Львівська міська рада — багатодітним сім’ям: пільг не буде

Поділитися
Усі сім’ї Львова, в яких виховувалося троє і більше дітей від різних шлюбів, було позбавлено статусу багатодітних.

Чорне є… білим. Не вірите? Завітайте до міста Лева. І відразу рушайте до магістрату, себто Львівської міської ради. Її чиновники ось уже більше року доводять щось таке численним багатодітним сім’ям. Усупереч здоровому глузду, українським законам та переконанням суддів. Чиновники знову й знову програють багатодітним матерям у Галицькому районному суді м. Львова. У більшості справ судді одностайні й визнають протиправними дії департаменту гуманітарної політики. Та чиновникам усе одно: вони й надалі чорне трактують як біле. Тепер намагатимуться переконати у цьому Львівський апеляційний адміністративний суд. І, до речі, витрачатимуть робочий час, проплачений із кишень платників податків. А все тому, що у Львові донедавна чималу кількість багатодітних сімей такими не визнавали. Відповідно, їх було позбавлено передбачених законодавством пільг. Ідеться про сім’ї, в яких виховуються діти від різних шлюбів.

Січень 2010 року. Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань соціального захисту багатодітних сімей». Ново­вве­дення іс­тотно збільшували обсяг та види державного забезпечення такої категорії дітей та батьків. У переліку пільг - і 50-відсоткова знижка на комунальні послуги та квартирну плату, безоплатний проїзд дітей усіма видами міського пасажирського транспорту (окрім таксі), безоплатні оздоровлення та відпочинок тощо.

Окремі види пільг передбачено багатодітним сім’ям й іншими законами. Тут і додаткові щорічні відпустки, і позачергове отримання квартир для певних категорій, і зменшення суми загального місячного оподаткованого доходу.

І якщо, наприклад, виділення помешкання становить надто далеку перспективу, то знижки на комунальні послуги відразу стали знач­ним критерієм поліпшення фінансового стану.

Але, як з’ясувалося, у Львові за пільги треба воювати. І батьки численних багатодітних родин у цьому переконалися. Другий рік поспіль вони змушені відстоювати свої права в судах і домагатися визнання протиправними дій структур, котрі покликані стояти на варті захисту прав багатодітних, однак, як це часто трапляється в нашій країні, самі ж їх і порушують.

Скандал, що його спричинили чиновники Львівської міської ради (ЛМР), набирає обертів. Не дивно - судді, напевно, ще ніколи не були такими одностайними, визнаючи протиправними дії чиновників міста Лева. За минулих кілька місяців департамент гуманітарної політики ЛМР (далі - депар­тамент) програв у Галицькому районному суді міста Львова більше десятка справ. І це тільки початок. Однак чи слід говорити, що чиновницька братія не була б такою, якби визнала програш. Тепер продовження судової епопеї «соціально незахищені - проти влади» очікується у Львів­­­ському апеляційному адміністративному суді.

Більше року минуло відтоді, як у департаменті по-своєму почали трактувати чинне законодавство. З легкої руки працівників його підрозділів, усі сім’ї Львова, в яких виховувалося троє і більше дітей від різних шлюбів, було позбавлено статусу багатодітних. Відповідно, вони втратили право користуватися низкою пільг.

Усе починалося, як завжди в нашій країні, з добрих намірів. А в нашому випадку - з набуттям чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів з питань соціального захисту багатодітних сімей». Пе­релік та види нововведень стали важливим кроком на шляху до гідного рівня життя для цієї категорії сімей.

На той час у статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» було вказано, що багатодітна сім’я - сім’я, що складається з батьків (або одного з батьків) і трьох та більше дітей. Окрім цього, стат­тею 2 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що сім’я з дітьми - поєднане родинними зв’язками та зобов’я­зан­нями коло осіб, у якому виховуються рідні, усиновлені діти, а також діти, над якими встановлено опіку чи піклування. Також статтею 3 Сімейного кодексу України встановлювалося, що сім’я створюється на підставі шлюбу, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.

Це і все основне законодавство, яке регулювало питання багатодітних. І на той час категорія багатодітних сімей, утворених шляхом повторного шлюбу, не регулювалася. Вісім місяців - до вересня 2010 року - у Львові цим сім’ям надавали статус багатодітних та вносили їх до Єди­ного державного автоматизованого реєстру осіб, котрі мають право на пільги. Наприклад, 50-відсоткову знижку на комунальні послуги.

Та вже з вересня 2010 року департамент надіслав сім’ям, у яких виховувалися діти від різних шлюбів, повідомлення про те, що вони багатодітними більше не вважаються. Посилалися чиновники ЛМР на лист-роз’яс­нення законодавства Міні­стерством юстиції України від 5 травня 2010 року. У ньому зазначалося, що багатодітною є сім’я, в якій виховуються троє та більше дітей (рідних, усиновлених та дітей, над якими встановлено опіку чи піклування). У Львівській міській раді до цього речення поставилися прискіпливо й вирішили: до категорії багатодітних не належать сім’ї, утворені шляхом повторного шлюбу батьків та спільного виховання трьох і більше дітей від поперед­ніх шлюбів без їх усиновлення. Дивна позиція чиновників ЛМР. Адже на запит Української Гельсінк­ської спіл­ки з прав людини Міні­стер­ст­во юстиції України дало відповідь, що у надісланому ним листі від 5 травня 2010 року (на який посилаються у департаменті) «не було зроблено висновку стосовно категорій сімей, які не відносяться до багатодітних». Також підкреслювалося, що Закон України «Про охорону дитинства» не визначає питання віднесення до категорії багатодітних сімей, утворених шляхом повторного шлюбу батьків.

Цікаво - чи не так? Міністер­ство юстиції України заперечує, що робило будь-які висновки про такі категорії сімей. Тож схоже, в департаменті гуманітарної політики ЛМР такого висновку дійшли самі. А Міністерством юстиції України тільки прикриваються.

Окремо для львівських чиновників слід уточнити: листи Міні­стерства юстиції не є нормативно-правовими актами, а мають лише роз’яснювальний, інформаційний характер і не встановлюють правових норм.

Тим часом, із легкої руки львівських посадовців, багатодітні сім’ї, утворені шляхом пов­торного шлюбу, були виведені зі згадуваного Єдиного реєстру. Від­повідно, вони втратили можливість отримувати пільги. Ба більше, надавачі комунальних послуг оперативно зробили перерахунок, і вже у жовтні 2010 року батьки багатодітних родин виявили у своїх поштових скриньках квитанції на сплату кількох тисяч гривень боргу. Тобто надані із січня по вересень 2010 року п’ятде­сятивід­сот­кові пільги з оплати комунальних пос­луг цю категорію багатодітних примушують повернути назад! А найбільші суми боргів виставили ЛКП, колишні ЖЕКи, - комунальні підприємства Львів­ської міської ради.

Ось така картина. І на майбутнє пільг позбавили, і вже надані перевели в борг та забирають назад. Мабуть, у ЛМР не очікували, що батьки з невизнаної категорії багатодітних сімей виявляться настільки активними й свідомими і так масово почнуть звертатися до суду.

Лілія Кісельова - перша, хто виграв позов проти департаменту гуманітарної політики ЛМР, а постанова Львівського апеляційного адміністративного суду набрала законної сили й не була оскаржена чиновниками. 15 червня 2011 року колегія суддів постановила визнати протиправними дії департаменту стосовно невизнання сім’ї Кісельо­вої багатодітною та відмови у видачі посвідчення багатодітної сім’ї. Окрім того, суд зобов’язав департамент гуманітарної політики вжити заходів для внесення інформації про її сім’ю до Єдиного державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги.

А за кілька днів по тому в Га­лиць­кому районному суді м. Льво­­ва виграє позов проти департаменту Світлана Панцерно-Куль­чиць­ка. Суддя Л.Городецька зобов’язує львівських чиновників ужити заходів для внесення інформації про сім’ю Світлани Валеріївни до згаданого реєстру.

Багато інших виграних батьками (багатодітних сімей, утворених повторним шлюбом) справ чекають свого розгляду у Львів­ському апеляційному адміністративному суді.

Тим часом уже в липні 2011 року набрав чинності Закон Ук­раїни «Про внесення змін до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства», згідно з яким абзац одинадцятий зазначеної статті викладено в новій редакції: «багатодітна сім’я, сім’я в якій подружжя (чоловік та жінка) перебуває у зареєст­рованому шлюбі, разом про­живає та виховує трьох і більше дітей, у тому числі кожного з подружжя…». Тобто всі крапки над «і» розставлено. І на сьогодні маємо чітке визначення: до багатодітних сімей таки належать ті, котрі утворені шляхом повторного шлюбу батьків та спільного виховання трьох і більше дітей від попередніх шлюбів.

І суди кваліфікують дії департаменту ЛМР як протиправні, і внесено відповідні зміни в законодавство, - ось тільки до хепі-енду чомусь далеко. Сім’ям, котрі, згідно з чинним законодавством, таки визнано багатодітними, відшкодувати пільги за комунальні послуги ніхто не поспішає. А це за період понад півтора року. Львівські чиновники одностайні: суди не розглядали питання перерахунку нарахувань з оплати житлово-комунальних послуг. Цікава ситуація: завдяки протиправним, як встановлено судом, діям департаменту гуманітарної політики ЛМР, наприклад, щодо сім’ї Л.Кісельової в неї відібрали назад уже надані за дев’ять місяців пільги на оплату житлово-комунальних послуг і на такий самий період часу позбавили цих пільг на майбутнє. І тепер львівські чиновники цинічно заявляють - мовляв, про пере­рахунок не йдеться.

За аналогією, багатодітним сім’ям, утвореним шляхом пов­торного шлюбу батьків, у разі отримання позитивних постанов апеляційної інстанції та визнан­ня протиправними дій депар­таменту відшкодування й пере­рахунку пільг за півтора року не бачити як власних вух. І сім’ям не залишатиметься нічого ін­шого, як… по новому колу звертатися з позовами до судів і вимагати відшкодування зав­да­ної протиправними діями органів місцевого самоврядування шкоди. Це затягнеться на довгі роки. А в департаменті гума­ні­тар­ної політики Львів­ської місь­кої ради й надалі вважатимуть: чорне є білим. І навпаки…

На початку жовтня Львів­щина приймала уповноваженого президента України з прав дитини Юрія Павленка. Робоча поїздка колишнього помаран­чевого міністра розпочалася з наради у стінах Львів­ської обласної державної адміністрації. Особ­ливо запам’ятався спіч губернатора Михайла Цим­балюка: «В області оздоровлено 100% дітей із багатодітних сімей». Про чималу кількість багатодітних сімей, яким не те що путівок на відпочинок, а передбачених законодавством пільг на оплату комунальних послуг не надавали, на нараді не йшлося…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі