Якщо особа вважає, що її права порушені представниками держави, вона має право звернутися до адміністративного суду, незалежно від закріплення цього порушення в законі, — наголошує голова правління Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. Водночас, зазначає він, чинний Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає звертання до суду тільки у разі порушення прописаних у законодавстві норм.
Сьогодні в Україні, на думку експерта, має місце конкуренція між Кодексом про адміністративні правопорушення та новим Кодексом адміністративного судочинства.
Експерт вважає, що інститут адміністративної юстиції, базою якої є Кодекс адміністративного судочинства, є дієвішим засобом захисту прав особи, ніж передбачені Кодексом про адміністративні правопорушення механізми адміністративної відповідальності. «У разі задоволення позову особи рішення суду буде обов’язковим для виконання всіма особами, а його невиконання матиме наслідком кримінальну відповідальність винних», — стверджує він.
Окрім того, на думку Коліушко, у системі адміністративної юстиції позов стосуватиметься не стягнення штрафу в дохід держави, а необхідності забезпечення реалізації того чи іншого права особи, що позитивно вплине на захист прав і свобод громадян.
Коліушко переконаний, що інститут адміністративної юстиції є дієвішим засобом захисту прав особи, ніж механізми адміністративної відповідальності. «Це й зумовлює його значне поширення у більшості європейських країн», — зазначає експерт.
Подробиці читайте у статті експертів Центру політико-правових реформ Ігоря Коліушко та Олександра Банчука «Політика держави у сфері адміністративної відповідальності» у свіжому номері «ДТ».