Більше половини посад суддів у апеляційних судах України вільні. Це загрожує безкарністю злочинів

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Більше половини посад суддів у апеляційних судах України вільні. Це загрожує безкарністю злочинів © Pixabay
На окремих суддів іноді припадає по три тисячі справ.

В апеляційних судах України наразі більш як вдвічі менше суддів, що суттєво впливає на розгляд навіть суспільно резонансних справ. Так, станом на серпень 2024 року із 1357 суддівських посад в українських апеляційних судах були заповнені лише 643, натомість не вистачає 714 суддів, пише у матеріалі для ZN.UA  «Справа Катерини Гандзюк. Як брак суддів в Україні допомагає уникати відповідальності» Тетяна Безрук.

Авторка вказує на радше виняток, коли у справі про розстріли на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року, яка нині розглядається в апеляційному суді, засідання відбуваються регулярно – два або три рази на місяць, а розгляд справи у суді першої інстанції відбувався стабільно двічі на тиждень, хоча статті злочинів, в яких обвинувачуються підозрювані, не мають строків давності.

«Динаміка розгляду справи значною мірою залежить від організації роботи судді, від його вміння правильно організувати процес і розподіляти час. Однак в окремих регіонах навантаження на суддю сягає до 3000 справ, а тому навіть найкращі менеджерські якості не можуть забезпечити дотримання таких строків», — прокоментував ситуацію голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик.

І хоча з 2023 року нова Вища рада правосуддя звільнила 155 суддів, заміну їм досі не призначили, бо Вища кваліфікаційна комісія суддів України не працювала з 2019 по 2023 роки, відповідно не проводила відбір суддів загалом, в тому числі і в апеляційні суди.

Голова ВРП зазначає, що ВККС наразі працює з величезним навантаженням через добір суддів до судів першої та апеляційної інстанцій і одночасне проведення конкурсу до Вищого антикорупційного суду України. Але все одно конкурс на посади суддів у апеляційну інстанцію планують завершити лише до серпня 2025 року. До того чинним суддям доведеться «розриватись» між сотнями справ, а ще частина піде у відставку через досягнення граничного віку.

Голова комітету з питань правової політики Верховної Ради Денис Маслов у свою чергу каже, що депутати придумали «План Б» для вирішення проблеми, але питання ще не зрушило з місця. Зокрема законодавці вважають, що в такій ситуації можна дозволити ВРП тимчасово відряджати суддів із перших інстанцій до апеляційних судів.

«Ми ще три роки тому бачили цю небезпеку, тому зареєстрували проєкт закону №6049. Я сподіваюся, що нам не доведеться застосовувати цей варіант і ВККС вдасться швидко завершити конкурс. Але в окремих регіонах ми вже на межі зупинки», - вказав він на критичність ситуації, однак визнав, що законопроєкт досі не виносили голосування в парламент навіть у першому читанні.

Тим часом у Сумському апеляційному суді із штату у 25 суддів працюють лише чотири, у Харківському апеляційному суді з 60 суддів є тільки 14. Схожий стан справ у Чернігівській області.

Додатково дефіцит суддів призводить до того, що апеляційні суди не встигають розглядати справи до завершення термінів слідства і в підсумку винуватці навіть резонансних справ, як от замовники нападу на активістку Катерину Гандзюк, можуть уникнути покарання.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі