ІСТИНА ЧЕРЕЗ 15 РОКІВ

Поділитися
Американець Джефрі Пірс потрапив за грати 1986 року за обвинуваченням у згвалтуванні. Жертва, на яку гвалтівник напав у її власних апартаментах, могла сказати лише те, що нападаючий був блондином...

Американець Джефрі Пірс потрапив за грати 1986 року за обвинуваченням у згвалтуванні. Жертва, на яку гвалтівник напав у її власних апартаментах, могла сказати лише те, що нападаючий був блондином. У Джефрі, котрий працював садівником на прилягаючій території, колір волосся виявився саме таким, і поліція відразу ж показала його для впізнання. Постраждала в ньому гвалтівника не впізнала. Проте через 10 місяців, укотре гортаючи добірки фотографій осіб, котрі потрапили під підозру, вона заявила, що згвалтував її саме Джефрі. Проте для присяжних вирішальними стали не її суперечливі показання, а висновок судової експертизи. Хімік поліцейської лабораторії Джойс Джилкріст упевнено заявила про ідентичність зразків волосся та сперми, знайдених на місці злочину, і взятих у підозрюваного для проведення експертизи.

Адвокат Джефрі зажадав проведення незалежної повторної експертизи, проте Джилкріст вперто відмовлялася надати зразки, знайдені на місці злочину. Коли за розпорядженням суду їй усе-таки довелося це зробити, надісланий зразок волосся виявився в пошкодженій упаковці, й ідентифікувати його вже не вдалося. Повторного розпорядження суду про проведення незалежної експертизи домогтися не вдалося, Джефрі визнали винним і засудили на 65 років тюремного ув’язнення.

Його мати і брат жодної миті не сумнівалися в його невинності й усі 15 років домагалися перегляду несправедливого вироку. Вони зверталися до всіх інстанцій, розсилали листи в правоохоронні організації і засоби масової інформації, проте в кращому випадку одержували відписки. А от дружина, котра щойно народила двійню, після кількох болісних візитів до в’язниці вирішила розлучитися з Джефрі і переїхати в інше місто. Там вона виростила своїх синів так, ніби їхнього батька взагалі не існувало в природі. Жінка не розповідала їм ані про те, хто він такий, ані про те, де знаходиться. Перший раз вона згадала про колишнього чоловіка лише після того, як незалежна ДНК-експертиза повністю підтвердила невинність їхнього батька, який до цього часу провів у в’язниці 15 років. Більше того, у лабораторії ФБР зробили повторну експертизу, якої так довго і безуспішно домагався адвокат Джефрі Пірса, і вона навіть без використання новітніх технологій цілком виключила причетність засудженого до злочину, за який він відбував термін.

Закон, ухвалений торік в Оклахомі, дозволяє піддавати речові докази незалежній ДНК-експертизі. Він може змінити долю багатьох в’язнів. Адже скарг на несумлінну роботу поліцейського експерта Джойс Джилкріст за час її роботи в поліцейській лабораторії (з 1980 до 1994 роки) зібралося дуже багато. Адвокати і судді не раз брали під сумнів її компетентність і сумлінність, указуючи, що в поліцейську лабораторію вона потрапила після того, як через халатність була звільнена з двох попередніх місць служби. Проте до скандалу зі справою Джефрі Пірса на ці скарги ніхто уваги не звертав. Більше того, 1994 року Джилкріст пішла на підвищення й одержала можливість контролювати роботу інших експертів. І лише нині стосовно неї розпочато службове розслідування, а губернатор штату особисто наказав переглянути всі судові справи, за якими вона виступала як експерт. Серед сотень таких судових справ 23 закінчилися винесенням смертного вироку, 11 із яких уже приведені у виконання. Не випадково адвокати та судді переконані в тому, що місцеві поліцейські власті не будуть зацікавлені в проведенні справді об’єктивного і скрупульозного розслідування і постараються зам’яти скандал, що спалахнув. Єдиний можливий вихід — призначення спеціального незалежного прокурора, запрошеного з-за меж штату.

Усі 15 років, перебуваючи у в’язниці, Джефрі піднімав важкі вантажі й у деталях обмірковував свій власний бізнес, яким він займеться після звільнення. Ці заняття і ще підтримка матері та брата допомогли йому не зламатися і не втратити самовладання. Він із нетерпінням чекає нині на зустріч з синами, котрих до цього бачив лише на дитячих фотографіях. Ця трагічна історія, схоже, ще може закінчитися досить оптимістично. А у випадках, де було несправедливо винесено смертні вироки, виправити вже не можна нічого. Саме тому в деяких штатах Америки уже введений мораторій на приведення у виконання смертних вироків. Хоча в цілому по країні відсоток тих, хто підтримує смертну кару, високий як ніколи.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі