Боротьба Європи проти торгівлі людьми — нової форми рабства

Поділитися
Європа скасувала рабство ще 200 років тому, проте воно існує і в наші дні. Злочинні банди в різних ча...

Європа скасувала рабство ще 200 років тому, проте воно існує і в наші дні. Злочинні банди в різних частинах Європи збагачуються, торгуючи людьми, а уряди багатьох держав не докладають достатніх зусиль, щоб покласти цьому край.

Торгівля людьми не належить до ретельно приховуваних видів злочину. Її жертв можна щовечора зустріти на берегах каналу біля штаб-квартири Ради Європи в Страсбурзі, у містах України і всієї Європи. Густий макіяж не в змозі приховати їхню тривогу й безнадію. Час від часу поліція затримує їх і висилає до країн, з яких вони прибули. Найчастіше нещасні знову з примусу опиняються в раб­стві, уже в іншому місці Європи, раніше, ніж висихає чорнило на розпорядженні про їхню депортацію.

На жаль, є очевидним, що злочинці тут завжди на крок попереду. У той час, як торговці людьми багатіють, ті, ким торгують, розплачуються дорогою ціною. Хоч найбільш поширеним мотивом у практиці торгівлі людьми є сексуальна експлуатація, роблять це й з метою використання їх на примусових роботах та вилучення органів.

Аби покласти край цій скандальній ситуації, Рада Європи у 2005 році підготувала принципово нову конвенцію. Документ спрямований на посилення міжнародного співробітництва з метою запобігання торгівлі людьми, посилення заходів щодо переслідування та покарання організаторів торгівлі, надання допомоги жертвам і створення механізму моніторингу дотримання урядами держав, що підписали цей документ, конвенційних положень.

Після набуття конвенцією чинності першого лютого вона почне діяти в десяти державах, які її ратифікували першими: Австрії, Албанії, Болгарії. Грузії, Данії, на Кіпрі, у Молдові, Румунії, Словаччині та Хорватії. У Боснії та Герцеговині, Норвегії, Франції, які ратифікували конвенцію в січні, вона набуде чинності першого травня.

Конвенція є першим міжнародним договором, який визнає осіб, що стали об’єктом торгівлі, жертвами, а не правопорушниками. Вона покликана захищати їхні основні права та людську гідність, надати їм реальний шанс повернутися до нормального життя й відправити за грати сучасних работорговців.

Боротьба проти торгівлі людьми вимагає якнайширшого міжнародного співробітництва — насамперед країн, з яких походять жертви торгівлі, країн транзиту та країн, до яких прибувають жертви торгівлі. Конвенція відкрита не лише для 47 держав — членів Ради Європи, а й для неєвропейських країн, а отже, є засобом дати глобальну відповідь на глобальну проблему.

Велику роль у цьому можуть відіграти інформаційні кампанії в країнах, з яких походять жертви торгівлі, з метою викрити обман та маніпуляції, до яких вдаються злочинці, що чатують на майбутніх жертв. З іншого боку, уряди країн, до яких потрапляють ошукані люди, повинні вжити заходів для скорочення «попиту». На практиці це означає, що органи влади, незалежно від того, наскільки легітимною є проституція в даній країні, мають притягати до відповідальності тих, хто усвідомлює, що платить за сексуальні стосунки з жертвою торгівлі людьми. Звичайно, це не єдиний спосіб скоротити «попит»: важливим аспектом скорочення потреби в живому товарі є проведення інформаційних кампаній та спеціальних тренінгів.

Згідно з конвенцією жертві торгівлі надаватиметься не менш ніж тридцятиденний період для реабілітації, а також тимчасовий дозвіл на проживання — незалежно від того, чи погоджується особа співробітничати з поліцією. В основу такого підходу покладено досвід окремих держав — членів Ради Європи, який показує, що добровільна співпраця дає найкращі результати в переслідуванні торговців.

Набуття конвенцією чинності є поворотним моментом, оскільки це допоможе істотно скоротити масштаби торгівлі людьми в Європі. Проте багато країн (більшість із них є країнами, до яких прибувають жертви торгівлі) до цього часу ще не ратифікували документа. Їхні уряди аргументують зволікання побоюваннями стосовно нелегальної міграції. Тим часом очевидно, що такий погляд є цілком хибним: адже вважати людину, яка стала жертвою торгівлі, нелегальним мігрантом, — це те ж саме, що звинувачувати жертву зґвалтування у непристойній поведінці. Подібно до цього, й аргумент про те, що ті, хто став жертвою торгівлі, мав би знати, що робота, яку їм пропонують, не обмежиться лише екзотичними танцями, можна порівняти з твердженням, що провокативний стиль одягу є пропозицією бути зґвалтованою чи зґвалтованим. Ніхто й ні за яких обставин не має права позбавляти особу свободи та примушувати до дій, що принижують гідність і порушують права цієї особи.

Настав час покінчити з торгівлею людьми в Європі, тож набуття конвенцією чинності значною мірою посприяє цьому. Тому держави, які ще не ратифікували цього документа або не підписали його, мають зробити це без зволікання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі