«Діри» для мільйонів

Поділитися
Вражаючу аферу, яка могла б завдати шкоди державі на загальну суму понад 600 млн. грн., розкрили співробітники управління податкової міліції ДПА в Київській області...

Вражаючу аферу, яка могла б завдати шкоди державі на загальну суму понад 600 млн. грн., розкрили співробітники управління податкової міліції ДПА в Київській області. У 2007 році якийсь громадянин Б. вирішив реалізувати план швидкого збагачення. Він досить швидко знайшов суб’єктів, які хотіли мати легкі доходи. Завдання перед групою було поставлено чітке — втілити в життя переконливе прикриття для розробленого способу добування великих грошових сум. Сам спосіб добування грошей аж ніяк не ноу-хау — незаконне повернення ПДВ. Потрібний варіант його реалізації шукали недовго. Вирішили піти старим, не один раз перевіреним шляхом створення суб’єктів господарської діяльності та використання фальшивих документів. Ідейний натхненник організував схему заволодіння 52,5 млн. грн. з держбюджету і ще розробляв план заволодіння бюджетними коштами в розмірі 134 млн. грн. З отриманих коштів він устиг легалізувати 52 млн. грн. Крім того, ухилився від сплати податків на суму 363,3 млн. грн. з допомогою використання низки підприємств.

Для того щоб надійніше замести сліди великих фінансових операцій, у системі незаконного повернення податку на додану вартість було задіяно понад 20 фіктивних підприємств, розміщених у Київській, Хмельницькій, Волинській, Одеській областях і в Києві. На території столиці, Київської та Одеської областей було створено кілька суб’єктів підприємницької діяльності. Певна річ, для маскування потрібна була дуже переконлива версія. Наприклад, якась видимість операцій купівлі-продажу ветеринарних препаратів. У ланцюжок, який нібито забезпечує віртуальними ветпрепаратами, входило якесь ТОВ (яке грало роль виробника), кілька приватних підприємств разом з ТОВ (виконували функцію нібито постачальників товару), ще два ТОВ — у ролі орендодавців і зберігачів готової до реалізації продукції на складах, одне товариство з обмеженою відповідальністю представлялося орендодавцем обладнання для виготовлення ветеринарних препаратів. І, нарешті, низка приватних підприємств — у ролі кінцевих споживачів товару. Саме вони й заявляли до повернення з держбюджету податку на додану вартість. Злочинна схема незаконного повернення ПДВ полягала в документальному оформленні безтоварних операцій купівлі-продажу ветеринарних препаратів на умовах товарного кредиту. Звісно ж, без отримання відповідних дозволів і ліцензій. Зрозуміло, що при цьому ознак виробництва, зберігання, транспортування та руху ветеринарних препаратів не було й близько. Та й навіщо? Адже чітко вибудувана схема перекачування державних коштів чудово працювала й без цього.

За офіційною інформацією, згідно з вилученими банківськими документами підприємств, задіяних у нехитрій схемі, з’ясувалося, що кошти, які використовувалися для створення видимості проведення оплати за ніби виготовлені та придбані ветеринарні препарати, були отримані в одному з комерційних банків як короткостроковий кредит у формі «овердрафту». Після проходження через розрахункові рахунки задіяних у злочинній схемі підприємств гроші впродовж буквально одного дня знову поверталися в банківську установу для погашення короткострокових кредитів. А кошти, незаконно отримані з державного бюджету, також буквально протягом одного дня переправляли через рахунки низки фіктивних фірм підприємствам, зареєстрованим в «офшорних зонах».

Оскільки задіяні в цій схемі підприємства створювалися для втілення в життя цілком певної мети — незаконного повернення ПДВ, якогось рухомого чи нерухомого майна, активів, ознак виробничої діяльності виявити так і не вдалося.

Допускати, щоб великі групи осіб упродовж тривалого часу незаконно повертали ПДВ — недозволенна розкіш. Кошти розміром 600 млн. грн., зниклі в «дірі», — досить істотна втрата навіть у рамках однієї області. Однак зважаючи на те, що організатори багатомільйонної афери аж ніяк не винаходили велосипед, а досить легко й до певного часу безперешкодно користувалися вже напрацьованими схемами, є підстави припускати, що в загальнодержавних масштабах таких «фінансових дір» для зникнення мільйонів, іще чимало.

Наприклад, отримання незаконної виручки та переведення її в тінь. Співробітники управління податкової міліції ДПА в Київській області розкрили діяльність двох «конвертаційних центрів». Вони надавали послуги суб’єктам господарської діяльності з мінімізації податкових зобов’язань, використовуючи скретч-карти операторів мобільного зв’язку. За результатами відпрацювання було вилучено 5 млн. грн. готівки, на розрахункових рахунках «конвертаційних центрів», які входили до складу підприємств, заблоковано близько півмільйона гривень, вилучено скретч-карти на загальну суму поповнення близько 110 тис. грн.

У поле зору контролюючих органів потрапила діяльність службових осіб ТОВ «К». Чітко розподіливши між собою обов’язки, ті створили конвертаційний центр. Мета — надання послуг зареєстрованим підприємствам на території Києва, Київської та інших областей з мінімізації податкових виплат, легалізації тіньових коштів та незаконного їх переведення в готівку. Схема «конвертації» готівки була нескладною. Реальні підприємства перераховували безготівкові кошти на рахунки компаній, які входять до складу «конверта», за нібито виконані роботи, придбані товари, надані послуги й за стретч-карти поповнення рахунків ряду відомих мобільних операторів. Частина безготівкових коштів перерозподілялася на карткові рахунки довірених фізосіб і переводилася в готівку, яка поверталася потім замовникам. Звісно ж, не рахуючи відсотків за послуги з «конвертації». Ще частина готівки спрямовувалася на рахунки офіційних дилерів компаній ряду мобільних операторів. Після того як закуплені стретч-карти поповнення рахунків мобільних операторів надходили членам «конвертаційного центру», їх реалізовували через довірених осіб. Готівка поверталася учасникам процесу «конвертації» і, у свою чергу, теж розподілялася. Цікаво те, що в схемі «конвертаційного центру» була задіяна низка відомих банківських установ. У ході розбірок вилучили печатки, ноутбуки, комп’ютерні блоки та грошові чеки з корінцями, наклали арешт на суму близько півмільйона гривень. А загальний обіг «конвертованих» коштів за період із жовтня 2009 по лютий 2010 року становив близько 180 млн. грн.

Ще один «конвертаційний центр» був виявлений зовсім недавно податковою міліцією Вишгородського району разом із співробітниками УСБ України в м. Києві та Київській області. З грудня 2009 р. по березень 2010 р. загальний обіг його коштів становив 200 млн. грн. У схемі задіяні два відомі банки, шість підприємств — користувачів послуг, зареєстрованих у Києві, Вишгороді та Феодосії. У ході спецзаходів було вилучено оргтехніку, комп’ютери, скретч-карти поповнення рахунків мобільних операторів і близько 5 млн. грн. готівкою.

У наведених прикладах незаконного добування багатомільйонних коштів брали участь не одна-дві особи і навіть не вузьке коло «втаємничених» людей. Низка підприємств, відомих банків, дилерів компаній популярних мобільних операторів, велика кількість юридичних і фізичних осіб вважали для себе прийнятним наживатися за рахунок держави. Йшлося про сотні мільйонів гривень. За такої постановки питання, коли «секрет» із грошовими шахрайствами вже й не секрет зовсім, а щось у вигляді кругової поруки, чи варто дивуватися з того, що державі, яка допускає такі багатомільйонні «діри», не вистачає коштів на найнеобхідніші статті витрат?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі