Європейські стандарти — орієнтир, а не предмет маніпуляцій

Поділитися
«Процес підготовки Венеціанською комісією висновку №550 був щонайменше дивним, що ставить під питання сприйняття його як європейського стандарту...

«Процес підготовки Венеціанською комісією висновку №550 був щонайменше дивним, що ставить під питання сприйняття його як європейського стандарту. За наявною інформацією, в Україні координуванням займалися керівник і куратор проекту TEJSU-UKR-Justice програми ТACIS2007/141-439, здійснюваного Радою Європи на кошти Європейського Союзу. Згідно з регламентом ВР, матеріал для експертизи — це порівняльна таблиця, яка включає як текст законопроекту, затверджений парламентським комітетом, так і 809 поправок, внесених депутатами, — йдеться в повідомленні, переданому «ДТ» прес-службою глави парламентського комітету з правосуддя Сергія Ківалова, 2 квітня 2010 р. указом президента призначеного заступником члена Венеціанської комісії від України. — Кожна поправка, як і законопроект, підлягає голосуванню в парламенті. Замість отримати у ВР автентичний текст матеріалу експертизи, чиновники з європейського проекту витребували його в Міністерстві юстиції, а до Венеціанської комісії передали тільки його частину, певне, «втративши» 809 поправок дорогою.

Далі — більше. Всупереч статуту Венеціанської комісії, разом із членами та заступниками членів комісії Дж.Гамільтоном і А.Сухочкою, до підготовки були допущені сторонні фахівці Ш.Гасс і М.Пеллонпяа, які вже мали готовий свій власний висновок, ціла низка положень якого перекочувала у висновок Венеціанської комісії №550. Його вперше було оприлюднено в Києві спільно з керівництвом проекту TEJSU, «під шумок» виборчого процесу, 5 лютого 2010 року. Готувався висновок за зачиненими дверима. Ні ВР, ні її профільному комітету про підготовку не повідомляли, позбавивши можливості викласти свою позицію.

Робилися й інші спроби позбавити Венеціанську комісію об’єктивної інформації. З початком роботи українсько-європейської експертної робочої групи, яка попередньо розглядала предмет експертизи та інформувала Венеціанську комісію, під різними приводами європейський проект зволікав аж до того дня, коли Венеціанська комісія вже затвердила висновок №550.

Представник України у Венеціанській комісії (єдина від України), маючи повноваження запобігти подібним «перекосам» або хоча б звернути на них увагу комісії, до помітних дій у цьому напрямі не вдавалася.

Така процедура не могла не позначитися на якості кінцевого продукту. Щодо одних і тих самих питань тези висновку №550 не відповідають тезам попередніх висновків №401, 158 і 88. Деякі ключові тези висновку №550 надто заполітизовані; факти «підтверджуються» цитатами із сумнівних джерел. За всієї поваги до міжнародних інстанцій спірною видається пропозиція, не чекаючи ухвалення змін до Конституції України, нівелювати конституційні повноваження того чи іншого органу, руйнуючи конституційний баланс стримувань і противаг.

Сергій Ківалов: «Смію запевнити, такого роду рекомендації не прийме жодна європейська держава, де існує верховенство права. У даному випадку шкода невелика: редакцію законопроекту, за яким підготовлено висновок №550, вже анульовано. Актуальними є текст законопроектів №0916, 0917, ухвалених парламентом у першому читанні, за якими Венеціанська комісія раніше давала висновок №401, і 809 депутатських поправок, узагалі не досліджуваних комісією. Для того щоб надалі подібні рекомендації замінялися конструктивними та об’єктивними, необхідно активізувати українсько-європейський діалог, розвивати нові форми співробітництва у сфері судової реформи, попутно позбавляючи його приватних інтересів і некомпетентності».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі