Зелений змій із сивиною на скронях

Поділитися
Одне з небагатьох запитань, яке лікарі нечасто ставлять своїм пацієнтам похилого віку, стосується того, як часто і як багато ті вживають спиртне...

Одне з небагатьох запитань, яке лікарі нечасто ставлять своїм пацієнтам похилого віку, стосується того, як часто і як багато ті вживають спиртне. Адже без повної ясності щодо цього не можна, як стверджують у The Journal of the American Dietetic Association Марія Ферейра і Сузі Вімс, ні діагноз правильний поставити, ні відповідне лікування призначити.

Про користь помірного вживання спиртного для здоров’я медицині відомо давно. Як, утім, і про згубність будь-яких порушень «техніки безпеки» в спілкуванні із «зеленим змієм». Ось тільки чітко промаркувати те жало бритви, яке відділяє «правильні» дози алкоголю від «неправильних», не змогли навіть самі співавтори дослідження.

Загальноприйнята «здорова» доза — один «дрінк» (15 грамів спирту) на день для жінок і два для чоловіків — із роками втрачає свою актуальність. З одного боку, як стверджує Фредерік Блоу, професор Мічиганської медичної школи, який спеціалізується на алкоголі та старінні, ті дози, які «легко й приємно» переносить молодий організм, для людей похилого віку можуть виявитися серйозним випробуванням. Понад те, всі ті симптоми зловживання спиртним, які досить легко «прочитаються» в пацієнтів середнього віку, у представників старшого покоління можуть мати стертий і невиражений характер. І, нарешті, значна кількість калорій, що надходить в організм у вигляді алкогольних напоїв, може зашкодити споживанню тих продуктів харчування, які, крім калорій, мають ще й необхідні для життя і здоров’я мікроелементи та вітаміни. І, навпаки, спиртні напої, спожиті в малих дозах, можуть виключно ефективно забезпечити організм багатьма дуже корисними сполуками.

Утім, лікарів, котрі мають справу з літніми пацієнтами, підстерігає ще кілька небезпек: по-перше, масове захоплення різноманітними психотропними препаратами, прийом яких повністю виключає навіть дуже помірне вживання спиртного. По-друге, діагностування хронічних захворювань, абсолютно не сумісних із алкоголем (як, наприклад, при печінкових патологіях). І, нарешті, культурологічний аспект: для багатьох нинішніх пенсіонерів вживання алкоголю — це данина традиції, відмовитися від якої буває інколи складніше, ніж піклуватися про власне здоров’я...

Інакше кажучи, будь-яке медичне обстеження, особливо пацієнтів пенсійного віку, повинно містити в собі з’ясування всіх аспектів їх (пацієнтів) стосунків із зеленим змієм. Якщо жоден «тривожний дзвоник» у процесі обстеження не прозвучав, то терапевтичних ефектів алкогольних напоїв не слід недооцінювати. Зокрема понад 100 досліджень, проведених у 25 країнах, засвідчили, що одна-дві склянки червоного вина на день істотно підвищують тривалість життя і знижують смертність від серцево-судинних захворювань (порівняно з непитущими та алкоголіками).

Що стосується діабету, медична статистика не настільки однозначна. Проте вважають, що в жінок похилого віку, які не страждають на цукровий діабет, чутливість до інсуліну позитивно реагує на дві дози алкоголю в день. Та ж сама доза виявляється сприятливою і для чоловіків із діабетом, захищаючи пацієнта від запальних процесів та ризиків розвитку серцево-судинних захворювань. А споживання від одного до трьох доз алкоголю на день може запобігти розвитку старечого слабоумства і хвороби Альцгеймера (основне при цьому, звісно, не перестаратися). Остання теза особливо актуальна при профілактиці остеопорозу. Помірне споживання спиртного запобігає вимиванню кальцію з кісток (особливо в жінок). Надмірне — прискорює. І в цьому випадку експерти не ризикнули назвати навіть приблизні критерії «помірного» та «надмірного».

Прикметно, що список ризиків, пов’язаних із підвищеним споживанням алкоголю літніми людьми, значно довший. Ті люди похилого віку, які все ще мають здоров’я для споживання більше трьох доз спиртного на день, частіше страждають від наслідків травматичних падінь і серцево-судинних проблем, короткочасних провалів у пам’яті, загострення хронічних захворювань, токсичної взаємодії алкоголю з медикаментами.

Який же висновок? Тим, хто до 65 років не пив узагалі, слід спробувати. Тим, хто пив (і намагається продовжувати пити) багато — краще переключатися на йогу, медитацію та піші прогулянки. Або, як мінімум, починати розбавляти «дрінки» водою.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі