Стала тенденція до скорочення кількості насильних злочинів почала реєструватися в Америці з 1992 року, у результаті чого 2004 року було досягнуто найменшого за останні три десятиліття значення цього показника. Проте 2005 року, за даними попередньої доповіді ФБР, було зафіксовано раптовий стрибок, який підняв його на рівень 15-річного максимуму. Причин, що пояснюють це явище, в американській пресі наводиться більш ніж достатньо, проте жодна з них не викликає абсолютної довіри експертів. Як, утім, і пояснення причин раптового скорочення кількості згвалтувань.
Загалом по країні 2005 року зафіксовано на 2,5 відсотка більше убивств, пограбувань і розбійних нападів, ніж минулого року, причому таке збільшення зафіксоване вперше 2001 року. Особливо інтригує ситуація в окрузі Колумбія. У результаті стрибка кількості пограбувань майже на 15 відсотків загальний рівень зріс на п’ять відсотків, незважаючи на певне зменшення кількості убивств і розбійних нападів і досить істотне — на 24 відсотки — скорочення згвалтувань. Найбільше зростання кількості насильних злочинів — на 22 відсотки — зафіксоване у місті Александрія.
Серед причин, які пояснюють цей раптовий стрибок, експерти найчастіше називають відстрочені наслідки теракту 11 вересня 2001 року, після якого зусилля правоохоронних органів були переорієнтовані переважно на боротьбу з тероризмом. Це призвело до згортання частини інших правоохоронних програм, насамперед у середніх і малих містах. Саме там сьогодні й спостерігається максимальний розквіт насильної злочинності, причому скоюють злочини не одинаки, а бандформування, які знову підвели голову. Зате в містах із населенням понад мільйон осіб, де антитерористичні сили виявляють особливу активність, зростання насильних злочинів не зареєстровано (за винятком хіба що Фенікса і Х’юстона). Там зростання злочинності фіксується в межах 9—23 відсотків, але й це ще нічого порівняно з «досягненнями» Мілуокі і Клівленда (відповідно 40 і 38 відсотків).
Особливе занепокоєння викликає зростання підліткової злочинності. Так, в окрузі Колумбія четверо з десяти заарештованих є неповнолітніми. І нинішнього року тенденція до зростання підліткової злочинності зберігається.
Аналітики ФБР готували попередню доповідь на підставі доповідей 12 тисяч поліцейських управлінь та інших правоохоронних установ по всій країні. Остаточні висновки будуть відомі лише восени. Тому ні міністерство юстиції США, ні прокуратура особливого занепокоєння у зв’язку з отриманими результатами не виявили. Тим більше, що за кількістю злочинів на душу населення Америка наближається до історичного мінімуму.
Примітно, що ще більш недовірливо американські експерти сприйняли інформацію про різке падіння кількості згвалтувань — на 85 відсотків порівняно з 1970-ми роками. Коли 1979 року на тисячу населення реєструвалося 2,8 згвалтування то в 2004-у — лише 0,4. Правда, у цю ідилію не вірять не тільки адвокати жертв злочинів, але й самі правоохоронні органи. Адже найчастіше про згвалтування просто не повідомляють у поліцію. З іншого боку (і тут зареєстрована певна позитивна динаміка), якщо 1996 року незафіксованими залишалися, за оцінками міністерства юстиції, 69 відсотків згвалтувань, то 2004 — 61 відсоток. Цей, нехай скромний, але справжній, прогрес став можливим завдяки виховній роботі, проведеній серед співробітників поліції (тепер вони демонструють набагато більше співчуття до гаданих жертв), забороні на ідентифікацію особи жертви і повідомлення деталей злочину в суспільстві й особливо в ЗМІ, активізації правозахисних організацій. При цьому як потенційну жертву сексуального насилля почали розглядати й чоловіків.
З іншого боку, дівчат і жінок навчають правил безпечної поведінки, а чоловіків — звикати до беззаперечності відмови. Хоча й тут спостерігається та сама тривожна тенденція: зростання кількості згвалтувань, скоєних молодіжними бандами.