Міжнародна правозахисна організація «Репортери без кордонів» критикує доповідь спеціального представника Парламентської асамблеї Ради Європи Ханса Крюгера в справі про вбивство українського журналіста Георгія Гонгадзе. Про це йдеться в заяві «Репортерів без кордонів». «Доповідь є ножем у спину. Ми і сім’я Гонгадзе боролися за те, щоб Рада Європи старанно розслідувала велику кількість серйозних недоліків у слідстві, та доповідь є просто-напросто спробою виправдати помилки попереднього генерального прокурора й необгрунтованим ствердженням довіри до його наступника», - заявив генеральний секретар організації Робер Менар.
Доповідь Х.Крюгера, який кілька разів відвідував Україну й зустрічався з генеральним прокурором країни Святославом Піскуном, була надана у червні Бюро ПАРЄ і потім оприлюднена від імені Бюро. У своїй доповіді Х.Крюгер зазначає, що Генпрокуратура під керівництвом Михайла Потебенька перебувала під тиском, щоб «швидко представити конкретні результати» розслідування, унаслідок чого зробила чимало помилок. У той самий час експерт позитивно оцінив роботу нового генпрокурора С.Піскуна, відзначаючи, що він, «перебуваючи в дуже складних умовах, робить усе, що може, щоб розкрити «справу Гонгадзе». Х.Крюгер попросив Бюро зняти з нього спеціальні повноваження і довірити С.Піскуну особисто інформувати РЄ про хід розслідування. У свою чергу, Бюро взяло до відома доповідь Х.Крюгера, подякувало йому за роботу й припинило його повноваження.
«Репортери без кордонів» звертають увагу на ряд висновків Х.Крюгера, із якими організація не згодна. Зокрема, у доповіді йдеться, що «плівки Мельниченка» є «єдиним елементом», який свідчить, що зникнення та вбивство Г.Гонгадзе пов’язане з його діяльністю як опозиційного журналіста. У свою чергу, «Репортери без кордонів» нагадують, що Г.Гонгадзе неодноразово виступав із критикою вищого керівництва України. В організації підкреслюють, що всі ці факти вказують на те, що Г.Гонгадзе був убитий, оскільки був опозиційним журналістом.
Правозахисна організація також не згодна з висновком Х.Крюгера, що допущені Генпрокуратурою під керівництвом М.Потебенька помилки є наслідком «тиску». «Репортери» заявляють, що М.Потебенько «вів розслідування зі споконвічною метою захистити владу від суворих обвинувачень».
«Це були не просто «помилки» внаслідок «тиску» на Генпрокуратуру, як стверджує Крюгер, а свідома спроба приховати істину», - йдеться в заяві. Торкаючись роботи С.Піскуна, «Репортери без кордонів» зазначають, що «хоча новий генпрокурор продемонстрував добру волю, слідство ще не дало жодних конкретних результатів, а вбивці Гонгадзе все ще на свободі».
Ханс Крюгер вважає, що на даному етапі справа ведеться в Україні в рамках чинного законодавства, із дотриманням юридичних норм. Коментуючи в інтерв’ю українській службі радіостанції «Німецька хвиля» критику з боку Міжнародної правозахисної організації «Репортери без кордонів» його доповіді по «справі Гонгадзе», Х.Крюгер сказав: «Я виконав свій мандат, тобто перевірку юридичної процедури розслідування «справи Гонгадзе». Я з’ясував, що спочатку слідства були допущені помилки, але нині справа ведеться в рамках чинного законодавства». Спецпредставник ПАРЄ повідомив, що передав свій звіт у Бюро асамблеї, там його взяли до відома, проте як цей документ буде оцінений, він не може сказати заздалегідь.
«Проте моє завдання відрізнялося від цілей, які ставлять перед собою «Репортери без кордонів». Я мав би з’ясувати, чи дотримується слідство по «справі Гонгадзе» юридичних норм. Я це підтвердив. У даний момент більше нічого зробити не можна», - зазначив він.
Кажучи про критику «Репортерів» відносно того, що він висловив довіру генпрокурору України Святославу Піскуну (Х.Крюгер попросив Бюро зняти з нього спеціальні повноваження і довірити С.Піскуну особисто інформувати РЄ про хід розслідування. - ІФ), спецпредставник ПАРЄ підкреслив: «Я вважаю, що генпрокурор продовжує розслідування цієї справи. Він робить це в рамках чинного законодавства. І я підтвердив цей факт. Чи прийде він до якихось результатів - покаже час. Поки що цього немає. У своїй доповіді я сказав, що протягом перших двох років узагалі нічого не було зроблено. Якісь зрушення розпочалися лише протягом останнього року. Про це йдеться також і в заяві «Репортерів». Він висловив переконання, що ПАРЄ необхідно й надалі стежити за розслідуванням «справи Гонгадзе» в Україні.