ДОВІДКА
Влітку минулого року прокуратура Старокиївського району Києва закрила кримінальну справу щодо глави Держрезерву Є.Червоненка у зв’язку з відсутністю в його діях складу злочину. Пізніше провадження по справі знову було відкрите.
Кримінальна справа порушена у квітні 2001 р. за фактом невиконання рішення Вищого арбітражного суду України (ВАСУ) про відпускання зерна ЗАТ «Київмлин» із запасів Держрезерву, прийнятого влітку минулого року.
Суперечка між Держрезервом і «Київмлином» виникла з приводу договору про відпускання Держрезервом «Київмлину» 100 тис. тонн зерна. Термін договору минув 1 січня 2000 року. Відповідно до умов документа, Держрезерв відпустив компанії 47 тис. тонн зерна. Після закінчення терміну договору Держрезерв розбронював ще понад 11 тис. тонн зерна за новими цінами. Крім того, без нарядів на «Київмлин» розбронював близько 13 тис. тонн зерна. Тим часом, спираючись на рішення суду, але не здійснивши передоплати, ЗАТ «Київмлин» вимагає відпустити ще 28 тис. тонн пшениці 3-го класу за цінами, що склалися до осені 1999 року, тобто на момент укладання договору.
Член виборчого списку блоку «Наша Україна», колишній голова Державного агентства з управління державним матеріальним резервом Євген Червоненко в супроводі міліції відбув у четвер до прокуратури Києва для давання свідчень з кримінальної справи.
За два дні до того прокурор Києва Юрій Гайсинський заявив, що колишній керівник Держрезерву України Є.Червоненко оголошений у розшук. Він нагадав, що кримінальна справа щодо Є.Червоненка порушена за невиконання ним судового рішення і торік у зв’язку з цим йому було пред’явлене обвинувачення. «У січні Є.Червоненку пропонувалося як обвинуваченому прибути до прокуратури Києва, проте він ухилився, і був оголошений його розшук», — сказав прокурор.
Є.Червоненко заявив, що особисто жодних повісток не отримував, і закликав Ю.Гайсинського порушити кримінальну справу проти комерційної фірми «Київмлин», яка «крадіжкою завдала шкоди державі в десятки мільйонів гривень».
Є.Червоненко вважає, що рішення ВАСУ не можна було виконати, оскільки пшениці в Держрезерві на той час було менше за незнижувальний запас: «У такому разі для видачі необхідне рішення Верховної Ради. Кабінет міністрів і Мінекономіки підтримували мене як голову Держрезерву. Парламент рішення не прийняв». Крім того, у разі відпускання зерна були б порушені статті закону про Держрезерв — норма про необхідність передоплати за зерно, про те, що зерно з Держрезерву, навіть за наявності постанови уряду, відпускається за ціною, яка склалася на ринку на час відпускання. Ціна зерна на той момент була понад 900 грн. за тонну, а вимагали продати зерно приблизно по 230 грн. «Головне — АТ «Київмлин», не отримавши дозволу й навіть не заплативши символічної передоплати, забрав у держави 13 тисяч тонн зерна», — зазначив Є.Червоненко. І додав, що Держрезерв неодноразово подавав офіційні заяви з цього приводу у прокуратуру Старокиївського, Дніпровського районів і сім разів — у прокуратуру столиці, але відповіді не отримав.
«Керуючись статтею 60 Конституції України, що дозволяє мені не виконувати накази, які завдають шкоди державі, і рішенням колегії Держрезерву, я не виконував злочинних наказів і рішень. Я не дав украсти, — заявив Є.Червоненко. — Тепер мене хочуть судити».
Заява журналіста Дмитра Понамарчука про нібито наявність у нього ізраїльського паспорта Є.Червоненко назвав невдалою спробою політичних опонентів посіяти розбрат у блоці «Наша Україна» з допомогою національної карти. «У місті Хевроні, яке лежить на так званих арабських територіях, де, за твердженням Понамарчука, мною отриманий паспорт, я ніколи не був, не зупинявся і нічого не одержував», — сказав Є.Червоненко.
За словами кандидата, він ніколи не мав в Ізраїлі нерухомості, рахунків, адреси проживання, без яких неможливо отримати ізраїльський паспорт. Є.Червоненко готовий надати копії свого українського закордонного паспорта з датами перебування в Ізраїлі. «Під час спроби шантажу 7 березня мені було заявлено, що якщо я не сплачу 200 тисяч доларів США за ксерокопію нібито мого ізраїльського паспорта, цей документ передадуть політичним опонентам «Нашої України». Все це зафіксовано з допомогою спецпідрозділу міліції, яка мене охороняє», — повідомляє Є.Червоненко в поширеній учора заяві для преси.
Екс-глава Держрезерву також підкреслив, що він не ховається, відкрито їздить Україною в рамках виборчої кампанії і перетинає кордон.
Після закінчення прес-конференції в агентстві «Інтерфакс-Україна» начальник Шевченківського РВВС Києва Микола Крук запропонував Є.Червоненку пройти в службовий автомобіль. За словами М.Крука, він виконує постанову прокуратури про доставку Є.Червоненка для давання свідчень. «Він затримуватиметься, але не заарештовуватиметься», — заявив міліціонер. Є.Червоненко пройшов в автомобіль зі словами: «Я чесна людина, і мені нічого приховувати».
У п’ятницю Є.Червоненка знову викликали на допит у прокуратуру.