наступним заходом, за його словами, має стати посилення судового контролю за виконанням рішень судів.

«Склалася парадоксальна ситуація, коли держава більшою мірою захищає боржника, а не стягувача, і фактично відкриває йому законні можливості для ухилення від виконання судових рішень», — відзначив міністр, запропонувавши відійти від можливості адміністративного оскарження боржником дій державного виконавця і забезпечити виключно судову процедуру.

Крім того, необхідними заходами Микола Оніщук вважає запровадження недержавних форм виконання судових рішень та подолання корупціогенних чинників.

Зокрема, він запропонував скасувати термін на добровольне виконання рішення та істотно обмежити право державного виконавця зупиняти виконавче провадження. «Не секрет, що, використовуючи це право, державні виконавці зупиняють найбільш резонансні чи великі за сумами виконавчі провадження. Лише за 2007 рік на таких підставах було зупинено виконавчих проваджень на суму близько 70 млн. грн», — підкреслив міністр.

Він також наголосив на необхідності забезпечення доступу державного виконавця до баз даних та реєстрів, що містять інформацію про боржника, зокрема, про його майно та рух коштів на банківських рахунках.

Водночас Оніщук повідомив, що Мінюст ініціюватиме посилення відповідальності за невиконання рішення суду. Йдеться про запровадження адміністративного арешту за таке правопорушення.

Вдосконалення, за його словами, потребують система реалізації арештованого майна і взаємодія з правоохоронними органами та іншими державними установами. Міністр також наголосив на необхідності підвищення соціального статусу державного виконавця, впровадження Єдиного державного реєстру виконавчих проваджень та створення механізму виконання судових рішень про стягнення коштів із державного бюджету та з бюджетних установ.

Детальніше читайте у статті Миколи Оніщука «Державна виконавча служба: на шляху до реформ та ефективності» у свіжому номері «ДТ».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі